Публічні закупівлі дитячого санаторію з присмаком змови
Напередодні кожного літа Комунальне підприємство «Дитячий санаторно-оздоровчий комплекс «Електронік-Рівне» проводить закупівлі продуктів харчування. І більшість закупівель воно проводить за неконкурентними процедурами.
Як результат – протягом 2017–2018 рр. підприємство не досягло економії коштів навіть на рівні 1%. І це при тому, що воно купує переважно продукти харчування. А на ринку цих товарів існує висока конкуренція.
Навіть у тих випадках, коли підприємство проводить аукціони – конкуренція була слабка. А аналіз дій учасників викликав у нас підозри на можливі змови.
Про це повідомляє ГО «Центр суспільних дій «СІВІТАС»:
Як працюють змови та яку шкоду приносять для конкуренції
Однією з найпоширеніших форм зловживання під час тендерів є змова між його учасниками. Вона перешкоджає конкуренції, що призводить до відсутності економії бюджетних коштів. Також змови демотивують інших учасників брати участь у тендерах.
Довготерміновий наслідок змовницьких дій – не вдосконалюється якість товарів та послуг. Тому що відсутня адекватна конкуренція.
Змови часто використовують у таких двох випадках:
1) Коли потрібно створити видимість конкуренції. Якщо на тендер прийде менше 2-х учасників, тоді організатор зобов’язаний його відмінити.
Постачальник товару, який дійсно бажає його продати, знаходить собі вдаваного конкурента. І той заявляє ціну близьку або, навіть, таку ж як початкова очікувана вартість. А реальний постачальник ставить лише трішки нижчу ціну. Іноді вона нижча всього на кілька гривень.
Під час аукціону вони між собою не конкурують. Реальному постачальнику навіть не доводиться робити подальші кроки в бік зниження ціни. Вигода очевидна. Як і очевидні втрати бюджетних коштів через відсутність реальної конкуренції.
2) Коли потрібно витіснити конкурентів. У цьому випадку той зі змовників, що дійсно бажає продати товар, сильно не понижує свою цінову пропозицію.
А от його напарник навпаки – знижує її аж занадто. І змушує цим конкурентів заявити невигідну для них остаточну ціну.
Після аукціону реальний конкурент відмовляється укласти договір на постачання товару. Бо ж захопився конкуренцією і заявив надто низьку ціну. Не підписує його і змовник. А переможцем стає компанія із найвищою ціновою пропозицією.
Проте це лише узагальнення для того, щоб пояснити схему. На практиці є дуже багато варіацій змов.
Чи була змова під час закупівель КП «Електронік-Рівне»
Підозри на змову в нас виникли при аналізі 3-х тендерів Комунального підприємтва «Дитячий санаторно-оздоровчий комплекс «Електронік-Рівне» (КП «Електронік-Рівне).
Це дитячий табір, що функціонує у літній період. Він забезпечує відпочинок дітям шкільного віку.
Найбільше на постачанні товарів для табору заробляє ФОП Вознюк С. В.
Протягом 2017–2018 років він продав КП «Електронік-Рівне» товари на суму 1 млн. 913 тис. гривень.
Мова йде про овочі, фрукти та м’ясо. У 2018 році комунальне підприємство провело 3 тендери на їх закупівлю.
Під час тендеру на закупівлю овочів, фруктів та горіхів конкурували 2 підприємці – ФОП Вознюк Сергій Васильович та ФОП Хмарин Володимир Володимирович.
Ми проаналізували документи, які вони завантажили до системи ProZorro. І виявили, що ФОП Хмарин подав у своїй заявці лиш незначну частину документів:
– власна цінова пропозиція;
– свідоцтво платника податків;
– копії паспорта й ідентифікаційного коду;
– виписка з єдиного державного реєстру;
– висновок санітарно-епідеміологічної експертизи.
Жодних інших документів, які вимагало КП «Електронік» у тендерній документації, ФОП Хмарин до системи ProZorro не завантажив. А це добрячий перелік. Наприклад, у тендерній пропозиції ФОП Хмарина відсутні:
– гарантійний лист, складений у довільній формі щодо забезпечення якості товару;
– довідка в довільній формі, яка засвідчує, що в ціну пропозиції учасника включені всі витрати учасника;
– інформація в довільній формі про використання захисту довкілля;
– документи про наявність обладнання та матеріально-технічної бази;
– документи, що підтверджують наявність працівників відповідної кваліфікації;
– документи, що підтверджують досвід виконання аналогічних договорів постачання;
– довідка в довільній формі з відомостями про підприємство.
