Унікальний природний ліс на Рівненщині буде збережений
30 червня 2020 року офіційно зі сторони Володимирецького держлісгоспу було надіслане погодження щодо висновку експертів з лісівничих питань ГО «Українське товариство охорони птахів» про виявлення залишків природних лісів у Рівненській області. Виконання заходів експертів відбувалось у рамках міжнародного природоохоронного транскордонного проєкту «Полісся – дика природа без кордонів» задля сталого збереження виняткових природних територій регіону.
Унікальна ділянка природного лісу охоплює площу 259,8 га. Вік дерев становить 120-160 років. Рідкісність масиву полягає у тому, що це єдиний великий масив добре збережених природних заболочених лісів Полісся. Це сосновий бір за участі берези повислої в Цепцевицькому лісництві Володимирецького держлісгоспу на заболоченому урочищі з романтичною назвою «Макове болото». Раніше це було верхове болото, але у зв’язку з потеплінням клімату, рівень ґрунтових вод знизився, відбулись зміни гідрологічного режиму. Завдяки цьому ріст сосни і берези покращився і тепер у деревостані є найбільші дерева сосни, які досягли діаметру 40-42 см і висоти 22-24 м.
Будь-які рубки у масиві можуть призвести до заболочення ділянки і втрати стійкості деревостанів, а у подальшому і до їх всихання. Саме природний шлях розвитку цих лісів забезпечив їм стійкість і стабільність. Ліси є еталонними, тому вимагають повного збереження і заповідання згідно з чинним законодавством.
Камеральні роботи з ідентифікації даного масиву розпочаті у вересні 2019 року. Польові обстеження проведені експертами ГО «Українське товариство охорони птахів» з лісівничих питань кандидатом с.-г. наук, доцентом Чернявським М.В. (Національний лісотехнічний університет України, м. Львів) і Мочаном В.І. (Українське товариство охорони птахів) наприкінці травня 2020 року.
Завдяки злагодженій сумісній роботі експертів з лісівниками Рівненщини маємо цінну та необхідну для повноцінного життя людини знахідку.
Інформаційна довідка:
Природні ліси – ділянки площею понад 20 га. Деревостани природного походження та значного віку. У таких лісах ніколи не рубали або не заготовляли дрова, не випасалася худоба та не було іншого прямого впливу людини. Відмінність від лісів, що висаджені людиною – різновіковість дерев, що дозволяє лісам самостійно відновлюватись, розвиватись і бути більш стійкими. Але сьогодні немає лісів, які б у тій чи іншій формі не піддавалися би непрямому антропогенному впливу, як наприклад, через емісії (перенесення забруднювачів атмосферними потоками).
«Полісся – дика природа без кордонів» — міжнародний транскордонний проєкт, що об’єднав природоохоронні інституції Білорусі, України, Німеччини, Польщі, Британії. На території України його впроваджує партнер асоціації BirdLife International – Українське товариство охорони птахів.
Період реалізації: 2019-2023 рр.
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.