Фтизіатри тубдиспансеру стурбовані рівнем виявлення туберкульозу та рекомендаціями МОЗ
На Рівненщині продовжують виявляти хворих на туберкульоз, щоправда за останні кілька місяців число нововиявлених зменшилось. Рівненські фтизіатри не поспішають радіти, кажуть – така тенденція не означає покращення епідситуації – уся справа у карантинних заходах, які безпосередньо вплинули на ці показники.
«Якщо у першому півріччі 2019 року в області було зафіксовано 286 випадків туберкульозу, то за аналогічний період 2020 року ця цифра зменшилася до 174» – розповідає Новинам по-рівненськи лікар-фтизіатр Рівненського обласного фтизіопульмонологічного медичного центру РОР Оксана Малеш. – «Кількість діагностичних обстежень на рівні первинної ланки різко зменшилася. Ще одна особливість цього періоду полягає в тому, що хворі стали поступати з особливо занедбаними формами туберкульозу».
А звідки витікає, ще одна турбота лікарів – до медичних закладів надійшли рекомендації МОЗ у яких ставлять завдання обмежити термін перебування хворого у лікарняному закладі.
«Ось те, що виглядає «білим» на рентгензнімку – це все уражені легені ,з великими порожнинами розпаду легеневої тканини та масивним специфічним запаленням(ред.:див.фото). Таких пацієнтів зараз більшість. Не може лікування туберкульозу за два-три тижні у таких хворих гарантувати припинення бактеріовиділення», – переконана завідувачка відділенням легеневого туберкульозу Людмила Мацюпа. – «Перші дослідження мокротиння проводяться лише після повноцінного 2-х місячного курсу лікування. Тривалість лікування пацієнта з чутливим туберкульозом триває не менше 6-7 місяців ( інколи і 10 міс) і лише тоді ми можемо з впевненістю стверджувати чи становить він загрозу для оточуючих чи ні».
Фтизіатри «розводять руками», адже перевести хворого зі стаціонарного лікування на амбулаторне означає фактично наразити на небезпеку інших.
«Ми можемо говорити про лікування вдома у випадках, коли хворобу виявили на ранніх стадіях, або ж, коли у хворого хороша клінічна картина і він благонадійний – тобто буде без порушень дотримуватися вимог лікування та правил інфекційного контролю», – каже лікар-фтизіатр Наталія Стецій.
Утім, таких серед пацієнтів Рівненського обласного фтизіопульмонологічного медичного центру РОР одиниці.
«Переважна більшість наших пацієнтів це люди, які зловживають алкоголем, наркотиками, не мають житла, люди, які соціально неадаптовані, перебувають в складних життєвих умовах. Зрозуміло, що залишивши стіни нашого закладу немає ніяких гарантій, що вони дотримуватимуться схеми лікування. І ось уявіть: через три тижні стаціонарного лікування, такий хворий іде «доліковуватися» додому, не маючи результату припинення бактеріовиділення. До того ж амбулаторне лікування – це ж не просто приймати ліки, є ряд вимог, яких необхідно дотримуватися – окрема кімната, забезпечення постійної відносної вологості повітря у межах 50-60 %, належне харчування, наявність респіраторів класу FFP2 у найближчого оточення хворого і т.д. В реальності проконтролювати дотримання умов інфекційного контролю на амбулаторному етапі лікування неможливо» – розповідає Оксана Малеш.
Медики нагадують – туберкульоз хвороба підступна, тому рекомендують прислухатися до власного самопочуття і при необхідності звертатися за допомогою лікарів.
«Туберкульоз – не здає своїх позицій, він стає тільки складнішим – гірше піддається лікуванню , збудник туберкульозу мутує і стає більш агресивним. Людина, яка має активну форму цієї недуги може інфікувати близько двадцяти людей» – застерігає завідувачка відділення Людмила Мацюпа.
А ще, у Рівненському обласному фтизіопульмонологічному медичному центрі РОР переконані: якби робота у напрямку виявлення хвороби на ранньому етапі в загальній лікарняній мережі та «доведення» пацієнта до закладу була на належному рівні, то статистика б разюче змінилася б і не мала б такого великого відсотку занедбаних випадків.
“Хворі з малими формами туберкульозу, дійсно, могли б лікуватися амбулаторно і бути безпечними для оточуючих. Та зважаючи на нинішню ситуацію та реальний стан речей, такий підхід у лікуванні лише може збільшити число інфікованих“, – підсумовує директор Рівненського обласного фтизіопульмонологічного медичного центру РОР Федір Аврука.
Відсутність пацієнтів у лікарні зовсім не означає відсутність хворих за її межами. Підтвердженням цієї думки є та сама невтішна статистика: у 2020 році зафіксовано понад 20 випадків туберкульозу, які були виявлені лише після смерті людини . Така жахлива цифра свідчить про провал у виявленні туберкульозу в загальній мережі на ранніх стадіях хвороби.
Віта Климович
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.