5 фактів про освячення верби
Що ми знаємо про освячення верби на свято Входу Господнього в Єрусалим? Так собі, склалася благочестива традиція… Що робити з освяченою вербою / зеленню на Трійцю / букетами на Маковія? Ось, власне, і всі питання, що у нас, у зв’язку з цим, виникають.
Отож, чи знаєте ви, що…
Факт №1: освячення гілочок верби відбувається на вечірньому богослужінні в суботу.
Під час полієлею – найурочистішої частини святкового вечірнього богослужіння, після Євангелія, під час читання покаянного 50-го псалма священик кадить народ, що стоїть із гілками верби.
Після чого читається молитва: «Господи Боже наш, седяй на херувимех, возставивый силу Твоего Сына, Господа нашего Иисуса Христа, да спасет мир Крестом, и погребением, и воскресением Своим. Егоже и ныне пришедша во Иерусалим на вольную страсть, людие седящии во тьме, и сени смертней, приемше воскресения знамения, ветви древес, и ваиа финик, воскресение знаменующе сретоша. Сам Владыко и нас по подражанию онех, в предпразднственный сей день, ваиа и ветви древес в руках носящих соблюди и сохрани. Да якоже онии народи и дети осанна Тебе приношаху, и мы такожде в песнех и пениих духовных, животворящаго и тридневнаго Воскресения достигнем, в томже Христе Иисусе Господе нашем: с Нимже благословен еси, с Пресвятым, и Благим, и Животворящим Твоим Духом, ныне и присно, и во веки веков, аминь».
Після цієї молитви людей, котрі стоять у храмі з гілочками верби в руках, окропляють свяченою водою.
Факт №2: освячується не верба, а люди, які стоять у храмі.
Хоча і вважається, що освячують гілочки дерев (найчастіше верби), проте в молитві мова йде про зовсім інше: ми просимо Господа освятити нас, дати нам Свою рятівну благодать, щоб ми, тримаючи віття, як незлобиві діти при зустрічі Господа в Єрусалимі, такими і залишилися, щоб не стали подібними до тих, що спочатку кричали «Осанна!», а потім біснувалися: «Розіпни Його!» Навіть, якщо ми і не говоримо таких слів, то все одно своїми гріхами, своєю черствістю і лінню ми ще і ще раз розпинаємо Христа і робимо Його Жертву для нас марною.
Факт №3: важливо не принести в храм вербу для освячення, а принести її з храму.
Вербова гілочка в руках – знак того, що Вхід Господній у Єрусалим на вільні страждання для нас так само важливий і зворушливий, як і для тих, хто дві тисячі років тому вітав його пальмовими гілками і кричав «Осанна!».
Ось як про це співається в тропарі свята: «Общее воскресение прежде Твоея Страсти уверяя, из мертвых воздвигл еси Лазаря, Христе Боже. Темже и мы, яко отроцы победы знамения носяще, Тебе победителю смерти вопием: Осанна в вышних, благословен Грядый во имя Господне».
Церква, взагалі, позачасова. На богослужіннях практично неможливо почути що-небудь про священні події в минулому часі, наприклад, що Господь входив в Єрусалим. Рідше можна почути, що Він «увійшов у Єрусалим», але найчастіше – «входить», і причому «днесь», зараз. У душах людей євангельські події переживаються кожного разу по-новому. Тому і приносимо верби в храм, стоїмо з ними під час богослужіння, щоб показати, що і ми вітаємо Господа як свого Царя і Месію.
На жаль, ця прекрасна традиція з часом була переосмислена в категоріях зовнішньої обрядовості. Якщо богослужбові тексти весь акцент робили на «Грядущому в ім’я Господнє» – Христі і людей, котрі Його зустрічали, то народна традиція весь сенс свята звела до освячення верби. Приносити до храму вербу (а, точніше, нести з храму), виходить, уже потрібно не для того, щоб засвідчити перед Господом свою любов, а для того, щоб запастися хорошим оберегом.
Факт №4: якщо ви не стояли з вербою на службі, прославляючи Господа, «грядущого на вільну страсть», то йти з нею в храм просто так, щоб освятити, не потрібно.
Із року в рік повторюється одна і та ж історія: упродовж дня, коли святкова Літургія вже давно закінчилася, в храм заходить безліч людей із однаковим питанням: «А де тут роздають вербу?». Верби не шкода, але чомусь завжди від цього стає сумно.
У численних брошурах із розряду «навколоправославної» літератури, розмовах, настановах можна зустріти безліч порад, що робити з вербою, куди її ставити, скільки років зберігати, навіть, у яких випадках потрібно з’їсти вербну бруньку.
Люди сподіваються отримати від верби допомогу, адже верба освячена. Але якщо розібрати текст молитви, то виявиться, що в ній немає жодного слова про те, що освячується верба, її зміст зводиться до фрази: «… и нас, по подражанию онех, (тобто нас, у наслідування людей, тих, хто зустрічав Господа гілками) в предпразднственный сей день, ваия и ветви древес в руках носящих, соблюди и сохрани».
Об’єктом освячення Церква бачить не вербу, а саму людину. У Требнику – збірнику священицьких молитв, що містить Послідування Таїнств і обрядів – навіть немає вказівки окропляти вербу святою водою. Ця вказівка є в Служебнику – книзі, що містить Послідування Літургії, вечірні, утрені, але там вона з’явилося вже пізніше, як відображення усталеної практики.
Факт №5: уранці в день свята вербу окроплять святою водою, але молитва на освячення вже не читається.
Зазвичай окроплення повторюється в сам день свята, після Літургії.
При освяченні верб читається молитва: «Освящаются вербы сии, Благодатию Всесвятаго Духа и окроплением воды сия священныя, во имя Отца и Сына и Святаго Духа. Аминь!».
Але при здійсненні цього обряду не можна забувати внутрішній його зміст. Головне – це куди йде Господь і заради чого.
Святом Вербної неділі починається для нас Страсна седмиця. Упродовж цих кількох днів Господь завершить Свою земне життя. У цьому завершенні буде звершення всього. Як Він Сам скаже в Своїх останніх словах на Хресті: «Звершилося!».
За матеріалами orthodoxy.org.ua, переклад – Галина Бут (джерело: rivne.church.ua)
Читайте також у “Новинах по-рівненськи”:
Як підготувати рівнянок до літа знають у «GOLDEN LADY»
Роман Марчук розповів рівнянам про усі тонкощі мистецтва татуювання.
Чергові ділянки незаконного видобутку бурштину виявила мала авіація прикордонників
Рівнян обурила “парочка”, яка зірвала квіти на Пагорбі Слави.
ПОЛІЦЕЙСЬКІ РОЗШУКАЛИ ВОДІЯ АВТОМОБІЛЯ, ЯКИЙ ЗДІЙСНИВ НАЇЗД НА НЕПОВНОЛІТНЬОГО ПІШОХОДА У РІВНОМУ
У Рівному шукають водія, який здійснив наїзд на 11-річного хлопчика
У РІВНОМУ НЕ РОЗМИНУЛИСЯ МАРШРУТНЕ ТАКСІ ТА ЛЕГКОВИК
НА РІВНЕНЩИНІ ВНАСЛІДОК ДТП ЗАГИНУЛО ДВІ ЛЮДИНИ
Патрульний розшук знайшов водія, який протаранив стелу Героям Небесної Сотні
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.