До порядку денного сесії Рівненської обласної ради 7 грудня може бути внесено Звернення до вищого керівництва держави щодо подвійного оподаткування земель лісового фонду. Проект документу сьогодні обговорювали на засіданні постійної комісії з питань аграрної політики, земельних відносин та розвитку села під головуванням Світлани Богатирчук-Кривко.
Звернутися до Президента України, Верховної Ради та Кабінету Міністрів України, і тим самим підтримати галузь, обласну раду просить Рівненське обласне управління лісового та мисливського господарства.
У проекті звернення, зокрема, йдеться про те, що після набрання чинності 15 серпня 2018 року Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо стимулювання утворення та діяльності сімейних фермерських господарств» (документ вносить зміни до пункту 273.1 статті 273 Податкового кодексу України), податок на лісові землі розподілено на земельний податок та рентну плату. При цьому органи місцевого самоврядування чи територіальні громади можуть встановлювати розміри ставок податку на землю, а саме: не більше 3 % – для земельних ділянок, нормативно-грошова оцінка яких проведена, і не більше 5 % від нормативно-грошової оцінки одиниці площі по області за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів.
Як пояснив заступник начальника управління – головний лісничий Михайло Прокопчук, за чинною системою оподаткування на сьогодні вже справляється податок за лісові землі як складова рентної плати. На основі прийнятої поправки розмір даного податку, залежно від його ставки, для деяких лісгоспів зросте і перевищить суму доходів, наслідком чого стане їх банкрутство, – наголосив фахівець.
Крім того, вважають в управлінні, застосування нового земельного податку на всі лісові угіддя призведе до оподаткування земель, які перебувають на стадії створення деревостанів, лісів з особливим та обмеженим лісокористуванням, в тому числі на об’єктах та територіях природно-заповідного фонду, в яких господарська діяльність практично не проводиться.
Унаслідок таких нововведень зросте собівартості продукції, що призведе до підвищення цін і негативно вплине на українських деревообробників, та поставить під загрозу їх існування, – йдеться у тексті звернення.
У зверненні наведені й інші ризики, які з’являться після того, коли норми серпневого документу запрацюють.
А це, як пояснила голова комісії Світлана Богатирчук-Кривко, відбудеться вже з січня 2020 року. Тому влада спільно з лісівниками ще мають час виправити недоліки цих законодавчих новацій.
«У 2019 році податок з лісових земель стягуватися ще не буде, позаяк до 15 серпня 2019 року місцеві ради передусім повинні оприлюднити свої рішення щодо встановлених ставок земельного податку. Деякі органи місцевого самоврядування розуміють, що це – подвійне податкове навантаження на лісгоспи, тому приймають тимчасові рішення про 0,1 % податкової ставки. Інші – навпаки, керуючись бажанням наповнити свої бюджети, встановлюють максимальні ставки», – пояснила Світлана Богатирчук-Кривко.
Тому, на переконання членів профільної комісії, передусім потрібно провести аналіз спроможності лісгоспів сплачувати новий земельний податок, зважаючи на економічні та фінансові умови господарювання.
Крім того, у зверненні пропонується внести зміни до статті 273 Податкового Кодексу України, якими передбачити ставку земельного податку для земель лісового фонду, хоча б на перехідний період, у розмірі 0,1 відсотка від нормативно-грошової оцінки.
Однак, у ході обговорення депутати порушили ще одну, не менш вагому проблему, – це те, що в Україні досі не проведено нормативно-грошову оцінку лісогосподарських земель. Так само не визначено, хто саме має її проводити і, відповідно, витрачати кошти- лісгоспи чи місцеві громади? Зважаючи на те, що це землі державної власності.
Відтак, порушивши цілу низку проблем, депутати профільної комісії підтримали проект Звернення одноголосно.
Повідомляє прес-служба Рівненської обласної ради
181 переглядів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

три × 4 =