540382

фото ілюстративне з мережі Інтернет

Без них не уявляє роботи жоден слідчий. Без їх висновку – будь які докази – лише здогадки. Як працюють ті, за ким істина? У чому складності експертиз, а в чому їх непередбачуваність?  Які злочини можливо розкрити лише завдяки детальному дослідженню речових доказів? Імунологи. Експерти, які досліджують кров, слину, волосся тощо. Вони полегшують роботу експертам з ДНК і кепкують над вітчизняними рекламодавцями. Знаходять на місці злочину ті докази, яких неозброєним оком навіть не видно.
Із серіалів про колег-експертів він зазвичай кепкує. На роботі, якщо потрібно дослідити певну реакцію, може засидітись до півночі. Свою професію любить, якби дивно це не звучало, за творчий підхід. І певен: кожен день може принести приємну несподіванку. «Щось підштовхувало, дуже все оперативно проводилось. Якась вища сила є!» – це завідувач відділу імунологічних досліджень Рівненського НДЕКЦ Ігор Кондратюк пригадує, як восени 2013 року  був одним з членів слідчо-оперативної групи, яка викопала з землі новонароджену дівчинку. Закопане матірю немовля пролежало під шаром грунту вісім годин. Згодом дитину назвуть Вікторією, бо, мовляв, перемогла власну смерть. «Коли ми почали відкопувати дитину, на диво не сподівались. Мати закопала його, за її ж словами, о шостій ранку. Хтось казав: беріть лопату! А ми ні –  розгрібали руками. Раптом з – під землі з’явився шматок рожевої тканини. Ми за неї потягнули і почули писк. Ця картина мені досі в очах», –  каже Ігор Кондратюк.14741856_1145997702150395_919766387_n
Свою роботу потрібно любити, переконаний експерт. Ігор Кондратюк досліджує кров, волосся, слину та сперму –  їх він називає просто об’єктами. Каже: кожна експертиза може відбуватися в кілька етапів. Тож одразу зауважує: є питання, яке  не любить жоден експерт і він у тому числі. Мова йде про час до завершення експертизи. Наприклад, улюблений вид дослідження Ігоря Кондратюка – волосся – можна досліджувати місяцями. По  ньому експерт може визначити стать людини, і навіть хвороби, які їй дошкуляють.  Якщо на місці злочину було знайдено одну волосину, то з підозрюваної особи їх потрібно дослідити щонайменше півсотні. «Зазвичай досліджуємо 10-20 волосин з кожної ділянки тіла. Це з однієї особи мінімум 50-100 волосин треба дослідити! А ще мені потрібно порівняти це волосся, яке вилучено на огляді, із зразками волосся, яке надано в якості порівняння. Це дуже клопітка і дуже тяжка робота», – зізнається ігор Кондратюк.
Особливо цікаво, каже експерт, працювати із жіночим волоссям. Його одразу впізнає через пошкодження
фото ілюстративне з мережі Інтернет

фото ілюстративне з мережі Інтернет

фарбою чи хімічну завивку. Стверджує: реклама шампуню або фарби для волосся – лише добрий маркетинговий хід.
Експерт пригадує, як по одній кримінальній справі досліджував волосся дванадцяти підозрюваних. Це понад тисячу волосин! Експертиза тривала три місяці. Не легше досліджувати слину людини. Її в термостаті при температурі 37 градусів і не більше – не менше (!) треба витримати рівно двадцять чотири години. Щоб забрати об’єкт на дослідження вчасно, інколи доводиться додому йти опівночі. Втім, імунологічні дослідження спрощують роботу ДНК – експертам, стверджує Ігор Кондратюк. Наприклад, коло підозрюваних у зґвалтуванні можна звузити за допомогою експертизи сперми. А вже встановити збоченця напевне може лише ДНК – експертиза. «Якщо в нас є одяг потерпілої, ми шукаємо на ньому сперму. Відповідно у нас є підозрювана особа. Ми встановлюємо, яка групова належність крові підозрюваного завдяки спермі, яку ми виявили на одязі. І якщо групова належність сперми з груповою належністю підозрюваного співпадають, ми робимо ймовірно – позитивний висновок»,- каже судовий експерт.
фото ілюстративне з мережі Інтернет

фото ілюстративне з мережі Інтернет

Відрізнити людську кров від тваринної теж можна завдяки імунологічній експертизі. Завдяки реагентам експерт встановлює навіть, якій тварині вона належить. Через висновки спеціалістів вдалось покарати не одного браконьєра. «Якось правоохоронці затримали браконьєрів в лісі. Вони їхали на машині. Тушки позбавились за кілька хвилин до затримання. Але кров в машині залишилась. Вони вигадували різні легенди. Та ми встановили, що в автомобілі була кров лося і їх вдалось покарати, – пригадує Ігор Кондратюк.
Лабораторія експертів по імунології – гарячий цех. Втім, доступ сюди обмежений навіть для керівника НДЕКЦ. У пошуках істини, серед колбочок і пробірок. Години перед мікроскопом задля маленької зачіпки у розкритті злочину.  Тільки не питайте про терміни експертизи. Ви ж пам’ятаєте? Експерти цього питання не люблять!
Вже зовсім скоро у “Новинах по-рівненськи” ви зможете дізнатись про секрети почеркознавчих досліджень.
Світлана Прокопчук
1 524 переглядів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

20 − 1 =