Автентичний одяг, взуття та прикраси України 19-20 століття – у Рівному відсвяткували День традиційного автентичного костюма
У неділю у Рівному вдруге за рік відсвяткували День традиційного автентичного костюма. Його ініціатором стала ГО «Центр дослідження і відродження Волині» (голова Володимир Дзьобак). Цьогоріч свято пройшло за підтримки Українського культурного фонду.
Рівнянам та гостям міста презентували понад 30 ексклюзивних моделей українського автентичного вбрання 19-20 ст. з усіх регіонів України, частина з яких ще раніше ніде не експонувалися. Більшу половину традиційних українських костюмів, які презентували у Рівному, реконструювали фахівці Центру дослідження і відродження Волині, решта належить приватним колекціонерам з Києва.
– Над деякими костюмами доводилося працювати рік, над іншими – майже три роки. Відроджуємо їх для того, аби люди мали змогу їх носити. Адже автентичні костюми не прийнято одягати – вони можуть експонуватися лише на манекенах, адже носіння їх знищує. Інша справа – відтворений костюм, тобто його точна копія, – пояснює ініціатор Дня традиційного костюма, голова ГО «Центр дослідження і відродження Волині» Володимир ДЗЬОБАК.
Відтак, гості свята побачили автентичні вишиті сорочки, намітки, плахти та очіпки, які носили українці у 19-20 столітті, а також взуття та старовинні волинські дукачі.
– Головна мета свята – це глибше знайомство і пізнання, популяризація і збереження українських традицій. Центр дослідження і відродження Волині займається глибоким вивченням та реконструкцією традиційних українських костюмів вже понад 8 років. За цей час ми назбирали багато зразків, тому ініціювали таке свято, аби мати змогу поділитися з людьми нашими розробками і показати, які строї носили наші предки, – пояснила заступник голови ГО «Центр дослідження і відродження Волині» Людмила Хороновська.
Крім цього, впродовж дня для відвідувачів проводили різноманітні цікаві майстер-класи народного промислу. Зокрема, навчали виготовлювати взуття, пряжі для тканин із коноплі та кропиви, етно-взуття з текстилю, плести постоли з кори верби, ткати, в’язати, плести речі з соломи та пояси технікою «Спренг», вишивати бісером та різними техніками, робити воскові вінки та прикраси, шити одяг, а також правильно одягати традиційні костюми XVI-XVII століття та пов’язувати головні убори.
Також на сцені МБК відвідувачі мали змогу переглянути літературно-музичну композицію під назвою «Доля», де під музичний супровід рівненського тріо «Веремія» актриса Рівненського облмуздрамтеатру Ніна Ніколаєва розповідала історії про традиційні костюми – через призму життя людини від народження і до моменту, коли костюмів в її гардеробі стало так багато, що їх вже можна передавати у спадок від бабусі до онуки.
На завершення свята на сцені виступили хедлайнери музично-святкової програми – музичний гурт з міста Києва «Шпилясті кобзарі».
День традиційного автентичного костюма відбувається у Рівному за підтримки співорганізаторів: Управління у справах сім’ї, молоді та спорту Рівненського міськвиконкому, Рівненського міського будинку культури та ГО «Нація талантів».
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.