Фахівці застерігають: надмірна вага може бути більш шкідливою, ніж ви думаєте
Надмірна вага і її наслідки є однією з серйозних проблем охорони здоров’я в усьому світі. Експерти Всесвітньої організації охорони здоров’я підрахували, що з 1980 року число жителів планети, які страждають ожирінням, зросла більш ніж в два рази. Ця проблема актуальна і для України. За даними Державного НДЦ з проблем гігієни харчування, більше половини жителів нашої країни мають надлишкову вагу.
Є думка, що помірна залишкова вага є корисною для здоров’я. Але не секрет, що надмірна вага може створити не тільки естетичну та психологічну проблему, але і є провокатором розвитку багатьох захворювань – серцево-судинних, цукрового діабету, хвороб суглобів, деяких видів раку.
Розуміння форм і причин надмірної ваги допоможе успішно з нею боротися.
Причини надмірної ваги
Як відомо, основна причина надмірної ваги і ожиріння в тому, що кількість поступаючих в організм калорій перевершує затрачувані. Але щоб зрозуміти, звідки береться цей дисбаланс, доведеться розібратися в більш глибоких причинах. Їх можна умовно розділити на три категорії:
• Пов’язані з харчуванням. Сюди відносяться надлишок жиру і цукру в раціоні; регулярне порушення режиму прийому їжі; рясні застілля;
• Пов’язані з руховою активністю. Людина веде малорухливий спосіб життя або має сидячу роботу.
• Пов’язані з психо-емоційним станом. Коли їжа стає заохоченням або засобом від поганого настрою для людини в стані стресу або тривожності.
Як правило, всі причини поєднуються, доповнюють і підсилюють один одного. Наприклад, через поганий настрій людині не хочеться йти гуляти або займатися спортом. Від нудьги її весь час тягне поїсти. Вона розуміє, що це погано відбивається на вазі. Але якщо не виходить дотримуватися дієти, то її настрій ще сильніше погіршується. І знову вона тягнеться за їжею як за «ліками» від тривоги, сидить удома і тужить. Як бачимо, замкнуте коло.
В дослідженнях вчених встановлено, що оптимальний індекс маси тіла (ІМТ), притаманний людині в період життя від 18,5 до 25 років, пов’язаний з мінімальним ризиком смерті.
Але інші вчені менш переконані в цьому, підозрюючи, що ці дослідження не точно відображають повний ефект індексу маси тіла на здоров’я. Вони стверджують, що інші чинники, такі як куріння, вживання алкоголю, або ранні стадії захворювання збільшують ризик смерті, що ускладнює визначення впливу індексу маси тіла на ризик смерті.
Вивчення пар батьків-дітей
Вчені Бристольського університету у Сполученому Королівстві намагалися оцінити причинно-наслідковий зв’язок між індексом маси тіла та ризиком смерті шляхом вивчення медичних записів про 32452 пацієнтів між матір’ю та дітьми та 27 747 між батьками та дітьми. Дослідження встановили, що індекс маси тіла батьків і дітей пов’язані з генетичними факторами. Тому, аналізуючи цю інформацію, можна уникнути деяких проблем, з якими зіткнулися попередні дослідження при простому зв’язку індексу маси тіла із ризиком смерті.
Дослідники встановили, що шкідливі наслідки низького індексу маси тіла менші, а шкідливі наслідки життя з високим індексом маси тіла були більші, ніж ті, які були виявлені в попередніх дослідженнях. Це свідчить про те, що в попередніх дослідженнях недооцінювалися шкідливі наслідки надмірної ваги.
Висновок: встановлений зв’язок впливу надмірної ваги на частоту смертності. Вчені підтверджують поточну пораду щодо підтримки індексу маси тіла притаманній людині в період життя від 18,5 до 25 років, на протязі свого життя шляхом усунення причин, що призводять до надмірної ваги.
Про це повідомляє Рівненський обласний лабораторний центр
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.