парфуми1

фото ілюстративне з мережі Інтернет

фото ілюстративне з мережі Інтернет

За 5 місяців 2017 р. випадків захворювання на ботулізм у Рівненській області не зареєстровано. Однак випадки захворювання реєструються в нашій області щорічно. У минулому році було 10 випадків захворювання (2015 р.− 5 випадків). Серед захворілих 9 дорослих і 1 дитина. Зареєстровано 1 осередок з 3 випадками в Острозькому районі, 1 осередок з 2 випадками в Березнівському районі та осередки з 1 випадком в Здолбунівському (2), Сарненському районах, м. Вараш і м. Рівне. По факторах: в 3 випадках це тушонка домашнього приготування (з свинини ; з качок) по 1 випадку паштет свинячий консервований домашнього приготування, паштет з телячого м’яса та субпродуктів консервований домашнього приготування, риба копчена невідомого походження придбана на стихійному ринку та приготована курятина невідомого походження, а в сімейному осередку з 3 випадками – рибна консерва з тюльки домашнього приготування.
Ботулізм − це небезпечна токсикоінфекція основну роль у виникненні якої відіграє токсин, а не бактерія (Clostridium botulinum). Збудник ботулізму у вигляді спор тривалий час зберігається в грунті. В організм людини токсин потрапляє в основному з продуктами харчування.
Підступність ботулізму в тому, що розмноження збудника і утворення токсину не змінює смакових якостей продукту.
Інкубаційний період при ботулізмі від 2 годин до 2-5 діб і залежить від дози ботуліністичного токсину, який потрапив з їжею в організм.
Захворювання починається з нудоти, блювання, характерного болю у животі, порушення випорожнення без патологічних домішок. Це продовжується, у середньому, 20-24 години. В подальшому з’являється неврологічна симптоматика: порушення зору – одна з перших ознак ботулізму (хворого турбує «сітка» перед очима, двоїння предметів, важкість читання. Одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, може змінитися тембр голосу. Хворий скаржиться на відчуття «грудки» в горлі, біль під час ковтання, подразнення.
Хворий на ботулізм обов’язково підлягає госпіталізації, тому що без своєчасного введення протиботулінічної сироватки хвороба, як правило, закінчується смертю.
Провідну роль у запобіганні захворювання відіграє суворе дотримання санітарно-гігієнічних норм і правил під час транспортування, виготовлення та зберігання продуктів харчування, особливо консервованої продукції, ковбас, рибної продукції.
Під час забою худоби і птиці в домашніх умовах необхідно не допускати контакту м’яса з землею та вмістом кишківника.
При консервації кухонна сіль за концентрації 6-7% у водній фазі продукту гальмує розвиток збудника захворювання, цукор – за концентрації більше 47-50%, але вони не інактивують ботулотоксин. Потрібно дотримуватися технології стерилізації продуктів, які консервуються, особливо м’ясних та рибних. Консервовану продукцію слід зберігати в холодних приміщеннях.
Потрібно пам’ятати, що в домашніх умовах термічна обробка консервації не виключає можливість зберігання спор бактерій ботулізму, які за сприятливих умов можуть проростати і продукувати ботулотоксин. Тому перед вживанням продуктів домашнього консервування їх необхідно прогріти, відкривши банку, до 100 градусів протягом 10-15 хвилин.
Фрукти, овочі і гриби слід ретельно вимити перед консервуванням від бруду, адже саме там може бути небезпечна бактерія. Бомбажні банки використовувати заборонено.
Не купуйте консерви домашнього приготування на стихійних ринках.
Повідомляє лікар-епідеміолог відділу епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики інфекційних захворювань Державної установи “Рівненський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України” Л.В. Грицюта
807 переглядів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

1 + 16 =