Новини по-рівненськи
  • Головна
  • Новини
  • Блоги
  • Всі рубрики
    • Топ-теми
    • Кримінал
    • Здоров’я
    • Відпочинок
    • Спорт
    • На замітку
    • Рекламні оголошення
  • Головна
  • Новини
  • Блоги
  • Всі рубрики
    • Топ-теми
    • Кримінал
    • Здоров’я
    • Відпочинок
    • Спорт
    • На замітку
    • Рекламні оголошення
Головна » Новини » Рівнянам на замітку: що потрібно знати про менінгококову інфекцію

Рівнянам на замітку: що потрібно знати про менінгококову інфекцію

23-Лис-2018

У зв’язку з випадком менінгококової інфекції, що стався в ЗОШ №23 м.Рівне, спеціалістами ДУ «Рівненський обласний лабораторний центр МОЗ України» у третій декаді листопада бактеріологічно обстежено 617 осіб, в т.ч. 81 особа в порядку епідеміологічного розслідування, 4 з яких виявились носіями та 536 – за зверненнями, що мали місце протягом поточного тижня. Станом на 23 листопада з 536 обстежених (493 дитини та 43 дорослих), опрацьовані зразки від 245 осіб, усі результати від’ємні.
Нагадуємо, що в Рівненській області цього року зареєстровано 14 випадків на менінгококову інфекцію, з них 11 серед дітей віком до 18 років, в т.ч. 10 випадків серед дітей до 5 років. 4 випадки закінчились летально: померли 3 дітей до 1 року в Дубровицькому, Володимирецькому, Рівненському районах та доросла з м. Рівного. В минулому році – 14 випадків, в т.ч. 12 серед дітей віком до 18 років, із них 10 випадків серед дітей до 5 років. 4 випадки захворювання також закінчились летально: померли 4 дітей від 0 до 13 років в містах Сарни (2), Володимирці, смт Гоща.
Захворюваність на менінгококову інфекцію зростає у холодну пору року і як всі сезонні хвороби, менінгококова інфекція передається повітряно-крапельним шляхом. Вона може уражати, як дітей, так і дорослих, але частіше хворіють діти до 5 років.
Інколи захворювання стартує стрімко і перебігає дуже агресивно, розвивається настільки швидко, що може забрати життя дитини чи дорослого буквально за кілька годин, особливо блискавична форма хвороби – менінгококцемія. У такому випадку від різкого підвищення температури, висипань — аж до ураження головного мозку, цілого організму, сильної інтоксикації і загибелі хворого — може минути лише одна доба.
Хворіють цією інфекцією тільки люди. Сприйнятливість до менінгококу невисока. Найбільш поширена інфекція серед дітей: до 80% від числа усіх хворих. Схильні до захворювання діти будь-якого віку, досить часто інфекція вражає дітей на першому році життя. Збудник – менінгокок – диплокок Neisseria meningitidіs. Захворювання викликають різні штами (різновиди) менінгокока. Джерелом інфікування може бути хвора людина або «здоровий» носій менінгокока. Число таких носіїв при менінгококовій інфекції дуже велике: на один випадок генералізованої форми хвороби припадає від 2 до 4 тисяч здорових носіїв цього мікроба. Носіями є зазвичай дорослі, хоча і не знають про це, а хворіють переважно діти.
Збудник мешкає в носоглотці та виділяється в зовнішнє середовище при пчиханні, розмові. Небезпека зростає при виникненні запалення в носоглотці. На щастя, менінгокок дуже нестійкий в умовах зовнішнього середовища.
Інфікування відбувається повітряно-крапельним шляхом при дуже тісному (на відстані до 50 см) і тривалому контакті. Інфекція має зимово-весняну сезонність з піком захворюваності з лютого по квітень. Реєструються періодичні підвищення рівня захворюваності приблизно через 10 років, що пов’язано зі зміною штаму збудника і відсутністю імунітету до нього. Можливі як поодинокі випадки захворюваності дітей, так і масові у вигляді спалахів і епідемій. В період між епідеміями більше захворює малюків раннього віку, а в епідемію – більше старших дітей. Менінгокок чутливий до антибіотиків, сульфаніламідних препаратів.
При потраплянні збудника на слизову оболонку носоглотки він, найчастіше, не викликає запалення: так формується «здорове» носійство. Але іноді в носоглотці виникають запальні зміни, розвивається локалізована форма захворювання: менінгококовий назофарингіт.
Інкубаційний період може тривати від 2 до 10 днів, зазвичай він короткий: 2-3 дні.
Виділяють локалізовані та генералізовані клінічні форми менінгококової інфекції.
Локалізовані: безсимптомне менінгококове носійство; менінгококовий назофарингіт. Генералізовані: менінгококцемія (менінгококовий сепсис); менінгіт (запалення оболонок мозку); менінгоенцефаліт (запалення і оболонок і речовини мозку); змішана форма (поєднання менінгококцемії та менінгіту). До рідкісних форм відносяться: викликані менінгококом артрит, пневмонія, іридоцикліт, ендокардит. Безсимптомне менінгококоносійство – найчастіша форма захворювання (розвивається у 99,5% всіх інфікованих). Частіше спостерігається у дорослих. Стан не проявляється ніякими ознаками, і людина не знає про своє інфікування.
Основною і найбільшою характерною ознакою менінгококового сепсису є висип. Проявляється він вже в першу добу хвороби, рідше на другу. Чим раніше від початку хворобливого процесу з’являється висип, тим важчий перебіг і прогноз хвороби. Найчастіше він локалізується на стегнах, гомілках, сідницях, внизу живота. Поширюється висип швидко, буквально «росте на очах». Поява висипань на обличчі свідчить про тяжкість процесу. Це несприятлива прогностична ознака. Розмір висипу може бути різним: від дрібноточкових крововиливів до великих неправильної («зірчастої») форми елементів багряно-синюшного кольору. Висип є крововиливом в шкіру, він не зникає при натискуванні, розташовується на блідому фоні шкірних покривів. Дрібноточкові висипання тримаються 3-4 дні, пігментуются і зникають. В центрі великих елементів висипу може розвиватися через пару днів некроз (омертвіння) тканин. Некротична поверхня покривається кіркою, після її відходження утворюються виразки, які рубцюються дуже повільно (до 3 тижнів і більше).
Профілактичними заходами можна вважати: раннє виявлення і госпіталізація хворих; заходи у вогнищі інфекції: виявлення носіїв менінгокока та їх лікування, 10-денне спостереження за контактними з хворим і 2- кратне їх обстеження (мазок з носоглотки). Виписка перехворілих зі стаціонару тільки після 2- кратного негативного бактеріологічного аналізу слизу з носоглотки (проводиться через 3 дні після курсу лікування з проміжком в 1 або 2 дні); обмеження контактів немовлят з дорослими та старшими дітьми; в період спалаху обмежити проведення масових заходів зі скупченістю дітей; лікування хронічних вогнищ інфекції; загартовування дітей.
Щеплення для профілактики менінгококової інфекції в Україні не входить до Календаря профілактичних щеплень, як обов’язкове, а належить до рекомендованих. Тому вакцина проти менінгококової інфекції не закуповується за гроші з державного бюджету. Вакцина проти менінгококової інфекції “Менактра” зареєстрована в Україні та при бажанні громадян може бути придбана самостійно.
В Україні реєструються випадки менінгококової інфекції серед населення викликані Neisseria meningitidis серотипом В, який є основним етіологічним фактором менінгококової інфекції на Рівненщині.
Для специфічної профілактики існує вакцина “Бексеро” (Bexsero) компанії GSK: випущена вперше у 2014 році, але в Україні вона не зареєстрована протягом останніх років. Схема введення “Бексеро” в будь-якому віці включає мінімум два введення. Аби провести цю вакцинацію доведеться їхати за кордон. Наприклад, сусідня Польща надає таку послугу без проблем. В Україні на приватному ринку є зареєстрована чотиривалентна вакцина “Менактра” (виробника Санофі Пастер Інк., США), призначена для активної імунізації проти менінгококової інфекції, спричиненої Neisseria meningitidis серогруп А, С, Y і W-135 в осіб віком від 9 місяців до 55 років. Рекомендована для контролю за спалахами менінгококової інфекції в ендемічних регіонах. Схема вакцинації: для дітей від 9 до 23 місяців – вводять 2 дози по 0,5 мл з інтервалом не менше 3 місяців. Від 2 до 55 років – одноразово. Імунітет формується до 10 дня та утримується протягом 3-5 років.
Повідомляє Рівненський обласний лабораторний центр