ФОП Хмарин або не дуже розуміється на тендерних процедурах, або ж просто не намагався перемогти. Бо виконував іншу функцію.
Його цінова пропозиція була менша від очікуваної вартості лише на 6 гривень – 287 638,95 (при очікуваній вартості 287 646 гривень). Торгуватися із суперником ФОП Вознюк С. В. під час аукціону він також не став.
У результаті – перемогла цінова пропозиція ФОП Вознюк, яка була лише на 1 тисячу гривень меншою за очікувану вартість.
ФОП Хмарин не став конкурувати із ФОПом Вознюк під час аукціону на закупівлю овочів. А його цінова пропозиція була лише на 6 гривень меншою від стартової очікуваної вартості.
Ці ж два ФОПи знову конкурували під час тендеру на закупівлю фруктів. І ситуація повторилася. ФОП Хмарин В. В. знову подав неповний пакет документів. Фактично він завантажив у систему ті ж самі документи. Лише цінова пропозиція була оформлена по-іншому: на продаж фруктів, а не овочів.
Цього разу ФОП Хмарин заявив цінову пропозицію на 18 гривень меншу за очікувану вартість (вона складала 680 тисяч гривень). І знову не став торгуватися із ФОП Вознюк. У результаті, перемогла ціна останнього, яка була на 4 з половиною тисячі гривень менша від очікуваної вартості.
Під час аукціону в тендері на закупівлю фруктів ФОП Хмарин заявив пропозицію на 18 гривень меншу за очікувану вартість. Він знову не став конкурувати із ФОП Вознюк.
Обидва підприємці втретє конкурували між собою під час закупівлі м’яса. Цього разу ФОП Хмарин заявив цінову пропозицію, яка дорівнювала очікуваній вартості. І вже традиційно він не подав більшості необхідних тендерних документів.
Але в конкуренцію двох підприємців втрутився третій учасник – ТОВ «Спілка». І дуже несподівано ФОП Хмарін почав активно конкурувати з ним під час аукціону.
Переможець двох попередніх тендерів – ФОП Вознюк С. В. – просто спостерігав за перебігом цього змагання. Він заявив свою початкову ціну 178 тисяч 500 гривень. І більше її не знижував.
Тому в нас виникла підозра на те, що «колега» ФОП Вознюк, попросту збивав ціну ТОВ «Спілка». Адже він і цього разу завантажив в систему мінімальний пакет документів і не мав жодних шансів отримати контракт.
Часто після таких змагань компанії, що розраховували на перемогу, потім відмовляються укладати договір. Про що ми й писали на початку статті. Вони усвідомлюють, що надто захопилися аукціоном і зробили нерентабельну для себе надто низьку цінову пропозицію.
Коли у ФОПа Вознюк з’явився конкурент, ФОП Хмарин несподівано почав активно ззмагатися з ним.
В інших державних закупівлях окрім цих трьох тендерів ФОП Хмарин участі не брав.
Чому відхилили найнижчі цінові пропозиції
За результатами аукціону ТОВ «Спілка» заявила найнижчу цінну – 134 900 грн. Але тендерний комітет визнав переможцем все того ж ФОПа Вознюка, який запропонував свій товар на 43 тисячі дорожче.
При цьому, у протоколі про відхилення цінової пропозиції ТОВ «Спілка» тендерний комітет лише зазначив, що документи компанії не відповідають вимогам.
Ми запитали у представниці ТОВ «Спілка» Тетяни Мітіної, чи з’ясували вони причину відхилення. Вона одразу ж висловила підозри, що у закупівлях КП «Електронік-Рівне» можуть працювати корупційні схеми. Тому й конкуренція під час тендерів на закупівлю продуктів харчування така слабка.
– Я причину відхилення знаю, але коментувати її не хочу. Ми саме говоримо з колегами про економічну політику в Україні. Так от, причини відхилення – вона така ж, як і загальна економічна ситуація та все, що відбувається в державі. Тому я вже звикла отримувати удари звідти, звідки навіть не чекаєш, – бідкається Тетяна Мітіна.
– У протоколі відхилення Вашої цінової пропозиції йдеться про невідповідність тендерній документації. А в чому саме була невідповідність Ви з’ясували, – журналіст?
