У багатьох рівнян є сторінки в соціальних мережах. Найбільшою популярністю у містян користуються  Facebook , Instagram та Twitter. Не варто забувати і про заборонені російські соцмережі – «Вконтакте», «Однокласники». Останні знизили свій рейтинг популярності, але все одно використовуються.
До слова, нещодавно було зупинено роботу десятків підконтрольних Росії модераторів соціальних мереж. Вони працювали у п’яти областях України, розміщували в мережі антиукраїнські матеріали за вказівкою російських спецслужб. Останні використовували саме «Вконтакте», «Однокласники» – заборонені в Україні. За даними американських дослідників, Росія вкладає більше одного мільярда доларів на рік у пропагандистські ресурси. Про це систематично інформує на своєму офіційному сайті СБ України.
Спробуємо розібратися, за яким принципом працює антиукраїнська пропаганда.
Тролі та боти! Ці слова часто вживаються під час спілкування у соціальних мережах,  та чи розуміють рівняни, що тролі та боти — потужний інструмент керування людиною і спільнотами?
Троль – від слова «тролити», що з англійського рибацького сленгу перекладається як – вести, водити. Характеризує процес коли рибак водить вудкою імітуючи активність приманки аби привернути до неї увагу. Основна мета «троллінгу» – спровокувати людей на активну дискусію щодо тієї чи іншої теми в потрібному ракурсі. Тому троль – насамперед, провокатор!
Боти – програми, які в автоматичному режимі розсилають спам і на примітивному рівні можуть імітувати дискусію. Тому так називають людей, що займаються подібним – масовим поширенням коротких, схожих між собою, повідомлень. Також ботами називають найманих інтернет – користувачів, які штучно створюють ілюзію суспільного інтересу до потрібного їм медіа – ресурсу або тематики.
Види ботів
Існує три види ботів:
– «біороботи», або класичні боти;
– програми зі створення фейковий акаунтів, або боти-одноденки;
– боти-ЛОМи.
Класичні боти
Це реальні люди, які створюють в соціальних мережах фейкові сторінки і ведуть їх – розміщують пости, роблять публікації, додають друзів, коментують, створюючи видимість «реального» акаунта. Одна людина може вести кілька десятків таких сторінок.
Програми для створення фейкових акаунтів
Це найдешевші ботоферми. Програма створює фейковий аккаунт і від його імені «сіє» коментарі.
Правда, термін служби таких фейків короткий. Справа в тому, що програми соцмереж розпізнають автоматизованих ботів і блокують їх. До того ж, вони абсолютно неефективні в дискусіях, бо не можуть давати адекватні відповіді.
Боти-ломи
Акаунти ботів-ломів створюються вручну, їх контент цікавий та унікальний, найчастіше у них є своя аудиторія. Таких акаунтів мало, і вони використовуються для «вкидання» інформації, тиражуванням якої займаються більш дешеві боти.
Експерти теж можуть бути ботами
Для формування громадської думки використовують не тільки штучні акаунти. Набагато ефективніше (хоча і набагато дорожче) залучити популярних політологів, соціологів та інших експертів. Вони беруть участь у різних ток-шоу, пишуть на підтримку політика пости, цитують його в соцмережах. Заробіток іменитих експертів – кілька тисяч доларів на місяць. Якщо експерт не надто «розкручений», але користується авторитетом у певних колах, то він може заробити близько 100 доларів за один «виступ».
Схема атаки ботів та тролів має такий вигляд: командування армії тролів і ботів обирає тему й об’єкти нападу. Перший удар в атаці — «вкидання» нової інформації або накручування емоцій довкола вже наявної інформації. Обидва типи ударів можна комбінувати для досягнення максимального ефекту.
Непідготовлена людина цілком може повірити, що розігнаний ботами твіт, який зібрав 8000 ретвітів, — це тренд і позиція більшості. І пристати до цієї позиції. Так можна маніпулювати суспільною думкою, адже багатьом важко збагнути, що всі ті ретвіти — робота керованих кимось ботів.
Тому, не дозволяйте маніпулювати собою та завжди перевіряйте інформацію, щоб не стати маріонеткою у ворожих руках!
252 переглядів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

3 + шість =

НОВИНИ