Для рівнян презентували книгу Валерія Войтовича «Томаш Оскар Сосновський. Скульптура класицизму»
Сьогодні, 4 вересня у Рівному відбулася презентація книги Валерія Войтовича «Томаш Оскар Сосновський. Скульптура класицизму». У Виставковій залі Рівненського Міського будинку культури (парк культури і відпочинку ім. Т. Г. Шевченка) вперше в Україні рівнянам було представлено нову книгу письменника, художника, краєзнавця Валерія Войтовича. Він є автором понад двох десятків літературно-художніх творів, монографій, збірників, словників, посібників, нарисів, альбомів з історії та культури України, її міфології, великої кількості живописних та графічних малюнків.
Привітати автора з дебютом видання прийшло чимало відомих людей, зокрема заступник міського голови Рівного з гуманітарних питань Галина Кульчинська, духовенство, мистецтвознавці та історики області.
У пропонованому дослідженні вперше в Україні піднімається питання про культурну спадщину талановитого митця із Волині Томаша Оскара Сосновського (1812–1886). У книзі використані архівні матеріали, ілюстрації визначних пам’яток архітектури, скульптури, живопису та рисунку пов’язаних із епохою класицизму, а також власні фотосвітлини із робіт скульптора. Книга стане солідним набутком всім, хто цікавиться українською історією та мистецтвом, викличе неабиякий інтерес у науковців та мистецтвознавців.
Довідка. Визначний скульптор був почесним членом 24-х академій мистецтв у різних країнах світу. І водночас — максимально скромний у побуті й щедрий у стосунках із людьми. “Добрий поляк” з Волині допомагав молодим художникам, зарученим убогим дівчатам, даруючи їм весільні сукні, гроші, влаштовуючи для них частування. Живучи в одній з культурних столиць світу — Римі, він не забував відвідувати рідні місця. Попри своє католицьке походження, допомагав реставрувати православні храми в селах Новомалині та Ляхові (нині — Кутянка Острозького району). Анітрохи не помилився французький дослідник Луї Вейо, який писав про Томаша-Оскара Сосновського: “… безкорисливої душі скульптор, який понад усе в житті ставив мистецтво і жив для мистецтва, усвідомлюючи його високе призначення будити в душі кожної людини прагнення ідеалу — “нічого для себе і все для інших”.
Доля зіграла з відомим скульптором злий жарт. Майстрові, який створив десятки неповторних пам`ятників, самому пам`ятника не поставлено ніде, крім барельєфа на могилі в Римі. А на його малій батьківщині — у селі Новомалині поблизу Острога немає навіть меморіальної дошки, а родинний замок Сосновських лежить у руїнах…
Лариса Качановська
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.