На Рівненщині все частіше виявляють занедбані форми туберкульозу
Окрім того, на всій території Рівненщини спостерігається загальний ріст захворюваності на туберкульоз.
За 8 місяців 2021 року найвищі показники у наступних районах:
Гощанському районі – 5 випадків у 2020 році і 16 випадків у 2021році,
Здолбунівському районі – 17 випадків у 2020 році і 22 випадки 2021 році,
Острозькому районі 5 випадків у 2020 році і 16 випадків 2021 році,
Зарічненському 9 випадків у 2020 році і 11 випадків 2021році,
Рокитнівському районі – 10 випадків у 2020 році і 24 випадки 2021році.
«У 2020 році відмічалося зниження рівня виявлення хворих на туберкульоз. В першу чергу пов’язане це із запровадженням карантинних заходів в умовах пандемії COVID19, – розповідає директор КП «Рівненського обласного фтизіопульмонологічного медичного центру» Федір Аврука. – Обмеження руху транспорту, обмеження прийому пацієнтів в лікувальних закладах, обмеження проведень планових обстежень та ін. – усе це вплинуло на зменшення кількості обстежень і як наслідок виявлення недуги. У 2021 році ситуація суттєво змінилася. Якщо говорити мовою цифр, то загальна захворюваність на туберкульоз по області в порівнянні з аналогічним періодом 2020 року зросла до рівня 19.8 % на 100 тис. населення, а на серпень 2021 року цей показник зріс до 23% ».
Лікарі фтизіопульмонологічного медичного центру стурбовані зростанням кількості пацієнтів з бактеріовиділенням. Для населення насамперед це означає підвищені ризики захворіти на туберкульоз.
Причини діагностування недуги вже з деструктивними змінами в легенях пов’язані з невчасно виявленою хворобою. Щоб ситуація докорінно змінилася потрібно налагодити роботу сімейних лікарів та «первинки» зокрема – вважають у фтизіопульмонологічному медичному центрі.
«До того ж із загальної кількості хворих на активний туберкульоз зросла кількість поєднаної інфекції туберкульозу з ВІЛ». – зазначає лікар-фтизіатр КП «Рівненського обласного фтизіопульмонологічного медичного центру» Селіванов Андрій.
Особливої уваги потребують віддалені від обласного центру населені пункти. Суттєво на виявлення захворювання на туберкульоз, а окрім цього і іншої патології органів грудної клітки, зокрема і онкологічні захворювання, могла б вплинути наявність функціонуючого пересувного цифрового флюорографа. Наразі це питання розглядається владою на рівні області.
«Також, ми закликаємо сімейних лікарів звернути увагу на обстеження контактних осіб. Адже велика кількість людей з різних причин цього не робить, хоч і потребує. За 8 місяців 2021 року серед контактних тільки у дітей виявлено 8 випадків туберкульозу, – каже Андрій Селіванов. – Ми активно співпрацюємо з благодійним фондом «Наше Майбутнє». За їхнього сприяння здійснюється систематичний скринінг, зокрема активне виявлення випадків туберкульозу в уразливих групах населення (споживачі наркотиків, алкоголю, колишні ув’язнені, особи без постійного місця проживання) та серед контактних осіб. Але ми потребуємо покращення цієї роботи і на рівні первинної ланки»
Відмічають медики й ріст рецидивів всіх форм туберкульозу. За І півріччя 2021 року виявлено 46 рецидивів (в 2020 році-33 рецидиви), по м.Рівне – 8 рецидивів (2021рік) і 6 рецидивів (2020рік) .
«На зазначені статистичні показники повинні відреагувати керівники об’єднаних територіальних громад та затвердити програму протидії туберкульозу в своєму регіоні, сприяти і заохочувати виявлення туберкульозу на первинному рівні, звертати особливу увагу на осіб з груп підвищеного ризику, – наголошує очільник медичного центру Федір Аврука. – Без чіткої взаємодії з медзакладами, які працюють на місцях не можливо досягнути хороших результатів».
На сьогодні НСЗУ впроваджено 41 пакет програми медичних гарантій щодо надання послуг з контрольованого лікування туберкульозу у дорослих та дітей на амбулаторному етапі.
«До цього часу, керівники окремих закладів медичних установ, підприємств та закладів не подали заявки на впровадження пакету. У результаті це призводить до відмови пацієнтів від обстеження, неконтрольованого лікування чи переривання лікування, не зацікавлення лікарів первинної ланки до надання послуг пацієнту на ТБ, – зазначає Федір Аврука. – Ми прагнемо свідомого підходу, як від медиків, так і від пацієнтів. Туберкульоз це наша спільна проблема і побороти її ми зможемо лише об’єднавши зусилля»
КП ”Рівненський обласний фтизіопульмонологічний медичний центр” РОР на базі тренінгового центру має можливість надати кваліфіковану методичну та практичну допомогу стосовно питань профілактики, діагностики та лікування, особливостями лікування туберкульозу, своєчасного виявлення та усунення побічних реакцій та небажаних явищ, які можуть виникнути в процесі лікування, а також усунення стигми та дискримінації до людей хворих на туберкульоз.
Нині, КП «Рівненський обласний фтизіопульмонологічний медичний центр» – єдиний протитуберкульозний заклад у Рівненській області.
Раніше, на території Рівненщини працювало ще чотири профільні медичні установи – КП «Острожецька туберкульозна лікарня» РОР, КП «Страшевська туберкульозна лікарня” РОР, КП» Обласний дитячий туберкульозний санаторій «Новостав» РОР, КП «Обласний туберкульозний санаторій м. Костопіль» РОР, утім, через оптимізацію мережі закладів фтизіопульмонологічної служби у 2019-2021 роках вони припинили свою роботу.
Попри зростання кількості хворих на туберкульоз, шляхом зменшення чисельності штату та кількості стаціонарних ліжок проводять оптимізацію і у фтизіопульмонологічному медичному центрі…
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.