Рівненські фтизіатри розповіли про корона-туберкульозний ланцюжок та його можливі наслідки
Коронавірусна інфекція, як і туберкульоз здебільшого вражає легені. Обидві хвороби несуть небезпеку для життя й здоров’я людини й на превеликий жаль подекуди стають причиною смерті. Згідно з інформацією поданою аналітичним центром АМУ оцінка смертності від COVID-19 коливається від 1,5 до 20% (20% в центрі спалаху в м. Ухань, Китай) в той час, як у нелікованого туберкульозу, середній показник смертності становить 45%.
Попри те, що туберкульоз більш смертельний, ніж COVID-19, в умовах пандемії коронавірусної інфекції боротьба з цією недугою відійшла в тінь. І вже зараз можна чітко сказати, що за рік-півтора Світ матиме невтішні наслідки… Про це свідчать і дані дослідження міжнародної організації Stop TB Partnership. «Чим довше люди залишаються без діагностики і лікування, тим більше хворих буде в наступному році і через рік», – сказала очільниця організації Лучика Дітіу.
Світова тенденція не оминула і Рівненщину. Про це систематично наголошують рівненські фтизіатри.
«У більшості хвороб, і туберкульоз не є виключенням, діє принцип – чим раніше хворобу виявити, тим легше її лікувати. На сьогодні, до Рівненського обласного фтизіопульмонологічного медичного центру РОР в основному поступають пацієнти з запущеними формами туберкульозу», – розповідає директор медичного центру Федір Аврука.
на фото: Федір Аврука
Фтизіатри переконують, така ситуація пов’язана із низьким рівнем роботи сімейних лікарів, щодо виявлення ТБ у населення, недостатнім охопленням обстежень контактних осіб з хворими на ТБ, труднощами пов’язаними з карантинними умовами – утруднений доступ до транспорту, медичних закладів і т.д.
«Також негативно впливає на стан виявлення хворих на туберкульоз скорочення районних лікарів-фтизіатрів та переведення їх в окремих районах на 0,25 посади з заробітною платою на рівні стипендії студента або ж взагалі відсутність лікаря фтизіатра», – наголошує директор Рівненського обласного фтизіопульмонологічного медичного центру РОР.
Гостро й невтішно стоїть критично низьке фінансування протитуберкульозної служби області.
«У 2021 році, в порівнянні з 2019 роком, ми вже спостерігаємо ріст виявлення туберкульозу, це попри пандемію і ряд інших факторів. До прикладу, якщо взяти Рівненський район у 2020 було виявлено 139 випадків ТБ, а 2021 – 161 випадок. Прошу зауважити, що понад 44 відсотки серед них це випадки з деструктивними змінами в легенях. Поряд з цим через відсутність коштів ми змушені проводити оптимізації шляхом скорочення персоналу…», – каже Федір Аврука.
Тим часом, поки увесь світ бореться з коронавірусною інфекцію, рівненські фтизіатри просять не забувати українців про туберкульоз та закликають медиків приділяти належну увагу діагностиці та профілактичним оглядам, щоб за кілька років не довелося боротися із пандемією туберкульозу.
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.