19 січня Святе Богоявлення. Хрещення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа
Богоявленням називається свято тому, що при Хрещенні Господа явилась світу Пресвята Тройця ( Мф. 3, 13-17; Мк. 1, 9-11; Лк. 3, 21-22). Бог Отець промовляв з небес про Син, Син хрестився від святого Предтечі Господнього Іоанна, і Дух Святий зійшов на Сина у вигляді голуба. З древніх часів це свято називалося днем Просічення і святом Світла, тому що Бог є Світло і явився просвітити « тих що сидять у пітьмі тіні смертній» ( Мф. 4, 16) і спасти за благодаттю впалий людський рід.
В древній Церкві був звичай хрестити оголошених у навечір’я Богоявлення, оскільки Хрещення і є духовним просвіщенням людей.
Початок свята Богоявлення відноситься до апостольських часів. Про нього згадується в Апостольських постановах. З ІІ століття збереглося свідчення святителя Климента Александрійського про святкування Хрещення Господнього і про завершуване перед цим святом нічне бдіння.
В ІІІ столітті на свято Богоявлення відомі бесіди при Богослужінні святого мученика Іполита і святого Григорія Чудотворця. У наступні століття – з ІV по ІХ ст. всі великі отці Церкви Григорій Богослов, Іоанн Золотоуст, Амвросій Медіоланський, Іоанн Дамаскін проводили особливі бесіди про свято Богоявлення. Преподобні Йосиф Студит, Феофан і Візантій написали багато пісне співів на це свято, котрі співаються і зараз на Богослужінні. Преподобний Іоанн Дамаскін говорив, що Господь хрестився не тому, що Сам мав потребу в очищенні, але щоб, « водами поховати людський гріх», виконати закон, відкрити таїнство Святої Тройці і, на кінець, освятити « водне єство» і подати нам образ і приклад Хрещення.
Свята Церква в святі Хрещення Господнього утверджує нашу віру в найвищу, неосяжну розуму тайну Трьох Лиць Єдиного Бога і навчає нас рівночесно сповідувати і прославляти Святу Тройцю Єдиносущну і Нероздільну; викриває і руйнує хибні вчення древніх лжеучителів, що намагалися думкою і словом людським осягнути Творця світу. Церква показує необхідність Хрещення для віруючих в Христанадихає нас почуттям глибокої вдячності до Просвітителя і Просвітителя нашого гріховного єства. Вона навчає, що наше спасіння і очищення від гріхів можливе тільки завдяки силі Благодаті Святого Духа, і тому необхідно достойно бергти ці благодатні дари Святого Хрещення для Збереження в чистоті того дорогоцінного одягу, про яку говорить нам свято Хрещення: « Всі що в Христа хрестилися, у Христа зодягнулися» ( Гал.3,27).
підготував протоієрей Миколай Капітула, магістр богослів’я, викладач РДС, клірик Покровського собору, м. Рівне (джерело http://rivne-cerkva.rv.ua/)
Читайте також у “Новинах по-рівненськи”:
Рівненська єпархія УПЦ обурена та переконує, що джерело святої праведної Анни – з водою
У Воскресенському кафедральному соборі міста Рівного відбувся вечір колядок
Використання природних ресурсів Рівненщини принесло казні майже 126 мільйонів гривень
Юні лижники з Рівненщини привезли зі змагань перше місце
Рівненська філармонія запрошує на «Різдвяну псальму»
Рівнян запрошують до спільної молитви та освячення води
На Рівненщині троє людей померли від грипу
На Рівненщині вперше обиратимуть старост
ЗА ГРАБІЖ І ХУЛІГАНСТВО ПРАВООХОРОНЦІ ЗАТРИМАЛИ ДВОХ САРНЕНЧАН
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.