Марія Рудомська ділиться з рівнянками рецептом корисного хліба і не тільки…
Здорове харчування може бути смачним – у цьому переконана Марія Рудомська – директор з розвитку відомої у Рівному ТМ Щедрик підприємства Агропереробка. Сьогодні успішна рівненська панянка поділилась з «Новинами по-рівненськи» своїми секретами відмінної зовнішності та рецептом корисного хліба на заквасці.
Марія веде дуже активний спосіб життя, слідкує за своїм здоров’ям та звісно ж харчуванням. Звідкіля ж взялася любов до здорового способу життя?
«Взагалі схильність до здорової їжі помічала в себе ще з ранньої юності, я завжди любила салати, фрукти, зелень, хорошу молочну продукцію, нежирне м’ясо, горіхи. А по-справжньому серйозно до свого харчування та його якості віднеслася коли почала активно та стабільно займатися в спортзалі (понад 2 роки тому)», – розповідає Марія. – «Коли серйозно працюєш на результат, мусиш розуміти, що лише 30% побудови тіла залежить від того, як ти викладаєшся під час тренувань, а решта 70% покладено на якість твого харчування. Такого принципу дотримуватися й ті, хто займається професійно, зокрема так завжди вчить мій персональний тренер. А я хотіла результат, тому і перейшла на здорову їжу та збалансоване харчування».
Як зізнається наша співрозмовниця інколи вона все ж таки себе балує чимось «забороненим». До речі це називається чітинг – особлива дієта, принцип якої ґрунтується на усвідомлених зривах, тобто порушенні суворої дієти і проведенні чітко запланованих «навантажувальних» днів, коли можна дозволити собі з’їсти все, що завгодно: «Звісно я не надто суворо дотримуюсь усіх норм та інколи влаштовую собі чітинг, без цього ніяк, але загалом намагаюся їсти лише корисні для мого організму продукти. Зараз так харчується і моя сім’я, я бачу який хороший вплив це має на здоров’я та зовнішній вигляд близьких. Це найкращий стимул продовжувати в тому ж дусі».
Те що інколи можна дозволити «недозволене» звичайно підбадьорює, але ж стати на шлях здорового харчування подекуди так важко… Ось що у такому випадку каже Марія Рудомська : «Необхідно зрозуміти: те що ми їмо впливає і на наш зовнішній вигляд, і на самопочуття. Неправильне харчування рано чи пізно принесе у ваше життя за собою багато проблем зі здоров’ям. Любіть себе та цінуйте, їжте здорово та корисно і результат не змусить себе чекати – організм вам віддячить гарним самопочуттям та хорошим виглядом ззовні. Насправді просто варто захотіти і спробувати, адже харчуватися здорово та смачно дійсно дуже легко. Потрібно не лінуватися та шляхом поєднання інгредієнтів готувати з простих корисних продуктів здорові та правильні страви». Як на мене звучить переконливо!
А для тих хто дійсно вирішив змінювати свою систему харчування, а з нею і власне життя Марія Рудомська підготувала кілька порад:
– додайте до раціону більше зелені та овочів;
– дбайте про баланс вуглеводів (повільних – каші, якісний хліб, макаронні вироби із твердих сортів пшениці, фрукти та овочі), білків (м’ясо, риба, сир, яйця, бобові) та жирів (корисних, потрібних організму, таких як горіхи, хороша олія, молочка, авокадо, червона риба і т.д.);
– їжте часто, але невеликими порціями, намагайтеся не запивати їжу, але при цьому пийте багато чистої води між прийомами їжі;
– існує безліч замінників шкідливих продуктів, зокрема від меду чи фруктів буде значно більше користі, як від мучного та цукерок. Чай та фреш прекрасно замінять солодкі газовані напої, а пікантні спеції дозволять зменшити використання солі;
– завжди снідайте, ніколи не пропускайте цей прийом їжі, який заряджає енергією на весь день;
– влаштовуйте розвантажувальні дні та приймайте вітаміни й корисні добавки (насіння льону, клітковину, висівки, зерна чіа, ягоди годжі тощо).
Як переконує Марія – згодом така система ввійде у звичку і ви помітите, що здорове харчування стало частиною вашого життя!