Позначки:
менінгіт

Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.

Новини партнерів:
Читайте також:
09-Бер-2016Новини

У РІВНЕНСЬКОМУ РАЙОНІ ШАХРАЇ ОШУКАЛИ ПЕНСІОНЕРКУ

17-Тра-2025Новини

На Рівненщині відкрили сучасний мінізавод із заморозки ягід

06-Вер-2021Новини

На Рівненщині буде 5 Дія Центрів

13-Бер-2025Новини

Через Рівненщину планують побудувати новий транспортний коридор

Останні новини

11-Чер-2025

На Рівненщині побільшало безоплатних медичних послуг

11-Чер-2025

У Рівному відкрилася виставка унікальних витинанок майстрині з Маріуполя

11-Чер-2025

У Рівному відбудеться літературний форум

11-Чер-2025

Викрито трьох «наркоділків» з Рівного

11-Чер-2025

Допомога родинам зниклих безвісти: у Рівному відбувся круглий стіл за участю Управління з питань ветеранської політики Рівненської ОДА

Популярні новини

25-Тра-2025

7 солдатів з Рівненщини сьогодні повернулися з полону.

02-Чер-2025

На Рівненщині сталася смертельна ДТП

16-Тра-2025

З директором лікарні у Клевані припиняють контракт

30-Тра-2025

У Костополі внаслідок ДТП травмувався мотоцикліст

04-Чер-2025

Березнівські поліцейські задокументували злочин у сфері довкілля

Ми в мережі

Новини по-рівненськи
Погода
Рівне

вологість:

тиск:

вітер:

Погода на 10 днів від sinoptik.ua

Всі права захищені чинним законодавством України.
Повне або часткове використання матеріалів сайту можливе лише за умови посилання (для інтернет-видань — гіперпосилання) на tomat.rv.ua
Редакція може не поділяти думку авторів. Адміністрація сайту залишає за собою можливість редагувати надані їй матеріали.
Блоги – це матеріали, які відображають винятково точку зору автора. Редакція не несе відповідальність за публікації блогерів.
Контакти сайту: Електронна адреса: [email protected] Тел: 098 37 98 993
© ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «НОВИНИ ПО-РІВНЕНСЬКИ» 2014-2020

Розробка сайту.