Медична реформа: про новації у 2019 році розповіла Світлана Богатирчук-Кривко
На початку 2018 року в Україні розпочали впроваджувати зміни в системі охорони здоров’я. Стартували вони з першого етапу реформи – нового механізму фінансування медичних закладів, що надають первинну медичну допомогу. Адже сімейні лікарі, терапевти і педіатри є медиками, до яких найперше мають звертатися українці.
«Рік тому прихильників медреформи в області було небагато, – ділиться своїми спогадами профільна заступниця голови Рівненської ОДА Світлана Богатирчук-Кривко. – Але вже сьогодні 60% жителів Рівненщини обрали свого лікаря, а це означає, що люди повірили у зміни. Сьогодні Рівненщина входить у п’ятірку областей-лідерів за всіма напрямами медичної реформи. І це завдяки тим, хто з розумінням поставився до реформи – а це управлінці, лікарі та пацієни».
Фінансування «гроші йдуть за пацієнтом»
Якщо цей рік був пілотним у сфері медицини, то вже 2019 рік чекає вже більше новацій, розповідає Світлана Богатирчук-Кривко. Вже з 1 січня на усі заклади первинки чекає нове прозоре фінансування за тарифами, а не за квадратними метрами.
«Це нові можливості для підняття зарплати та покращення матеріальної бази. Старого механізму фінансування (субвенції) для «первинки» не буде. Тому усі повинні укласти договір з НСЗУ, щоб отримати кошти за моделлю «гроші йдуть за пацієнтом», – зазначає заступниця. – На сьогодні вже 27 закладів «первинки» Рівненщини заключили такі угоди. Щоб подати документи ще є час до 20 грудня. А тим, хто знову не встигне, потрібно задуматися про фінансування з інших джерел. Важливо, що ще й ті заклади, котрі мають договори із НСЗУ, мають підписати новий договір на 2019 рік».
Доступні ліки. Електронні рецепти
З 1 квітня ширше розповсюдження отримає програма «Доступні ліки», яка була затверджена ще два роки тому. На сьогодні в програмі бере участь 316 аптек Рівненщини. З квітня програма «Доступні ліки» вже фінансуватиметься через НСЗУ. Буде введено електронні рецепт, карту та лікарняний.
«Завдання №1: для закладів і аптек – придбати програмне і комп’ютерне забезпечення, а медики повинні отримати електронний підпис, – наголошує Світлана Богатирчук-Кривко. – Подібну практику вже давно використовують країни Європи, і я вважаю досить успішно. Адже таке нововведення зменшить черги та обсяг паперової роботи. Важливо наголосити, що «Доступні ліки» будуть виписувати тільки сімейні лікарі та терапевти, з якими укладена декларація».
Безкоштовна діагностика
Вже у другому півріччі 2019 року на жителів Рівненщини чекає реформа на амбулаторному (вторинному) рівні. До цього часу заклади вторинної допомоги мають заключити свої контракти з НСЗУ.
«З 1 липня в дію вступає програма «Безкоштовна діагностика», до якої зможуть долучитися комунальні та приватні поліклініки та поліклінічні відділення при лікарнях. У програму увійдуть близько 50 послуг та досліджень. Вузькопрофільних спеціалістів можна буде безоплатно відвідувати тільки за направленням сімейного лікаря, терапевта, педіатра. За це 100% заплатить Національна служба здоров’я», – розповідає Світлана Богатирчук-Кривко.
Вона додала, що пацієнт може сам обрати медзаклад, у якому отримуватиме медичні послуги програми «Безкоштовна діагностика». Головна умова — цей заклад має бути приєднаний до програми, а пацієнт заключити декларацію з лікарем. Без направлення від сімейного лікаря доведеться викласти свої гроші.
Підготовка до третього етапу реформи
Реформу спеціалізованої медичної допомоги планують запроваджувати з 2020 року. Проте в Рівненській області вже готуються до цього:
«На 1 січня 2019 року усі заклади, що надають спеціалізовану медичну допомогу, мають стати комунальними некомерційними підприємствами, бо вже через рік вони працюватимуть за договорами з НСЗУ. Невдовзі ми проаналізуємо як ЦРЛ справилися з цим завданням», – підсумувала Світлана Богатирчук-Кривко.
Повідомляє прес-служба Рівненської ОДА
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.