Ще одна порада: «Завжди звертайте увагу на склад продуктів які купуєте. Саме це спонукало мене почати пекти домашній хліб – без дріжджів та розпушувачів, на заквасці і лише на основі натуральних компонентів. Спочатку я спекла традиційний житній, потім бородинський. Вийшло дуже смачно та корисно! Думаю, рецепт такого хлібу в домашній заквасці. Рецепт наступний. Існує кілька важливих моментів: закваска вирощується три дні, краще взяти більшу банку, бо в мене поперла через верх; ставити тільки в тепле місце без протягів.
Перший день – змішуємо 60 г житнього борошна і 85 мл кип’яченої води кімнатної температури. Суміш має вийти схожою на густу сметану. Прикриваємо (не щільно) кришкою чи фольгою, ставимо в тепле місце.
Другий день – додати ще раз 60 г борошна і 85 мл води. Все так само – прикриваємо і в тепле місце.
На третій день суміш має піднятися і набути кислуватого запаху. Відділити половину суміші, додати 60 г борошна і 85 мл води, у другу половину можна так само додати ті ж інгредієнти і виростити ще одну закваску, ну чи викинути)
Четвертий день – повторити процедуру. Через 4-5 годин закваска готова.
Продукти для рецепта пісного житнього хліба: закваска на воді 500мл вода 150мл рослинна олія (по традиції беру оливкову) 2 ст.л. мед чи цукор 1 ст.л. (я взяла мед) сіль 2 ч.л. борошно житнє обдирне 300-350г.
Приготування: в мисці змішати закваску, воду, мед, олію, сіль та все вимішати додати просіяне борошно і замісити тісто, помістити в змащену олією форму (я використовую одноразові алюмінієві) накрити та залишити на 3-4 години в теплому місці (хліб буде підніматися), випікати хвилин 10 при максимальній температурі, потім до готовності при 180 градусів. Взагалі важко рекомендувати час, хліб треба відчувати. Дістати, постукати по ньому, якщо почуєте дзвінкий звук, а не глухий, готово. В мене на це пішло хвилин 50. Хліб варто ставити на решітку на найнижчий рівень, щоб добре пропікся знизу.
Рецепт бородинського хлібу. “Для початку відновила закваску, з минулої я трошки лишила та зберігала її в холодильнику. Перед відновленням зняла верхній, потемнілий шар, суміш перелила в лоток місткістю десь до 2л (бо закваска буде підніматися), додала 200г житнього борошна та 350мл кип’яченої води кімнатної температури. Добре перемішала та поставила в тепле місце, накривши серветкою.
Так вона в мене стояла понад добу, гарно піднявшись вже за кілька годин.
Перед використанням знову знімаємо верхній темний шар (він підсохне), тепер закваска готова до використання.
Основа рецепту мого бородинського хліба така ж як і житнього. Але крім того я додала трошки більше меду (десь 2 ст.л.), трошки більше олії та води, щоб тісто було менш тугим і, звісно ж, заварку. Її зробила наступним чином: 2 ст.л. меленого солоду залила окропом, додала ще трошки житнього борошна (десь 0,8 ст.л.), гарно вимішала до стану густої кашки. Заварці дала годину постояти поряд в теплому місці. Додавала я її в тісто в останню чергу, вже коли трошки його замісила.
Тісто на хліб, до речі, я вимішую тільки дерев’яною лопаткою чи руками. Обов’язково з гарними думками і добрими побажаннями для тих хто буде його їсти. Виливаю тісто в форму, мокрою ложкою вирівнюю, ставлю в тепле місце і накриваю легким рушником. Тісто має гарно піднятися, тоді воно готове до випікання.
Печу хв 15 при максимальній температурі в гарно розігрітій духовці, потім ще десь 30 хв при температурі 190-200. Залишаю в духовці ще на годину, дістаю і під той же рушник, так хліб стоїть до ранку і дражнить усіх своїм божественним ароматом».
Що там казати здоровий спосіб життя та харчування нині в моді (і це чудово). Інтернет весь пістрявіє від різноманітних порад та рецептів, Марія Рудомська також має свій блог де ви можете прочитати багато корисних рецептів та порад – @mr_diary_ua.
А наразі дякуємо за приємну бесіду та корисні поради.
Вікторія Малецька
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.