На Рівненщині у колонії виявили випадки жорстокого поводження із засудженими
У Полицькій виправній колонії виявлені випадки жорстокого, нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження із засудженими. Таку інформацію оприлюднили на сайті Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
В ході моніторингового візиту працівників Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого з прав людини та представників громадськості вивчено стан дотримання прав засуджених у Полицькій виправній колонії (№ 76) Рівненської області.
Під час ознайомлення з умовами тримання засуджених в колонії виявлено, що в камерах штрафних приміщень, в яких тримаються порушники установленого порядку відбування покарання, недостатньо природнього та штучного освітлення, свіжого повітря, відсутня припливно-витяжна вентиляція. Зазначені приміщення не обладнані бачками з питною водою.
В установі не забезпечено належних умов праці для засуджених, які працевлаштовані в цеху з обробки базальтового каменю. На виробничій ділянці приміщення в’язні працюють без засобів індивідуального захисту органів дихання та зору. Засуджені в установі не мають інформації про розмір нарахованої їм заробітної плати.
Ув’язнені скаржилися учасникам моніторингу на відсутність проведення правороз’яснювальної роботи стосовно застосування до засуджених передбачених законодавством пільг, повільне вирішення адміністрацією питань, пов’язаних з отриманням паспорта громадянина України, а також на низьку якість харчування.
Було виявлено також, що наразі у медичній частині установи залишаються не укомплектованими посади терапевта та психіатра. У більшості медичного персоналу відсутні сертифікати про проходження професійної перепідготовки або підвищення кваліфікації. В колонії брак діагностичного, лабораторного, а також необхідного для надання невідкладної медичної допомоги обладнання. У стоматолога відсутній пломбувальний матеріал. Моніторами зафіксовано випадки списання сильнодіючого нейролептичного препарату (аміназину) без будь-яких записів у медичних картках пацієнтів.
В колонії існує негативна практика залучення адміністрацією установи окремих засуджених до здійснення контролю за поведінкою інших в’язнів, унаслідок чого такі особи перебувають у більш привілейованому становищі у порівняні з іншими.
Крім цього, моніторами виявлено факт отримання засудженим в установі наприкінці минулого року тілесних ушкоджень, зокрема травми грудної клітки. Звертає на себе увагу той факт, що після звернення в’язня до медичної частини зазначена травма не була зафіксована в документації установи. Згідно з документацією медичної частини допомога вказаній особі також не надавалася.
При дослідженні рентгенограми грудної клітини засудженого Н. учасником моніторингової групи, який є лікарем фахівцем в галузі судово-медичної експертизи, виявлено ознаки, які можуть вказувати на наявність травматичної патології ребер (переломів, що зростаються). При огляді цього засудженого виявлено деформацію грудної клітки у вигляді випинання ребер, що може бути наслідками отримання травми.
В ході вивчення стану дотримання прав осіб, які тримаються в установі, на отримання медичної допомоги опрацьовано питання надання комплексних послуг з профілактики та лікування ВІЛ/СНІДу. На момент проведення візиту в установі утримувалося вісім ВІЛ–позитивних осіб, з яких чотири отримували високоактивну антиретровірусну терапію. Під час спілкування з даними особами останні не висловлювали нарікань стосовно своєчасності та повноти отримуваного лікування. Водночас, працівники медичної частини не забезпечили вказаних осіб у письмовій формі щоденною схемою лікування із зазначенням назви препарату, його дози, часу прийому, можливих побічних ефектів.
За результатами моніторингового візиту відповідну інформацію буде направлено до Генеральної прокуратури України та Міністерства юстиції України для вжиття відповідних заходів реагування та усунення виявлених недоліків.
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.