Керівник Рівненського лабораторного центру розповів чому скептично ставиться до кип’ятіння питної води
Після поширення інформації щодо зараження гепатитом А мешканців Рівного через водопровідну мережу, яку до слова вчора усі причетні служби спростували, ЗМІ та соціальні мережі зарясніли рекомендаціями, які дозволять знизити ризик підчепити інфекційну хворобу. Серед дотримання правил особистої гігієни, миття овочів та фруктів фігурує і кип’ятіння води перед вживанням.
Керівник Рівненського обласного лабораторного центру Роман Сафонов на своїй сторінці у Фейсбуці написав про своє скептичне відношення до останньої рекомендації:
Гігієніст епідеміологу – не товариш, або чому я скептично ставлюсь до рекомендацій щодо кип’ятіння питної води.
Пост навіяно рекомендаціями лікарів кип’ятити воду, у зв’язку з плітками навколо вірусу гепатиту А у воді Рівненського водопроводу.
Чому з цим питанням не заморочуюсь та п’ю сиру воду з крана, як і мої діти?
Журналіст задала питання: чи можуть бути віруси у воді, коли дослідження на бактеріологічні показники у нормі? Звісно можуть. Питання в іншому: скільки?
Організувати собі і своїм дітям стерильне середовище неможливо. Більш того, активна робота у цьому напрямку, навпаки, збільшує шанс захворіти.
Але давайте по порядку.
У водопровідній воді міститься майже вся таблиця Менделєєва. Після підігрівання хімічний склад води змінюється, деякі речовини концентруються, а деякі перетворюються на інші. Чим частіше вода підігрівається, тим сильніше змінюється хімічний склад води.
Наприклад, при кип’ятінні концентрація нітратів збільшується. Якась частина перетворюється на більш небезпечну токсичну сполуку – нітрозаміни – канцероген, між іншим. Хлор при кип’ятінні взаємодіє з органічними сполуками у воді, утворюючи небезпечні для організму тригалометани.
Щодо основного аргументу – ефекту знезараження – зауважу, що воду із чайника з кип’яченою водою, як правило, не використовують у межах двох годин, на це йде більш тривалий час. Тобто мікроорганізми все одно потрапляють з навколишнього середовища в ємність і розмножуються.
– перед термічною обробкою використовувати тільки свіжу воду;
– не доливати й не змішувати свіжу воду Із залишком попередньо кип’яченої;
– дати воді трохи відстоятися перед кип’ятінням.
Насправді, на початку повідомлення я пожартував… Наші гігієністи дуже люблять епідеміологів. Тому приєднуються до їх рекомендацій у випадку, якщо у вас є сумніви у безпечності води. З рейтингом водопроводів області, який ґрунтується на оцінці якості питної води у мережі можете ознайомитись на сайті лабораторного центра та пошукати у ФБ-стрічці.
Щоб читачі сайту Новини по-рівненськи не витрачали час на пошуки рейтингу, пропонуємо його переглянути у цій публікації.
Спеціалісти лабораторного Центру склали рейтинг комунальних водопроводів області у липні 2017 року.
Критеріями оцінки водопроводів були виключно якість води, яка подається до споживача (відповідність питної води за санітарно-хімічними, мікробіологічними показниками, її безпечність в епідемічному відношені). Інженерно-технічний стан водопровідних споруд та мереж в рейтингу не враховувався.
Отже, до першої трійки кращих комунальних водопроводів області увійшли: КП «Рівнеоблводоканал» (м. Рівне), Кузнецовське міське комунальне підприємство (м. Вараш) та КП «Дубноводоканал» (м. Дубно).
З рейтингом комунальних водопроводів області можна ознайомитись на інфоргафіці.
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.