Лікарю, мене турбують дивні відчуття повзання і пересування чогось під шкірою…
«Лікарю, мене турбують дивні відчуття повзання і пересування чогось під шкірою… Мені страшно, скажіть, що зі мною….» – такі скарги є візитівкою паразитарного захворювання – дирофіляріозу.
В умовах реформування медицини збереження здоров’я та забезпечення повноцінного життя людини є однією з найважливіших цілей медичної та світової спільнот. Причинами критичної ситуації, яка склалася зі станом здоров’я населення є соціально-економічна криза, екологічна ситуація, міграція населення, часті стреси та нервові напруження. Суттєво на погіршення, в тому числі і психічного здоров’я населення впливають паразитози та арахноентомози, які є новими у нашій державі та області, зокрема дирофіляріоз.
Дирофіляріоз – гельмінтоз, викликається паразитування нитчастого гельмінта, який передається людині від домашніх (собак, кішок) та диких тварин обов’язково через укус кровосисних членистоногих – всіх видів комарів, мошок, гедзів. Безпосередньо від собак і кішок паразитоз людині не передається. В Рівненській області підшкірний дирофіляріоз серед людей реєструється щорічно з 2005 року. За цей час зареєстровано 30 випадків даного захворювання, в тому числі 27 — місцевого зараження. Джерело зараження у всіх випадках не виявлене.
Патогенез даного паразитарного захворювання складається з різноманітного впливу і дорослого гельмінта і його личинкових стадій (мікрофілярій) на організм кінцевого господаря – людини. Окрім прямої токсичної дії, міграція гельмінтів (довжина статевозрілих самок сягає 15 см) і мікрофілярій, яка спостерігається у 40% хворих і може тривати до 2-х років, відчуття повзання під шкірою невідомої живої істоти, свербіж, пухлини, що з’являються щоразу в інших місцях, викликають у хворого нав’язливі невротичні стани.
При паразитуванні гельмінта в оці (кон’юнктива, склера) пацієнт бачить паразита при спогляданні себе в дзеркало, при цьому гельмінт може продовжувати свій рух (рис.1). Після хірургічного видалення дирофілярій, коректного лікування хворих, панічні стани залишаються у них надовго, переростаючи у затяжні неврози.
Рис. 1. Паразитування Dirofilaria repens під шкірою та в оці людини
За кожним випадком дирофіляріозу в області проводиться комплексне епідеміологічне та ветеринарне обстеження за місцем проживання та роботи хворого, що дозволяє ефективно прогнозувати та розрахувати ризики і тенденції розвитку епізоотичної і ендемічної ситуації з даної інвазії. Однак для недопущення виникнення нервових зривів або інших психічних дисфункцій у таких хворих їм пропонується психологічна, а інколи й психіатрична допомога для забезпечення збереження їх здоров’я як найвищої соціальної цінності.
Про це повідомляє ентомолог Драб Р.Р. Державної установи “Рівненський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України”
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.