Де у Рівному найгірше повітря
Атмосфера – дзеркало усього, що відбувається на планеті. Вона надовго зберігає сліди та наслідки людської діяльності, помилок. Її стан та якісний склад значно різниться в залежності від місцевості: рельєфу, характеру підстилаючої поверхні, рівня урбанізації (забудови), рівня розвитку та напрямків промислової діяльності і т.д.
Для постійного спостереження за станом атмосферного повітря комплексною лабораторією спостережень за станом забруднення навколишнього природного середовища проводиться відбір проб на трьох стаціонарних постах, що розташовані у різних районах міста, що характеризуються значною інтенсивністю руху автомобільного транспорту та неподалік місць розташування основних стаціонарних джерел забруднення атмосферного повітря м. Рівне.
Таким чином, за підсумками проведених аналізів проб повітря за період січень-липень 2017 року серед 11 основних інгредієнтів, які визначаються у всіх спостережних районах міста найбільше зафіксовано перевищення гранично допустимих концентрацій (ГДК) фтористого водню, фенолу та сірководню, менше – хлористого водню, діоксиду азоту та пилу.
Найвищі рівні концентрацій забруднювальних речовин та найбільша частота перевищень ГДК зафіксовані на стаціонарному посту ПЗС №4, що розміщений по вул. Академіка Грушевського, в районі житлового масиву, неподалік автостанція «Чайка», промислові підприємства та інтенсивний рух автотранспорту.
На другому місці за станом забруднення атмосферного повітря знаходиться ПСЗ №5, який розташований на вул.Млинівська, район Луцького кільця, поблизу житлового масиву та промислових підприємств хімічної та машинобудівної галузі, з інтенсивним рухом вантажного автомобільного транспорту.
За результатами проведених аналізів, найближчими до нормативних значень є показники концентрацій забруднювальних речовин проб повітря, що відібрані на посту ПСЗ №1 по вул. Небесної сотні. Район залізничного вокзалу характеризується і меншою частотою перевищень гранично допустимих концентрацій. В цілому по місту Рівне за 7 місяців 2017 року було відібрано та проаналізовано 14 439 проб по 11 інгредієнтах, у яких виявлено та зафіксовано перевищення гранично допустимих концентрацій в атмосферному повітрі по таких домішках:
– пил – 3 випадки (найвища максимально разова концентрація спостерігалась по вул. Млинівській і перевищувала допустиме значення у 1,4 рази);
– діоксид азоту – 5 випадків (найвища максимально разова концентрація спостерігалась по вул. Ак. Грушевського і перевищувала допустиме значення у 1,3 разів);
– сірководень – 137 випадків (найвища максимально разова концентрація спостерігалась на вул. Ак. Грушевського і перевищувала допустиме значення у 2,3 разів);
– фенол – 181 випадок (найвища максимально разова концентрація спостерігалась на вул. Ак. Грушевського і перевищувала допустиме значення у 3 рази);
– фтористий водень – 111 випадків (найвища максимально разова концентрація спостерігалась на по вул. Небесної сотні і перевищувала допустиме значення у 1,8 разів);
– хлористий водень – 25 випадків (найвища максимально разова концентрація спостерігалась на по вул. Млинівській і перевищувала допустиме значення у 2 рази).
Рівень забруднення атмосферного повітря за індексом забруднення атмосфери у першому півріччі 2017 року дещо збільшився порівняно з минулим роком і становив 7,8 проти 6,7. Відмічається незначне збільшення середньомісячних концентрацій по пилу, діоксиду та оксиду азоту. Середньомісячні концентрації решти інгредієнтів залишились на рівні минулорічних. Не спостерігалось перевищення гранично допустимих концентрацій важких металів. Кислотність атмосферних опадів була в межах норми, від 5,84 (лютий та травень) до 8,16 (травень).
До факторів, що можуть мати вплив на зміну стану атмосферного повітря у бік його погіршення та помітні «неозброєним оком», можна віднести зростання показника щільності забудови в межах міста, зокрема багатоповерхової, в результаті чого зменшується кількість зелених насаджень, змінюється мікроклімат та погіршується провітрюваність міської території. Сумарно зі збільшенням чисельності автотранспорту це відіграє свою роль у формування рівнів концентрацій забруднювальних речовин у атмосферному повітрі.
Повідомляє Рівненський обласний центр з гідрометеорології
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.