Як дівчата на Трійцю ворожать
Часто релігійні свята в Україні вбирають в собі і православну, культуру і стародавні язичницькі традиції. Хоча православна церква спростовує їх, та не підтримує, усе ж дохристиянські культові обряди просочуються крізь віки, у чомусь змніюються – адаптуючись до нових часів. Не виключенням стало і свято Святої Трійці або як кажуть у народі “Зелені свята”. Учора Новини по-рівненськи опублікували матеріал Рівненської єпархії УПЦ: Чому Трійця – день народження Церкви, і навіщо прикрашати зеленню будинки і храми?. У цьому матеріалі чітко прослідковується позиція Церкви щодо “зелених традицій” цього свята. Зокрема у матеріалі зазначено: «Коли Трійця асоціюється виключно з ботанікою, це завжди коробить». На Трійцю є старовинна традиція прикрашати свої оселі, храми зеленим гіллям у знак того, що Святий Дух оновлює кожну людину, в знак того, що людина, яка живиться Святим Духом, починає розквітати, має можливість принести плоди для Христа. Це дуже гарне символічне порівняння.
Але потрібно пам’ятати, що всі традиції, пов’язані з християнськими святами, є тільки доповненням до них, тільки прикрасою цих днів, але ніяк не основною їх суттю.
Між тим, обряди та традиції цього свята, які сягають своїм корінням у часи язичницьких вірувань уперто продовжують побутувати серед населення. Зелені свята були символом закінчення весни і початку літа. Язичники вірили, що духи дерев, лісу допоможуть людям бути здоровими, збережуть господарство від негараздів, забезпечать добрий врожай.
Пропонуємо вам подивитись на іншу сторону цього свята… можливо хтось навіть захоче спробувати і собі поворожити чи отримати особливу цілющу силу рослин…
Здавна українці прикрашали на Трійцю домівки зеленню – бо вірили, що трави до часу свята набрали повну силу, якою можуть поділитися з людьми. А ще, трави були оберегом, вони виганяли з дворів і будинків злих духів, захищали сім’ї від лихого ока і хвороб, допомагали одужати слабким і хворим людям і тваринам.
Оскільки по весні, до самої Трійці до берегів річок виносило трупи потопельників, людей які узимку потонули, побутувала думка, що поява тіл витівки русалок. Взагалі увесь тиждень до Трійці називався в народі русальним тижнем. А щоб русалки не втопили нікого з дітей (в період купання вони тонули найчастіше), в лісах і по берегах річок у цей тиждень розкладали відкупні дари (а зараз роздають печиво і цукерки за помин душі).
Раніше люди вірили, що в цей час русалки виходять з води на берег і приймаючи людський вигляд, ходять поміж людей. І якщо людина одна відправиться в ліс, на річку полоскати білизну або купатися, то русалки зможуть залоскотати до смерті або заманити в річку і втопити.
На Зелену неділю не можна було ходити поодинці в ліс або на річку, щоб не попастися в полон русалкам. Русалчин тиждень, Зелений тиждень, відзначався з понеділка по четвер – в цей день починалися проводи русалок, що плавно переходять у поминальну батьківську суботу, а в суботу всі йшли на кладовища і поминали навіть самогубців. Досі в деяких селах України слово «клечення» вживається в значенні «клекіт», що означає бурхливе видавання звуків, схожих на клич журавлів чи гусей, що летять. Язичницький обряд клечення (від клікати, кликати, зазивати) проводився на Зеленому тижні в період, коли починає цвісти і зав’язувати колосся жито. Вважалося, що на клечення через шелестіння трав в будинку і колосків у полі, відбуваються збори всіх померлих родичів на «цьому світі», щоб допомогти налитися зерну, щоб живі не голодували.
А ще у цей день незаміжні дівчата полюбляли ворожити. У мережі Інтернет є безліч варіантів, як поворожити у цей день. Ось кілька з них:
Для ворожіння необхідно зірвати з берези не дивлячись, молоду гілочку і уважно її оглянути.
Якщо гілочка рівна і не має вад – такий буде і ваше життя в майбутньому році.
Крива гілочка – “тривожний дзвіночок”, який свідчить про зміни у вашому житті. Якими будуть ці зміни – хорошими чи поганими – підкаже кора на гілці.
Красива, рівна кора – риса щасливих змін у житті. Пошкоджена кора або кора з червоточинами – приготуйтеся до випробувань.
Одним з найбільш поширених на Трійцю є ворожіння на віночку, який дівчата плели з квітів і трави.
Вранці дівчатам необхідно зайти до церкви з вінком, наповнивши його світлою енергією, і ходити в ньому цілий день. Увечері, коли Сонце тільки почне ховатися за обрій, дівчата йдуть до річки, обмірковуючи найзаповітніше бажання. Потім вінок опускають в плавання, і тому, як він попливе, судять про те, чого чекати в майбутньому.
Якщо вінок попливе вперед – задумане виповнитися в самий найближчий час. Якщо ж приб’ється до берега – в цьому році бажання не збудеться.
Також можна поворожити на Трійцю по гілочкам дерев.
Для цього гадання вам знадобитися зірвати в лісі гілочки – березову, осиковий, соснову і дубову. Після налийте в будь-яку ємність води і занурте туди все гілочки. Згадайте бажання, закрийте очі і витягніть гілочку.
Березова гілочка – ваше бажання обов’язково збудеться.
Осикова гілочка – на жаль, вашим бажанням не судилося збутися.
Дубова гілочка – від вас будуть потрібні певні зусилля, щоб бажання збулося.
Соснова гілочка – ви досить повільні і вельми неповороткі, саме тому ваше бажання не збудеться.
Ворожіння на Трійцю на сон
Перед сном покладіть під свою подушку 12 трав, серед яких обов’язково повинні бути чортополох і папороть. Класти трави під подушку необхідно, примовляючи: Суджений-ряджений, приходь в мій сад гуляти! Після чого лягайте спати. Цієї ночі вам обов’язково присниться ваш єдиний.
Підготувала Вікторія Малецька
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.