У Рівненській школі виявили у повітрі небезпечні речовини
До Рівненського лабораторного центру звернулися занепокоєні батьки, учні та працівники рівненської школи. Усе через те, що дітям ставало зле під час перебування у гімнастичній залі.
До прикладу, школярка Владислава скаржиться на головний біль, який вщухає, коли виходить на вулицю. Дехто з дітей відчував нестачу повітря та навіть запаморочення. Що стало причиною поганого самопочуття школярів, стали з’ясовувати фахівці.
Гімнастична зала добудована до старого приміщення Рівненського НВК “Колегіум” та здана в експлуатацію півроку тому. Запах після ремонтних робіт був відчутний одразу, і до цього часу так і не зник.
“Ми його перекатали, цей зал, повністю. Запах пропав, але через якийсь час знову з’явився“, — розповідає директор школи Петро Куделя.
Щоби дізнатися, у чому річ, батьки вирішили, що потрібно зробити експертизу повітря.
“В гімнастичній залі в школі-колегіумі спеціалісти лабораторного центру визначили досить високі концентрації забруднюючих речовин, зокрема, мало місце перевищення по фенолу в 11 разів і майже в 2,5 раза формальдегіду“, — розповідає про результати досліджень в.о. директора Рівненського обласного лабораторного центру Роман Сафонов.
Як з’ясували фахівці центру, забруднення є не лише у приміщенні для занять спортом, а і в навчальному класі, який розміщений поряд із гімнастичною залою. Концентрація фенолу в кабінеті перевищувала нормативні значення в 5 разів, а формальдегіду — у 2,3 раза.
“Не виключено, що цьому могла сприяти міграція шкідливих речовин з тієї ж зали,” — каже Роман Сафонов. — Основна причина — але, найімовірніше, не єдина — це клей під лінолеумом. Забруднення повітря має багатофакторний характер, і вирішувати це питання потрібно комплексно. Поки ми вирішили, знімаємо клей і робимо аналізи знову, якщо і тоді концентрація буде понад норму, шукатимемо далі “.
Роман Сафонов також зазначає, що залишки клею, які були на лінолеумі, не були за полімеризовані. Простіше кажучи, клей не затвердів. Досить часто це пов’язано із надмірною вологістю бетонної основи, на яку кладеться лінолеум, що, своєю чергою, сприяє збільшенню емісії формальдегіду та фенолу у повітряне середовище. У лабораторному центрі запропонували насамперед зняти лінолеум, звільнити бетонну основу від клею та знайти причину її надмірної вологості.
Чи була шкідливою фарба, якою фарбували стіни, об’єктивно говорити нині не можна, адже у “рідному” стані її не лишилося; тому, аби зробити аналізи, довелося брати суху будівельну суміш (фарбу, ґрунтовку, штукатурку), зняту зі стін. Ці дослідження показали, що перевищень допустимих рівнів міграції токсичних речовин від будматеріалів у повітряне середовище не виявлено.
Тим часом підрядники переконують, що використовують у своїй роботі тільки сертифіковану продукцію з наданими висновками санітарної експертизи.
“Як так сталось, що тут цей запах — самі не знаємо. Співпрацюємо зараз з обласною санепідемстанцією, надали їм зразки матеріалів”, — каже представник підрядника Анатолій Коломис.
До слова, безпечною залу підрядник робитиме вже за власний кошт.
Тимчасом за справу взялася прокуратура: відомості про вчинення кримінального правопорушення за ч.1 ст.137 КК України (неналежне виконання обов’язків щодо охорони життя та здоров’я неповнолітніх) внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Як повідомляє Рівненська місцева прокуратура, за результатом зібраних доказів буде надано правову оцінку діям осіб, через недбалість яких було піддано небезпеці життя та здоров’я дітей.
Вікторія Малецька, Надія Литвинюк
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.