Лихо, яке останніми роками швидко поширюється Житомирщиною та Волинню, дісталося Рівненської області. То ж лісівники краю спільно з науковцями вирішують, як протидіяти шкідникам та хворобам, які можуть знищити ліси Полісся. Часу на роздуми не багато, бо ціла ділянка соснового лісу може всохнути за один вегетаційний період.

–                     У наших лісах масово поширюються шкідники і хвороби. Якщо ми вчасно не зреагуємо, не проведемо в повному об’ємі всі необхідні санітарні заходи, соснові насадження просто всохнуть, – наголошує директор ДП «Сарненський лісгосп» Сергій Белеля.

396

Наслідки цього можуть бути вражаючі: екологічна катастрофа для Поліського регіону і фінансові збитки для бюджету.

–                     Згаяні 2-3 місяці тягнуть за собою величезні економічні втрати для нашого підприємства, – розповів Сергій Белеля, – бо вартість пошкодженої шкідниками та хворобами деревини знижується майже втричі. Зрозуміло, що це зменшення прибутків, відрахувань до бюджету, соціальних виплат.

Саме сарненські та березнівські лісівники ініціювали проведення наради-семінару за участі головних лісничих та науковців, аби не лише обговорити причини масового всихання соснових насаджень, а й визначитися, як діяти далі.6

Про всихання хвойних насаджень на Поліссі почали говорити ще у 2012 році. Однак минулоріч ця проблема набула загрозливих масштабів. Якщо раніше хворіли переважно пристигаючи ліси, віком понад 50 років, то зараз швидко всихає 80 літній ліс і лісові культури. Тобто весь вікових сегмент хвойних порід під загрозою через екологічні та патологічні зміни.

Науковці одностайні – нині ліс масово хворіє і саме лісівники мають допомогти йому одужати. Першопричини такого лиха – глобальні кліматичні зміни та забруднення середовища. Це послаблює імунітет насаджень, чим користуються шкідники та інші хвороби, які активно розмножуються та поширюються.

–                     Нас надзвичайно турбує масове всихання соснових насадження, в результаті чого лісівники змушені збільшити кількість суцільних санітарних рубок. Спершу, ми проводили вибіркові санітарні рубки, однак цих заходів не достатньо, аби підтримувати ліс у належному стані. Щоб вивчити причини всихання, і найголовніше зрозуміти, як правильно діяти, ми й звернулися за допомогою до науковців, – розповів Сергій Белеля.7

Фахівці з Поліського філіалу УкрНДІЛГА поділилися досвідом вивчення проблеми всихання хвойних насаджень у Житомирській та Волинській областях. У причинах такого явища вони одностайні – масова загибель дерев зумовлена стрімкими кліматичними змінами, які спостерігають на планеті останні 10 років. Вони і призвели до ослаблення лісів. Як результат, їх заселяють шкідники, які, так само через зміни клімату, отримали комфортні умови для розмноження. Для прикладу, нині ранньою весною під корою дерев є живі личинки шкідників. З першим теплом вони почнуть швидко розмножуватися і за сезон зможуть дати більше поколінь, ніж зазвичай. Раніше, у морозні зими при низьких температурах вони гинули. Це був природній спосіб захисту лісу.

Небезпека полягає ще й в тому, що шкідники приносять з собою хвороби. І від такої спільної дії дерево швидко гине.

Не секрет, що і раніше в лісах всихали дерева. Однак нині проблема набула загрозливих масштабів, бо відбувається все дуже стрімко і охоплює великі площі.

Відтак швидкою має бути реакція лісівників. У заходах порятунку соснових насаджень науковці одностайні – всі заражені шкідниками чи хворобами дерева потрібно оперативно зрубати. І це мають бути не вибіркові рубки, а суцільні. Адже одне хворе дерево може заразити здорові насадження в радіусі 3 км. Відтак суцільні санітарні рубки дозволять призупинити поширення хвороб і шкідники, а також заготовити ще придатну для подальшої переробки деревину. І тут вкрай важливе розуміння цієї проблеми з боку екологів та громадськості.

–         Вчасно не зрубані ділянки хворих дерев, стануть місцями концентрації та поширення шкідників. Нині цей ресурс ще можна забрати, а кошти витратити на лісорозведення. Якщо ж запустити цю проблему, то отримаємо втрачений врожай деревини, іншими словами кладовище стиглого лісу, – зауважив директор Поліського філіалу УкрНДІЛГА Олександр Тарасевич.

На його думку, вихід з цієї ситуації один – хворі ліси змінювати на нові покоління. Підтримує його і колега – ст. науковий співробітник інститут Василь Бородавко. Він наполягає на негайному відтворені зрубаних хворих ділянок соснового лісу шляхом природного поновлення. Аргументуючи, що такі насадження стійкіші до зовнішніх факторів і впливів. Вчений переконаний, якщо вчасно вжити всіх необхідних заходів, то за 5-7 років на місці уражених соснових насаджень будуть молодняки, менш вразливі до всихання.

Жваве обговорення серед лісівників викликала пропозиція науковців використовувати селекційну складову у відтворенні пошкоджених насаджень. Тобто лишати, на уражених шкідниками і хворобами ділянках, поодинокі здорові дерева, які можуть дати більш стійке наступне покоління.

У підсумку прийнято рішення, що обстеження соснових насаджень буде проведене у кожному лісогосподарському підприємстві обласного управління, розповів перший заступник начальника Сергій Івашинюта. Аби визначити масштаби проблеми і вчасно попередити її поширення.

Світлана Горошко (джерело: rivnelis.gov.ua)

Читайте також у “Новинах по-рівненськи”:

Архієпископ Іларіон звернувся до людей, яких поглинула бурштинова лихоманка

У Рівному рятувальники здавали кров онкохворим діткам

На Рівненщині оголосили конкурс для активних громад

У Рівному судитимуть колишнього посадовця органів внутрішніх справ за використання підробленого диплома про вищу освіту

На Рівненщині чоловік вбив співмешканку але, як це сталося, поки пригадати не може

На Рівненщині старателі не хотіли віддавати поліції “знаряддя праці” та чинили опір

Рівненські борці здобули призові місця на чемпіонаті України з греко-римської боротьби

У Рівному викрито чергову «підпільну» заправку

НА РІВНЕНЩИНІ ЗА ДОБУ ДО ПОЛІЦІЇ ЗДАЛИ ШІСТЬ ОДИНИЦЬ ЗБРОЇ

У світ вийшла книга про унікальне мистецтво на Рівненщині

Теґи:
760 переглядів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

сімнадцять − одинадцять =

НОВИНИ