Ресурси Рівного дозволяють обійтися медичним закладам без благодійних внесків
Експерти коаліції громадських організацій «Ефективна медицина», створеної з ініціативи ГО «Центр суспільних дій «Сівітас», в рамках проекту «Місцеві бюджети медицини під контролем громадських та пацієнтських організацій» за підтримки Програмної ініціативи «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження», провели круглий стіл, де обговорили рівень фінансування медичної галузі міста.
Участь у роботі круглого столу взяли громадські активісти, представники управління охорони здоров’я, керівники медичних закладів, депутати міської ради міста.
За словами керівника проекту Володимира Зиля, з державного бюджету медична галузь фінансується на рівні покриття мінімальних потреб. З 2015 р. фінансування сфери охорони здоров’я здійснюється за принципом надання медичної субвенції, коли кошти на місця надходять з державного бюджету. У відповідності до норм чинного законодавства першочерговими витратами на які спрямовуються основні кошти є оплата праці медичного персоналу та комунальних послуг.
У цілому, в порівнянні з 2015 р., медичний бюджет міста у 2016 р. зріс більш ніж на 13%, проте, це зростання відбулося, в першу чергу, завдяки видаткам з міського бюджету. Для влади міста цей факт має бути тривожним дзвінком, адже він свідчить про те, що щорічно ця галузь потребуватиме дедалі більше коштів з міської скарбниці. Тому вже сьогодні варто замислитися над системними змінами.
Громадські активісти наголошують, що програмно-цільовий метод фінансування є перспективним, оскільки в програмах закладені чіткі якісні та кількісні показники за якими можна швидко оцінити ефективність витрачання бюджетних коштів.
До позитивних новацій громадські активісти відносять зростання фінансування місцевих медичних програм: якщо в 2015 р. на них загалом було передбачено трохи більше 1,2 млн. грн. то вже у 2016 р. – понад 5,7 млн. грн.
У рамках адвокаційної кампанії Центр «Сівітас» звернувся до міського голови та депутатів міської ради з пропозицією розширити фінансування ефективної місцевої «Програми протидії запобігання і лікування серцево-судинних та судинно-мозкових захворювань». Як наслідок фінансування Програми було збільшено з 200 тис. грн. до 900 тис. грн.
На думку Володимира Зиля, сьогодні ресурси міста дають можливість обійтися й без звичних для медичних закладів благодійних внесків. Найбільше нарікань пацієнтів спрямовано на «благодійні внески» за здійснення лабораторних досліджень. З міського бюджету на їх асигнування було закладено лише 1,5 млн. грн., тобто лише ¼ від потреби. До кінця року для фінансування саме цього напряму необхідно 3 млн. грн., які можна спрямувати на ці потреби за результатами перевиконання бюджету. Сума ж зібраних коштів благодійної допомоги медичними закладами у 2015 р. становила понад 10 млн. грн. На думку громадських активістів сьогодні в місті наявні ресурси, що уможливлює виділення таких коштів, припинивши разом з тим збір благодійних внесків, який обурює рівнян.
Також Центр «Сівітас» адвокатував питання добудови Поліклініки №2 та розміщення в її корпусі окремого приміщення жіночої консультації, так як це було до 2013 р. Кошти в бюджеті для добудови поліклініки №2 є, а управління капітального будівництва вже здійснило коригування проекту першої черги. Проте, чи дістанеться воно саме жіночій консультації залишається під питанням.
Те, що це проблема нагальна і потребує вирішення демонструють результати здійсненого опитування:
Опитування відвідувачів жіночої консультації в приміщенні поліклініки №2 м. Рівне (участь в опитуванні взяло 204 респондента)
- Ваш вік?
- 18–25 років – 13,6%;
- 26–45 років – 81,8%;
- 46–60 років – 4,5%;
- понад 60 років – 0%.
- Як часто Ви користуєтеся послугами жіночої консультації?
- Раз на місяць – 4,5%;
- Раз на квартал – 45,5%;
- Раз на рік – 50%.
- Чи зручно Вам користуватися послугами жіночої консультації в сучасних умовах?
- Так – 40,9%;
- Ні – 59,1%.
- Чи вважаєте Ви, що жіноча консультація має перебувати в окремому приміщенні, як це було до 2015 р.?
- Так – 81,8%;
- Ні – 4,5%;
- Мені байдуже – 13,6%.
- Чи згідні Ви з тим, що новий добудований корпус поліклініки №2 буде переданий Управлінню соціального захисту населення, а не для жіночої консультації?
- Так – 81,8%;
- Ні – 9,1%;
- Мені байдуже – 9,1%.
Свої пропозиції активісти спрямували присутнім представникам влади міста та сподіваються на їх впровадження найближчим часом.
«Матеріал підготовлений в рамках проекту «Місцеві бюджети під контролем громадських і пацієнтських організацій» за фінансової підтримки Програмної ініціативи «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження»
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.