«МОТОРОШНА, СТРАШНА КАРТИНА…» – РОЗПОВІДАЄ ПРО ЧОРНОБИЛЬ ПОЛКОВНИК МІЛІЦІЇ У ВІДСТАВЦІ ВІКТОР АНДРІЙЧУК
26 квітня – день, що закарбувався у пам’яті як один з найтрагічніших в історії людства. Пройшло 30 років, а біль та чорні картини у чорнобильців перед очима не зникають.
Про страшні події 1986 розповідає колишній заступик начальника Управління Державної служби охорони в Рівненській області полковник міліції Віктор Андрійчук.
– На той момент я закінчив Національну академію МВС України за фахом юриста і працював у Державній службі охорони, – розповідає Віктор Миколайович. – Добре пам’ятаю ті дні, коли від батальйону позавідомчої охорони Київського УДСО за наказом відрядили нести службу на територію Чорнобильської зони мене та інших працівників. Я перебував на посаді старшого контрольно-пропускного пункту міста Прип’ять, отримав червоний пропуск.
На території ураження міліціонери, військові та інші працівники отримували один із трьох видів перепусток: зелений – в’їзд в тридцятикілометрову зону від точки вибуху, синій – по території смт Чорнобиль і червоний – у місті Прип’ять.
Саме у Прип’яті 90 днів ніс службу працівник охорони, який за всі 3 місяці жодного разу не виїхав із зони ураження. По 12 годин на добу Віктор Миколайович і 12 сержантів стояли на вахті, аби не допустити проникнення на територію, яка по всьому периметру була обгороджена колючим дротом. При виїзді чи в’їзді в зону одразу ж спрацьовувала сигналізація і саме завдяки потужній технічній охоронній системі «Скала», яка була спеціально встановлена на Чорнобильській території, і пильним працівникам вдалося попередити випадки проникнення, мародерства з житлових будинків та закладів торгівлі.
Працівники охорони проживали у місцевих Чорнобильських гуртожитках, харчувалися по талонах і отримували мінімальну на той час зарплату – близько 300 рублів.
Міліціонер з трепетом згадує ті дні перебування на службі:
– Я прибув у Прип’ять, коли вже в місті не було нікого, окрім залишених звірів і пустих будівель. Запущені села, суха знищена природа і «рижі» ліси – картина страшна та моторошна… Лякало ехо, відлуння якого було чути у найвіддаленіших куточках – пам’ятаю падіння шиферу із даху 14 поверху будинку, звук від якого стрепенув усіх. В обгороджену територію найчастіше намагалися приникнути звірі. Одну вовчицю ми ще довго згадували – декілька ночей підряд з 3 до 4 години тварина прибігала до пам’ятника Леніну в місті і голосно вила. Цей нічний звук закарбувався у наших головах надовго.
Віктор Миколайович відзначає роботу японських роботів, які зчищали граніт із верхівки ядерного реактора. Розповідає про відчайдушних людей, з якими йому довелося працювати: прості міліціонери, які патрулювали на велосипедах і мопедах, сміливі «партизани», науковці та експерти, які обробляли територію різноманітними речовинами, аби не допустити зараження.
Сьогодні Віктор Миколайович куратор західного регіону однієї зі служб безпеки й охорони. Він побачив за своє життя чимало, але саме ці «чорні» 90 днів згадує зі словом «моторошно». Стверджує, що Чорнобильські події відобразилися на ліквідаторах як ззовні, так і всередині кожного, вони підкосили здоров’я і дух багатьох молодих людей.
Чорнобиль – наш довічний біль. Не дай Бог нашій Землі пережити схожу трагедію! Ми повинні знати і пам’ятати людей, які своє життя і здоров’я поклали на захист планети. Далекий 1986…ми не маємо права цього забувати!
Надія Мастєрова, управління поліції охорони в Рівненській області
Читайте також у “Новинах по-рівненськи”:
Як підготувати рівнянок до літа знають у «GOLDEN LADY»
Роман Марчук розповів рівнянам про усі тонкощі мистецтва татуювання.
Паспорти вручали у Рівненському СІЗО
ЧЕРЕЗ ШАХРАЙСЬКІ СХЕМИ ЗЛОВМИСНИКІВ ЖИТЕЛІ РІВНЕНЩИНИ ПОЗБУЛИСЯ МАЙЖЕ 40 ТИСЯЧ ГРИВЕНЬ
Два навчальні заклади Рівненщини перемогли у конкурсі на кращий проект розвитку опорної школи
На Рівненщині у ДТП потрапило подружжя, дружина водія загинула.
У Рівному “накрили” три підпільні зали з гральними автоматами
На Рівненщині сприятимуть укрупненню міст та селищ при об’єднанні громад
У РІВНОМУ ПРОВЕЛИ ОБШУК В УПРАВЛІННІ АРХІТЕКТУРНО-БУДІВЕЛЬНОЇ ІНСПЕКЦІЇ
Патріоти Рівненщини вчергове передають гуманітарну допомогу дітям Донбасу і бійцям АТО
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.