Вирахувати економічний ефект діяльності бібліотек намагались у Рівному.
У Рівненській обласній бібліотеці вперше в Україні в рамках круглого столу «Бібліотека – розумні інвестиції» обговорено проблеми ефективності вкладених бюджетних інвестицій у бібліотеки через надання сучасних бібліотечних послуг і користь для громади. У заході взяли участь заступник голови Рівненської облради Степан Павлюк та голова постійної комісії обласної ради з питань освіти, науки, культури та духовності, професор Національного університету водного господарства та природокористування, доктор економічних наук Світлана Левицька. Організатор заходу – громадська організація «Рівненське обласне відділення Української бібліотечної асоціації».
– Сьогодні немає нічого безоплатного. Всі послуги, які надають бібліотеки профінансовані за рахунок обласного бюджету. Але ми вкладаємо, інвестуємо ці кошти в бібліотеки, інші заклади соціальної сфери для того, щоб підняти рівень та якість життя мешканців області за допомогою задоволення їх матеріальних, духовних або соціальних потреб,- розповів заступник голови обласної ради Степан Павлюк, – Бібліотеки роблять значний внесок у розвиток освіти, економіки, туризму, сприяють створенню та управлінню власною справою. Через специфічність та комплексність послуг, що надаються, єдиного загальноприйнятного та вичерпного підходу до вимірювання результативності діяльності бібліотек не існує. Адже важко повністю врахувати всю сукупність соціальних ефектів для користувачів послугами закладу у довгостроковій перспективі. Але доцільно використовувати фінансовий коефіцієнт ROI, щоб показати у грошовому вимірі, яку користь приносять бібліотеки громаді. Індекс повернення інвестицій ROI ілюструє рівень прибутковості чи збитковості закладу, його окремих послуг, враховуючи суму вкладених у нього коштів.
У рамках круглого столу презентовано видання «Розумні інвестиції. Соціально-економічна цінність бібліотек», в якому представлені розрахунки ефективності діяльності книгозбірень та оцінка їхнього впливу на громади в Україні. Експерти програми «Бібліоміст» спробували вирахувати індекс повернення інвестицій. Цей показник демонструє економічну ефективність від фінансування книгозбірень. У майбутньому це дозволить розрахувати ціни на платні послуги та передбачити відповідні обсяги фінансування з бюджету.
– Комп’ютерні курси в бібліотеці, періодика, майстер-класи та гуртки, клуби, виявилися послугами, які приносять набагато більше соціальних благ в грошовому вигляді, ніж та кількість грошей, яку тратять місцеві бюджети на організацію цих послуг, – зазначає автор книги, керівник відділу комунікації та адвокації програми «Бібліоміст» Юлія Ткачук.
На завершення заходу Степан Павлюк запропонував науковцям дослідити можливості використання методики обрахунку індексу повернення інвестицій не лише у бібліотечній сфері, а і в інших соціальних сферах, зокрема медицини.
Повідомляє прес-служба Рівненської обласної ради
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.