Як пораненому в зоні АТО добровольцю отримати статус інваліда війни?
Нещодавно уряд прийняв рішення, яке дозволить отримати статус інваліда війни не лише кадровим військовим чи правоохоронцям, покаліченим у зоні АТО, а й добровольцям, добробати яких не були в подальшому включені до складу ЗСУ, МВС, Національної поліції, Національної гвардії та інших утворених відповідно до закону військових формувань та правоохоронних органів.
Це допоможе, зокрема, відновити справедливість у питанні надання статусу інваліда війни добровольцям, яким після отримання травм у зоні АТО МСЕК видавало посвідчення із зазначенням причини інвалідності «Загальне захворювання».
Детальніше про нововведення та необхідні дії для отримання статусу «інвалід війни» розповідає керівник правових програм РОГО «Комітет виборців України», адвокат Микола Глотов:
«Можливість надання статусу «інвалід війни» добровольцям, які захищали цілісність України в складі батальйонів, що не були в подальшому включені до складу ЗСУ, МВС, Національної поліції, Національної гвардії, й отримали каліцтва, перебуваючи безпосередньо в районі антитерористичної операції, передбачена в Законі «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» ще з 22 червня минулого року. Але до вересня 2016 року не було відповідного механізму для практичної реалізації цієї норми. Тож 31 серпня уряд вніс зміни до своєї постанови №1317 від 03.12.2009 р.
Тому на сьогодні для того, щоб отримати статус інваліда війни, доброволець, який вже має раніше оформлену групу інвалідності, але в довідці МСЕК її причиною вказано «Загальне захворювання», повинен здійснити такі дії:
Дія 1. Зібрати документи, які підтверджують, що причиною інвалідності стало каліцтво, одержане під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, а саме:
а) медичні документи про звернення за медичною допомогою із зазначенням обставин одержання поранення, контузії або каліцтва;
б) документи, що підтверджують участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (довідка керівника Антитерористичного центру при СБУ, Генерального штабу Збройних Сил про виконання добровольчими формуваннями завдань антитерористичної операції у взаємодії із Збройними Силами, МВС, Національною гвардією та іншими утвореними відповідно до закону військовими формуваннями та правоохоронними органами, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції в період її проведення).
Для прикладу, документами, які можуть підтверджувати отримання поранення в зоні АТО, можуть бути виписки з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого, епікриз та/або виписний епікриз з історії хвороби. Участь добровольця в антитерористичній операції може підтверджуватися, наприклад, витягом з наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ, який стосується залучення конкретної особи до проведення АТО.
Крім того, на всяк випадок, варто зібрати письмові свідчення осіб, які разом з добровольцем перебували на сході, але, не відміну від нього, вже мають статус «учасник бойових дій» або «інвалід війни». Зокрема, такі свідчення можна оформити через написання свідками заяв, їх підписи на яких можна засвідчити в нотаріуса. Тобто, нотаріус своїм посвідчувальним написом не засвідчить, що вказані твердження правдиві, а лише підтвердить, що таку заяву підписала зазначена в ній особа.
Дія 2. Звернутися до МСЕК за місцем свого проживання із заявою щодо внесення до довідки МСЕК змін. Зокрема, в комісії потрібно просити змінити формулювання причини настання інвалідності із «Загальне захворювання» на «Поранення, контузії, каліцтва, одержані під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення». Таку заяву слід писати в двох екземплярах, щоб на вашому екземплярі при прийманні заяви в комісії поставили відмітку (це буде доказ вашого звернення).
До заяви варто додати:
– довідку/витяг з наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ, Генерального штабу Збройних Сил щодо залучення конкретно вас як добровольця до участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (подавати оригінал, якщо у вас є кілька однакових засвідчених печаткою примірників, а якщо є лише один, то подавати копію);
– письмові свідчення свідків, оформлені у формі заяв, підписи під якими посвідчені нотаріально (копії таких заяв). У кожній з таких заяв доцільно, щоб були чітко вказані номер і дата отримання свідком посвідчення учасника бойових дій;
– рішення суду (якщо є);
– оригінали або копії медичних документів (виписки з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого, епікриз та/або виписний епікриз з історії хвороби), в яких міститься інформація про те, яке ви отримали поранення, де і за яких обставин;
– копію раніше виданої довідки МСЕК або її оригінал. Адже, на практиці, раніше видану довідку МСЕК у вас можуть вилучити безпосередньо під час подачі документів.
При подачі відповідної заяви з додатками треба пред’явити свій паспорт чи інший документ, що засвідчує особу.
Дія 3. Після отримання в МСЕК довідки звернутися до керівника добровольчого формування, до якого ви входили, з проханням подати клопотання про надання вам статусу інваліда війни в місцевий орган соцзахисту.
До заяви, яку слід надіслати або особисто падати керівнику добровольчого формування, варто додати копії таких документів:
– копію довідки МСЕК про групу та причину інвалідності;
– довідку керівника Антитерористичного центру при СБУ, Генерального штабу Збройних Сил щодо залучення вас як добровольця до участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення. Якщо у вас її немає або витягу з наказу, то варто додати письмові свідчення свідків-учасників бойових дій чи інвалідів війни про вашу участь поруч з ними в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.
УВАГА! Якщо керівник добровольчого формування не направить клопотання з доданими документами до органу соціального захисту, тоді ви можете самостійно з такими ж документами та особистою заявою звернутися до відповідного управління соцзахисту за місцем проживання. При цьому, законодавство не вимагає, щоб ви надали органу соцзахисту підтвердження, що попередньо зверталися до керівника добробату з проханням направити вищезгадане клопотання.
В місячний строк з дня подання документів (клопотання керівника батальйону з додатками чи вашої заяви з додатками) має бути рішення. Якщо звернення про надання статусу інваліда війни буде задоволено, то вам буде видано посвідчення інваліда війни. Якщо ж вам відмовлять, то ви вправі оскаржити таку відмову в судовому порядку».
Повідомляє юридичний відділ РОГО КВУ
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.