Для чого рівненській молоді варто сьогодні мати при собі дзеркало, ляльку та обручку
13 грудня в Україні відзначають свято Андрія. За традицією у ніч на Андрія та увесь наступний день молодь сподівається дізнатися долю, у родинах варять смачні вареники з символічними сюрпризами, а у церквах служиться святкове богослужіння.
Андрій Первозванний — один з дванадцяти апостолів, якого першим покликав Христос, щоб бути апостолом, тому в православній традиції й називається Первозванним. За церковними легендами, святий Андрій Первозванний під час своєї останньої подорожі проповідував християнство у Скіфії й дійшов аж до Києва, де на одному з пагорбів встановив хрест.
Ще до того, як святого Андрія почала вшановувати церква, язичники здавна цього дня відзначали своє народне свято, пов’язане з дохристиянською обрядовістю і магічними ритуалами, що мали переважно любовно-магічне спрямування. Звідти і залишки дивних святкувань та вечорниць.
Наповнені дохристиянськими обрядами, веселощами і розвагами, андріївські, як і катерининські, вечорниці припадали на час посту і не відповідали нормам християнської моралі. Спроби духовенства подолати цю народну позацерковну традицію не дали бажаних наслідків. Сьогодні, звісно, не такі суворі часи і церква не може однозначно заборонити чи дозволити таке дійство. Тому справа кожного — гуляти вечорниці чи ні.
Згодом вечорниці на Катерини і Андрія, як і інші свята, все більше втрачали свою магічну функцію і перетворилися на своєрідну забаву і привід, щоб зібратися неодруженій молоді.
Найвеселіша забава, яка майже не збереглась до наших днів, — це “Кусання Калити”. Калита — це такий солодкий ритуальний хліб, який печеться у формі бублика та прив’язується до стелі. Молоді люди сідають на палицю і скачуть до розгойданої калити, хто перший вкусить — обов’язково одружиться цього року.
Мабуть, найбільше Андріївських вечорниць чекають неодружені хлопці та дівчата. Саме у цей вечір проводяться ворожіння та обряди, які визначають подальшу долю молодиків. Проте варто й сказати те, що не треба зловживати надто радикальними методами ворожіння, бо як показує практика, часто такі методики приводили до фатальних випадків. Адже коли необізнана людина береться за справу, в якій нічого не тямить, незрозуміло що з того й вийде. Тому до вашої уваги кілька способів «добросовісного» ворожіння.
Для більшої ефективності, при ворожіннях повинна бути присутня молодиця — одружена жінка. Тому поринемо у минуле і обговоримо способи розваг тодішньої молоді.
“Пошук майбутнього чоловіка у кутку”. У кожен з чотирьох кутків клали такі предмети: ляльку, гроші та обручку, а в один нічого не клали. Заводили дівчину в кімнату із зав’язаними очима, розкручували та відпускали. В який кут вона йшла — така доля цього року її й чекала. У кут з грошима — візьме шлюб із заможним, з обручкою — вийде заміж за коханого, з лялькою — вагітна йтиме під вінець, у порожній кут — незаміжня залишиться в цьому році. Як не дивно, те, що обирали мої подруги, майже збулося.
“Портрет майбутнього чоловіка”. Знову за принципом кутків, але тепер кладемо в них пляшку, молоток чи віник, дзеркало та гроші. Дівчина натрапляє на пляшку — чекає життя з п’яницею, молоток чи віник — господаря матиме за чоловіка, дзеркало — красеня, гроші — багатія.
“Ніч на папірцях”. У ніч перед Андрієм дівчина клала під подушку папірці з іменами хлопців. Кількість папірців — така ж, як і число народження тої, хто їх написав. Прокинувшись зранку, незаміжня дівчина витягувала перший папірець з ім’ям, яке вважалося іменем майбутнього нареченого. “Обручка на волосині”. Дівчина бере обручку в заміжньої жінки, наливає в склянку води, через обручку протягує свою волосину та опускає у склянку. Волосина починає коливатись та стукати об стінки склянки. Скільки разів стукне, у стільки років і заміж вийде.
“Чоботи”. Кожна дівчина брала свої чоботи та ставила по черзі з усіма в рядочок. Чий чобіт перший за поріг “носа” висуне, та й перша заміж вийде.
Є гадання не лише для дівчат, а й для хлопців. Беруть горнятко з медом, на дно якого кладуть перстень. Хлопець має дістати той перстень губами, але так, щоб не вмочити власного носа. Вважалося, якщо хлопець дістане і носа не вмочить — ожениться і буде щасливим.
Вареники — невід’ємний атрибут Андріївського вечора, зазвичай їх ліплять усією родиною. Всередину кладуть символічні сюрпризи: сіль, соду, пшеницю, вату, копійки, перець. Кому, що потрапить, той і буде виконувати певне бажання.
Звичайно, це все веселі жарти, головне — що це хороший привід зібратись разом з друзями та родиною. Особливо пощастило на свято тим родинам, у яких є іменинники — Андрії, з чим їх і вітаємо!
Підготувала Лариса Качановська
Читайте також у “Новинах по-рівненськи”:
Оригінальний рецепт вареників на Андрія для рівненських господинь
Що варто зробити рівнянкам на Благовіщення, а чого категорично робити не можна
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.