Поклали шматок відбивної та сказали: “Ми нікому не скажемо, ти їж, ти ж хочеш”
1 жовтня відзначають Всесвітній день вегетаріанства, який заснований Північно американським вегетаріанським співтовариством у 1977 році. А ось Міжнародний день вегана відзначається з 1994 року щорічно 1 листопада – в річницю першої «Веганської спільноти», утвореної 1944 року у Великій Британії.
Власне кажучи, ось цей місяць, з 1 жовтня по 1 листопада, називають «місяцем вегетаріанської усвідомленості». У світовій спільноті у цей період проводять заходи з підвищення рівня поінформованості населення щодо переваг такого способу життя та піднімають питання користі і шкоди вегетаріанства.
Інтернет-ЗМІ оперують наступними цифрами: згідно статистичних даних, в світі налічується майже мільярд людей, які дотримуються принципів вегетаріанства – це приблизно 10-11% жителів планети.
Ми не знаємо, яка кількість вегетаріанців у місті Рівному, але “Новинам по-рівненськи” вдалося поспілкуватися з двома яскравими прихильниками цього способу життя. Тож, користуючись нагодою, ми поцікавились, як живеться вегетаріанцям у Рівному.
Рівнянці Вікторії Гаврилюк 30 років, з них 10 – вона не вживає м’ясопродуктів, риби, яєць. Усе, що дівчина собі дозволяє з продуктів тваринного походження – це кисломолочний сир. Саме Вікторія у 2013 році була співорганізатором вегетаріанського фестивалю «Veget-fest» у нашому місті.
“Нас була компанія однодумців, ми були соціально активні, мали багато ідей, і хотіли їх втілити у життя. Просто хотілось показати іншим людям, що це таке, і що це не так страшно і дивно, як деякі вважають“, – пригадує Вікторія.
Свій шлях від м’ясоїдки до вегетаріанки Вікторія Гаврилюк називає своєрідним дослідом: “Спочатку це був більше експеримент, просто було цікаво, скільки я зможу витримати без м’ясних, тваринних продуктів. Вже на той час я давно захоплювалась вегетаріанцями, вважала їх героями, і я з легкістю витримала перший місяць, потім рік і т.д.”
На початку свого вегетаріанського шляху не обійшлося у Вікторії Гаврилюк і без курйозних випадків: “Ще на самому початку, просто “по приколу” мені рідні могли в тарілку разом з гречкою, на приклад, покласти шматок відбивної, і сказати, що “ми нікому не скажемо, ти їж, ти ж хочеш“.
Утім, дівчина відмічає, що спокусити її м’ясом неможливо, адже вона не розцінює його як харч, відтак його їй зовсім не хочеться.
“Вегетаріанство – це без сумніву більше, ніж просто не їсти ковбаси чи котлет. Це спосіб життя, твоя позиція щодо здоров’я і навколишнього середовища“, – зауважує рівнянка.
26-річний художник, ілюстратор та тату-майстер Олександр Луцишин вегетаріанець уже 12 років. На такий спосіб життя хлопця надихнула його мама.
“Мама стала вегетаріанкою спочатку для покращення здоров’я, а потім з’явилися якісь етичні моменти“, – каже Олександр та відмічає, що мама ніяким чином не нав’язувала своєї позиції рідним. – ” Я сам вирішив не їсти м’яса перечитавши купу інформації і надихнувшись всім цим… Зрозумів, що це мені близько до душі, тим більше поряд практик зі стажем”
Рівнянин пригадує спочатку багато експериментував, адже різновидів вегетаріанства багато, нині ж навіть не задумується над цим – вегетаріанство стало частиною життя.
А ще Олександр пригадує, як на початку свого Вегетаріанського шляху тато його відмовляв і у результаті… сам став вегетаріанцем.
Як Вікторія, так і Олександр у бесіді відмічають: у закладах громадського харчування Рівного вегетаріанцям не легко.
“Стосовно теми веганства і вегетаріанства в Рівному – це таке ж питання як і з культурою, чомусь в закладах і рестораціях немає Вегетаріанського меню“, – каже Олександр. – “Всього одне, де є позначки, що це рослинна їжа“.
“У закладах саме в Рівному знайти вегетаріанське меню нелегко, тому краще все-таки харчуватись вдома. Хоча багато кафешок і ресторанів мають у своєму меню вегетаріанську піцу чи салати“, – відмічає Вікторія.
До слова у Міжнародний день вегана у країнах, де популярне вегетаріанство, багато ресторанів цього дня включають в меню тільки вегетаріанські страви, а магазини пропонують знижки на овочі та фрукти.
Вегетаріанство – це свідомий та індивідуальний вибір кожної людини. Для когось – просто система харчування, для когось – спосіб життя та частина світогляду.
Задля об’єктивності варто зазначити, єдиної думки з приводу користі чи шкоди вегетаріанства для здоров’я поки немає, в тому числі і серед медиків. Лікарі здебільшого зауважують, що прийнятним може бути правильно сплановане та збалансоване вегетаріанство. Утім, дітям, вагітним та літнім людям медики не радять виключати з раціону продукти тваринного походження.
Довідково:
Лакто-ово-вегетаріанство – тип харчування, коли людина вживає молочно-яєчно-рослинну їжу.
Лакто-вегетаріанство – тип харчування, коли людина вживає молочні і рослинні продукти.
Веганство – найсуворіший вид вегетаріанства. Ця дієта виключає будь-які продукти тваринного походження, а в окремих випадках навіть мед.
Вікторія Малецька
ілюстративне фото на початку публікації: Estet-Portal
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.