Міфи про туберкульоз такі ж небезпечні, як і сама хвороба
Негативне ставлення у суспільстві до людей з туберкульозом, стереотипи і фобії формуються насамперед через незнання шляхів передачі туберкульозу та його лікування. Люди з туберкульозом часто стикаються з соціальною ізоляцією, дискримінацією та несприйняттям з боку оточуючих. Це пов’язано з поширеними міфами про недугу, як про невиліковне та заразне захворювання, які стають причиною появи дискримінації та стигми, що у результаті суттєво впливає на їх прихильність до лікування. До Всесвітнього дня боротьби проти туберкульозу розвінчуємо неправдиву інформацію про туберкульоз.
Юрій Субботін — радник з питань доступності допомоги проєкту «Підтримка зусиль у протидії туберкульозу в Україні» (PATH/USAID).
Туберкульозофобія…
У людей, острах туберкульозу укорінився так само як і багато інших звичок жахатися загроз, з якими людство стикалося споконвічно, наприклад, змій, павуків, кажанів тощо. Колись для цього були підстави, адже порятунку від туберкульозу не було. У теперішній час стан справ докорінно змінився аж до того, що людство поставило за мету викорінити туберкульоз як загрозу на планеті у найближче десятиріччя. Для цього є серйозні підстави, адже сучасні методи виявлення туберкульозу дозволяють діагностувати його за лічені години, а застосування нових лікарських схем дозволяє зцілювати практично усі форми хвороби, крім занедбаних, причому робити це амбулаторно, без відриву від звичного способу життя та роботи (навчання) і значно швидше. До того ж допомога при туберкульозі є повністю безоплатною і шукати її потрібно у свого сімейного лікаря, а не у диспансері, як було колись.
Туберкульоз стосується інших, які не такі особливі як я…
Туберкульоз паразитує на біологічних властивостях організму. Будь-які соціальні ознаки особистості для туберкульозу байдужі. Відтак, хвороба може розвинутись у будь-якому інфікованому організмі, а ступінь ризику виникнення захворювання залежить від багатьох факторів, серед яких ключовими є тривалий, тісний контакт з людиною, хворою на активний туберкульоз, і міцність захисних систем організму. Оцінити, а тим більше передбачити, яким виявиться співвідношення загрози та захисту, практично неможливо, тим більше, що збудник туберкульозу може доволі довго перебувати в організмі людини (аж до декількох років), чекаючи на послаблення спротиву через стрес, несприятливий вплив виробничого середовища, шкідливі звички. Відтак, кожна людина має пильно стежити за станом здоров’я і при появі підозри вживати дієвих заходів, щоб не дати збуднику туберкульозу жодного шансу. Робиться це дуже легко, за умови регулярної перевірки (хоча б щорічно) сімейним лікарем або, навіть, самостійно (PHC – Анкетування).
Ірина Полюхович — лікар-фтизіатр Рівненського обласного фтизіопульмонологічного медичного центру.
Я не хворий і не маю потреби у обстеженні на туберкульоз…
Захворіти на ТБ може будь-хто! У деяких людей вищий ризик зараження, а саме: в осіб які живуть з ВІЛ; людей, які мали контакт з бактеріально підтвердженим випадком легеневого ТБ та/або ТБ органів дихання; людей, які мають шкідливі звички (вживають наркотики, курять, зловживають алкоголем); людей з хронічними респіраторними захворюваннями; людей із супутніми захворюваннями, що призводять до пригнічення імунітету (цукровий діабет, злоякісні новоутворення, імуносупресивна терапія та терапія інгібітором ФНП-α); людей з дефіцитом харчування; звичайне зниження імунітету внаслідок сильного стресу або шкідливих звичок може створити додатковий ризик розвитку туберкульозу.
У більшості людей, які вдихають збудник туберкульозу та заражаються, організм здатний боротися з мікробами ТБ, щоб зупинити їх розростання. Бактерії стають неактивними, але вони залишаються живими в організмі та можуть стати активними пізніше. Це називається латентною туберкульозною інфекцією (ЛТІ). Люди з ЛТІ не мають симптомів, не почуваються хворими, не можуть передавати мікроби туберкульозу іншим. Зазвичай мають позитивний результат аналізу крові (квартифероновий тест). У людей з ЛТІ може розвинутись ТБ, якщо вони не отримують лікування від ЛТІ. Лікування ЛТІ має важливе значення, оскільки воно суттєво знижує ризик того, що ЛТІ переросте у захворювання на ТБ. Однак, якщо мікроби ТБ стають активними в організмі та розмножуються, людина перейде від ЛТІ до захворювання на туберкульоз.
Людина з туберкульозом завжди кашляє…
Ні! У 90% людей туберкульоз вражає легені і тоді частіше присутній симптом – кашлю. Але захворювання може ушкодити інші органи: нирки, хребет, мозок, лімфатичні вузли, кишківник, шкіру, статеві органи…
Євген Баборикін – заступник голови правління БО «Мережа 100 відсотків життя Рівне».
Люди з туберкульозом є небезпечними для оточення…
За умови своєчасного виявлення та лікування, людина з туберкульозом не становить для оточення ніякої загрози. Якщо спосіб лікування вибраний правильно, через 2-3 тижні хворий перестає виділяти мікобактерії і не спроможний заразити інших, людина продовжує лікування амбулаторно. Головне, робити все відповідно до рекомендацій лікаря. Такі люди навіть можуть працювати в колективі! А оскільки про це знають одиниці, в суспільстві відбувається жахливий процес нав’язування негативної соціальної ролі на основі діагнозу – стигматизація. І це окрема велика проблема на шляху до подолання туберкульозу! В результаті відчуття страху, сорому та бажання ізолюватися змушують людей з туберкульозом уникати, або відкласти звернення до лікаря. В результаті людина з туберкульозом відтерміновує своє одужання й може стати джерелом захворювання для інших. Щоб люди не боялися звертатися до лікарів, вони мають не зазнавати стигми, як зовнішньої, так і не відчувати внутрішньої, а для цього треба знати й розрізняти міфи та факти про туберкульоз. Щоби допомогти в цьому українцям, ми створили і забезпечуємо роботу Міжрегіонального центру комунікації у сфері протидії туберкульозу. Це стало можливим завдяки щирій підтримці американського народу, наданій Агентством США з міжнародного розвитку (USAID), шляхом фінансування Проєкту «Підтримка зусиль у протидії туберкульозу в Україні», що виконується міжнародною організацією PATH.
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.