– Я намагалася це зрозуміти, але коли мені сказали хто виграв, мені стало все зрозуміло. Зіткнувшись із тендерами, ми зрозуміли, що все що там відбувається – це все шите білими нитками.
І насправді ми більше і не брали участі в тендерах. Бо ми звикли працювати правильно, чесно. А ті, хто виграють – люди з вулиці. У мене немає великих коштів щоб розкидатися і давати хабарі. Але люди на це йдуть.
– А чому в ProZorro така мала конкуренція при закупівлях продуктів харчування КП «Електронік-Рівне»?
– Це все робить одна людина, – зазначила Тетяна Мітіна.
Вона не захотіла говорити кого саме і в якому контексті мала на увазі.
Щоб з’ясувати яким саме вимогам не відповідала тендерна пропозиція ТОВ «Спілка», ми зателефонували в КП «Електронік-Рівне». Нас попросили оформити запит на доступ до інформації для отримання розширеного протоколу розгляду тендерної документації.
Згідно з розширеним протоколом, завантажені у ProZorro ТОВ «Спілка» документи не відповідали вимогам аж по 8-ми пунктах.
Перелік невідповідностей у тендерній документації ТОВ «Спілка» (див. протокол за посиланням):
1) У даній пропозиції паспорт Мітіної Тетяни Василівни не завірений, як це вимагалося.
2) У наданій довідці під назвою «Інформація про працівників» ТзОВ «Спілка» засвідчує, що займається підприємницькою діяльністю… (що не відповідає заголовку довідки).
3) Копії наказів та інших документів (крім Виписки), що містяться в даній пропозиції не завірені підписом «З оригіналом вірно» та печатками учасника.
4) У додатку 3 п. 4 «Інші документи» довідка не завірена підписом уповноваженої особи Учасника та немає відповідної назви.
5) Вся документація скинута на сайт в хаотичному порядку, а не у відповідності до вимог Замовника.
6) У копії санітарних книжок працівників немає відмітки лікаря про допуск до роботи.
7) Відсутній гарантійний лист у довільній формі.
8) Відсутні договори, що підтверджують постачання продуктів харчування до дитячих санаторно-оздоровчих таборів протягом останніх двох років (не менше двох договорів).
Принаймні 4 з цих невідповідностей ймовірно відносяться до числа несуттєвих помилок. Їх перелік наведений у Розділі 3 тендерної документації.
Несуттєві помилки не можуть бути підставою для відхилення тендерної пропозиції.
Якось аж надто ревно тендерний комітет КП «Електронік-Рівне» вишуковував помилки у документах ТОВ «Спілка».
Проте вони там дійсно були. І тендерна пропозиція ТОВ «Спілка» мала бути відхилена за одну лише відсутність договорів, що підтверджують виконання аналогічних послуг.
Також ми зателефонували за вказаним у ProZorro номером ФОП Вознюк С. В. Слухавку підняла пані, яка представилася його дружиною – Оксаною. Сказала, що допомагає чоловіку з участю в тендерах.
Вона заперечила факт знайомства між ФОП Вознюк С. В. та ФОП Хмарин В. В. та їх можливі узгоджені дії під час тендерів.
Але навряд чи могло бути по-іншому.
Також ми намагалися дотелефонуватися до ФОП Хмарин В. В., проте він так і не підняв слухавку.
Насамкінець відзначимо низький рівень конкуренції під час закупівель продуктів харчування КП «Електронік-Рівне». Зі слів представниці ТОВ «Спілка», її компанії більше не хоче брати участі в тендерах бо вважає їх нечесними і непрозорими.
Хоча пропозицію її компанії відхилили правомірно. Але чомусь забули детальніше пояснити перелік ненаданих ТОВ «Спілка» документів. Така поведінка організатора тендеру не дуже мотивує до подальшої участі.
На ринку продуктів харчування діє чимало представників дрібного бізнесу. Але під час закупівель продуктів у ProZorro рівень конкуренції залишається низьким.
А випадки змов лише посилюють недовіру та знеохочують потенційних учасників.
Довідково: Матеріал підготовлений в рамках Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EU Anti-Corruption Initiative) – найбільшої програми підтримки України з боку ЄС в сфері боротьби з корупцією. Програма фінансується ЄС та спів-фінансується і впроваджується Данською агенцією з міжнародного розвитку (DANIDA).
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.