Досвід лікаря-онколога Андрія Маняка щодо оцінювання повсякденного функціонування
У Рівненському обласному протипухлинному центрі активно впроваджується реформа оцінювання повсякденного функціонування. Андрій Маняк, лікар-хірург онколог, дерматолог, завідувач планово-консультативного відділення з 15-річним досвідом, розповідає про виклики, з якими зіткнулася команда, переваги нової системи та необхідні кроки для її вдосконалення.
Освіта та професійний розвиток
Закінчив Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького у 2010 році. Проходив інтернатуру з загальної хірургії у 2010-2013 роках. Регулярно беру участь у міжнародних та всеукраїнських медичних конференціях і конгресах, є доповідачем на професійних заходах.
Щоденна робота та вплив реформи
Працюю більше 200 годин на місяць. Основна діяльність – робота у поліклініці та стаціонарі з онкологічними хворими, в тому числі з пацієнтами на III-IV стадіях захворювання. З появою експертних команд часу на все не вистачає, доводиться жертвувати часом, який раніше був присвячений пацієнтам.
Робочий день складається з лікування та спостереження за онкохворими, консультацій, оперативних втручань, а також участі у засіданнях експертної команди. Засідання займають кілька годин, після чого я повертаюся до основної роботи.
Особистий досвід роботи з реформою
Реформа має правильну мету, але її реалізація в такі короткі терміни викликає труднощі.
Найбільші виклики – велика кількість онкопацієнтів, які або не володіють інформацією про реформу, або неправильно поінформовані.
Перші враження від оцінювання
Процес оцінювання викликав змішані враження. Пацієнти реагують по-різному, але більшість ставиться до затримок із розумінням.
Реформа має благородну мету, але ще потрібні зміни в реабілітації та адаптації осіб з інвалідністю.
Попри труднощі, нова система зробила шлях до встановлення інвалідності простішим, але попереду ще багато роботи.
Переваги нової системи
Відкритість та пацієнтоорієнтованість.
Зменшення бюрократичних процедур.
Цифровізація, яка спростить доступ до необхідних послуг для осіб з інвалідністю (коли система запрацює повноцінно).
Що ще потребує вдосконалення?
Необхідно переглянути критерії встановлення інвалідності на основі європейських моделей, наприклад, іспанської.
Також варто:
Провести офлайн-навчання для лікарів усіх спеціальностей.
Дати можливість закладам адаптуватися, залучати нових працівників, а також відтермінувати переогляди осіб зі встановленою інвалідністю.
Розробити чіткі алгоритми направлення на оцінювання для окремих нозологій.
Впровадження цифрових технологій, відкритий діалог між фахівцями та вдосконалення критеріїв оцінювання – це ті кроки, які допоможуть досягти головної мети реформи: прозорої, справедливої та пацієнтоорієнтованої системи.
Повідомляє Міністерство охорони здоров’я Укарїни
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.