У криницях Рівненщини вода з нітратами
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я 25 % населення планети постійно перебуває під загрозою хвороб, пов’язаних зі споживанням недоброякісної питної води.
Значну небезпеку для людей, особливо дітей віком до 3 років, становить вживання питної води забрудненої нітратами.
У Рівненській області зазвичай перевищення вмісту нітратів у питній воді спостерігається у сільській місцевості, забезпечення якої здійснюється, в основному, за рахунок джерел децентралізованого водопостачання (колодязів, каптажів).
Так, за даними проведених досліджень в І півріччя 2016 року Рівненським обласним лабораторним центром Дерсанепідслужби України і міжрайонними відділами та відділенями було виявлено перевищення вмісту нітратів практично у всіх районах області. Загалом по області проведено 232 дослідження проб води з колодязів та каптажів, з яких у 79 (що становить 34%) було виявлено перевищення вмісту нітратів. Найгірша ситуація спостерігається у Березнівському, Костопільському, Рівненському та Рокитнівському районах, де практично кожна друга проба мала надлишковий вміст нітратів.
Основними причинами забруднення питної води колодязів та каптажів нітратами є:
недотримання санітарно-гігієнічних вимог при облаштування та експлуатації колодязів, каптажів.
миття трансопрту, будівництво септиків, влаштовування водоймища для водоплавної птиці у 50 м зоні навколо колдязя, каптажу.
близькістю сільськогосподарських полів, з яких змиваються добрива, що в подальшому потрапляють в грунтові води, а звідти в колодязі та каптажі.
З метою запобігання негативного впливу нітратів на здоров’я населення та виникнення отруєнь і захворювань, рекомендуємо:
– за можливістю якнайдовше годувати немовлят першого року життя грудним молоком. Уміст у ньому нітратів низький, навіть якщо мати вживає питну воду з підвищеною концентрацією цих сполук;
– не використовувати воду з колодязів та каптажів джерел для приготування сумішей для дитячого харчування;
– територію поблизу колодязя, каптажу утримувати в чистоті, організовувати відведення поверхневого стоку;
– в радіусі 50 м від колодязя, каптажу не здійснювати миття транспорту, водопій тварин, не влаштовувати водоймища для водоплавної птиці;
– помірковано застосовувати органічні добрива, агрохімікати та інші хімічні препарати;
– дотримуватись гігієнічних вимог облаштування та експлуатації колодязів (ізолювання стін колодязів, облаштування навколо них глиняного замка, облаштування колодязя навісом, кришкою, загальним відром тощо);
– своєчасно чистити і дезінфікувати колодязі. Дезінфекцію колодязя з профілактичною метою слід проводити навесні та восени.
З огляду на вищевикладене та з метою запобігання виникнення водно- нітратної метгемоглобінемії у дітей, жителі області, особливо ті, у яких є діти віком до 3-х років і які користуються питною водою із джерел децентралізованого водопостачання (колодязів, каптажів) можуть безоплатно провести дослідження питної води на вміст нітратів, звернувшись до Державної установи «Рівненський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби у Рівненській області» за адресою м. Рівне вул Котляревського 3, або до її структурних підрозділів у своїх районах.
Завідувач санітарно-гігієнічної лабораторії Гущук В. І.
Лікар лаборант – гігієніст Швець В. І.
Заступник директора Брезецька О. І.
Повідомляє Рівненський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.
Новини партнерів: