Влітку харчові отруєння та гострі кишкові інфекції (ГКІ) займають перше місце серед інфекційних хвороб людей. Збудниками ГКІ крім бактерій, можуть бути віруси (ротавіруси, норовіруси, ентеровіруси).
За 7 місяців поточного року вірусологічною лабораторією ДУ «Рівненський ОЛЦ МОЗ України» при обстеженні осіб, які перебували у контакті з хворими ГКІ – в 6 було виявлено антиген норовірусу.
Захворюваність норовірусною інфекцією має осінньо-зимово-весняну сезонність, проте реєструються випадки цієї хвороби і влітку. До зараження норовірусами схильні люди різного віку. Норовіруси частіше передаються при прямому контакті з хворим і набагато рідше – через заражену їжу або воду.
Норовіруси можуть викликати спалахи гострих кишкових інфекцій при недотриманні санітарно-гігієнічних вимог та правил особистої гігієни в установах громадського харчування, дитячих дошкільних установах, загальноосвітніх школах, лікарнях, будинках престарілих тощо. Доведена висока контагіозність норовірусу: менш як 10 вірусів достатньо, щоб при попаданні в шлунково-кишковий тракт дорослої людини викликати захворювання.
Основними шляхами передачі норовірусу є: контактно-побутовий, коли вірус потрапляє в організм через немиті руки, предмети побуту, посуд і ін.; харчовий (при вживанні в їжу немитих овочів та фруктів); водний (при споживанні води, що містить вірус).
Джерелом інфекції при харчових спалахах в багатьох випадках стають працівники установ громадського харчування та члени їх сімей. Факторами передачі в таких випадках можуть служити різноманітні продукти, що не проходять термічну обробку.
Люди, інфіковані норовірусом, здатні заразити оточуючих під час гострого періоду захворювання і протягом наступних 2 діб, але в деяких випадках віруси виводяться з організму протягом 2-х тижнів після початку захворювання. Перші симптоми захворювання проявляються через 24-48 год. після зараження. Це може бути одноразова, але частіше багаторазова блювота, пронос, сильна нудота, підвищення температури.
Після хвороби організм виробляє імунітет до вірусу, але на дуже короткий період, близько 8 тижнів. Після цього терміну людина може знову заразитися норовірусом і захворіти. На даний момент вакцини від норовірусів ще не розроблені. Тому основними заходами профілактики норовірусної інфекції є дотримання правил гігієни. Це миття рук після повернення з вулиці, миття всіх овочів і фруктів перед вживанням в їжу, а також дотримання правил приготування та зберігання харчових продуктів. Необхідно пам´ятати, що головний захист від норовірусної інфекції та інших кишкових інфекцій, викликаних вірусами – це не тільки заходи особистої гігієнічної профілактики, але і своєчасне звернення за медичною допомогою в лікувально-профілактичні установи, тим більше, якщо хворіють діти!
Повідомляє Державна установа “Рівненський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України”
170 переглядів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

18 − шістнадцять =