ea06cb8a67224351a05ec5786ad136a610 лютого о 15.00 комунальний заклад «Рівненський обласний краєзнавчий музей» Рівненської обласної ради проводить захід, присвячений 72-м роковинам смерті українського військового діяча, генерал-хорунжого армії УНР Марка Безручка, життєві шляхи якого у квітні 1919-го пролягли через Рівне.

Марко Данилович Безручко (31.10.1883–10.02.1944) – український військовий діяч, генерал-хорунжий Армії УНР (жовтень 1920). Народився у Великому Токмаку Таврійської губернії (нині м.Токмак).

Закінчив Одеське піхотне юнкерське училище (1908), Імператорську військову академію (1914) у Санкт-Петербурзі.  Учасник Першої світової війни – підполковник, начальник штабу 30-го артилерійського корпусу Південно-Західного фронту. Один із засновників української армії, брав участь в українізації фронтових частин російської армії. За Української Держави працював у Генштабі. Перейшов на бік Директорії, очолив оперативний відділ Генштабу Армії Української Народної Республіки. Від квітня 1919, у час перебування уряду Директорії в Рівному, Марко Безручко стає полковником, начальником штабу корпусу Січових стрільців, членом Стрілецької ради. З січня 1920 – він командир 6-ї стрілецької дивізії Січових стрільців. Брав участь у Першому Зимовому поході Армії УНР 1919-1920. Після походу інтернований у табори в Каліші, згодом – у Щипйорно, там розпочав працювати над своїми спогадами. У березні 1920 Марко Безручко і генерал Олександр Удовиченко сформували дві стрілецькі Дивізії. 7 травня 1920 дивізія Безручка разом із польською армією зайняла Київ.

Марко Безручко відзначився в обороні Замостя (нині м. Замосць, Польща). 21 серпня під цим польським містом українські січовики стримували удари червоної кінноти. Саме він вміло керував боєм. Будьонівці вимушені були відійти, так і не зламавши оборону січовиків. Фактично Безручко врятував від страшної поразки всю Польщу, бо не пропустив на Варшаву 1-шу Кінну армію. У вересні–листопаді 1920 він командував Середньою групою Армії УНР. Наприкінці 1920 очолював військову місію і штаб Армії УНР у Варшаві.

1920–24 – військовий міністр і віце-міністр уряду УНР на еміграції у Польщі, член Вищої військ. ради УНР. 1931–35 – голова Українського воєнно-історичного товариства у Варшаві. З початком Другої світової війни активно підтримував Організацію українських націоналістів. Помер 1944-го, похований у Варшаві.

Повідомляє прес-служба Рівненської ОДА

Читайте також у “Новинах по-рівненськи”:

Апеляційну скаргу екс-правоохоронця на обвинувальний вирок суду залишено без задоволення

У Рівному відбудеться інфо-день грантового конкурсу ЄС

Рятувальники Рівненщини готуються до можливої повені

Творчі колективи Рівненщини співпрацюватимуть із митцями Красноармійська

На Рівненщині чоловіка засуджено до 7 років позбавлення волі за смерть дружини

Жителів Рівненщини закликають долучитися до наймасштабнішої екологічної акції України

Школярі з Рівненщини представляли Україну на міжнародній конференції Моделі ООН у Женеві

У Рівному під час спільної операції правоохоронці вилучили майже центнер бурштину

469 переглядів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 × два =