На Рівненщині офіційно у 2017 році зареєстровано 253 вогнища педикульозу. Що робити, якщо у вашої дитини воші?
Слово педикульоз в багатьох з нас викликає неприємні відчуття. Але згадати про нього все ж таки доведеться. На жаль, кожного року на початку навчального процесу в учнів, переважно початкових класів, виявляють завошивленість.
Оскільки кількість головного педикульозу зростає, то мова піде саме про нього.
Воші у своєму розвитку проходять три стадії: яйце (тобто гнида), личинка і статевозріла воша. Яйце має довгасту форму, жовтувато-білого кольору, міцно склеєне з волоссям за рахунок речовини, що виділяє самка.
Головна воша найчастіше живе у волосяній частині голови, в основному на скронях, потилиці, тімячці. Тривалість життя дорослої особини 27-38 діб. Самка відкладає на волоссі до 4 яєць на день.
Живиться воша кров’ю. Поза тілом людини вона може жити 24 години. Розповсюджуються паразити, переповзаючи з однієї людини на іншу під час безпосереднього контакту (за хвилину вони долають 20 см), а також при користуванні спільними речами. Розповсюдженню сприяють скупченість населення, недотримання правил особистої гігієни, значні міграційні процеси.
Останнім часом почастішали випадки виявлення педикульозу в дітей, які живуть у сім’ях, де дотримуються правил особистої гігієни.
Що робити, якщо виявили педикульоз?
При зараженні волосистої частини голови дитина жаліється на свербіж переважно у потиличній частині та у скроневих ділянках. На місцях укусів комах з’являється почервоніння. В разі виявлення педикульозу треба провести обробку голови, тобто дезінсекцію. Дуже часто матері боячись розголосу, самостійно починають лікування, не звертаючись до лікаря. Для лікування зараз є широкий асортимент препаратів: Лавінал, Хігія, Хедрінг, Пермін, Перметрин, Пара плюс, Параніт, Педикулен, Медіфокс, 20% емульсія бензил-бензоату. Нанесіть на волосся один із вищевказаних препаратів, зав’яжіть голову поліетиленовою хустиною і рушником, витримайте відповідний час згідно з інструкцією, ретельно вимийте голову шампунем, промийте проточною водою, після чого вичешіть густим гребінцем загиблих вошей та гниди. Це надзвичайно кропіткий, але важливий процес. Також обробіть всі текстильні вироби, з якими контактував хворий (подушки, головні убори, коміри), для запобігання повторному зараженню.
Профілактика педикульозу
Переважно діти, контактуючи з хворими на педикульоз, заражаються тоді, коли вони притуляються один до одного головами. Крім того, передача комах відбувається через подушки, ковдри, гребінці, щітки для волосся, або м’які іграшки. Коли діти міняються шапками або куртками чи просто вішають їх поруч в дитячому садку чи школі, воші легко переходять від одного господаря до іншого.
Якщо ви вирішили підстригти малюка у перукарні, не поспішайте садити його у крісло, спочатку зверніть увагу, чи обробляють тут інструменти для стрижки волосся після того, як зробили зачіску попередньому відвідувачу. У громадських місцях, транспорті та просто на вулиці намагайтеся триматися подалі від неохайних людей. Якщо ви придбали річ, яка вже була у використанні, перед тим як її надягнути, продезінфікуйте, а потім ще й ретельно виперіть.
Об’єктивної статистики захворюваності на педикульоз в області немає. Офіційно за 9 місяців 2017 року зареєстровано 253 вогнища педикульозу, у 2016 році – 646. Зрозуміло, що люди рідко звертаються за допомогою в лікувально-профілактичні заклади.
Захворюваність на педикульоз і нині залишається на досить високому рівні, незважаючи на заходи держави та органів охорони здоров’я, як у частині лікування так і соціальних заходів.
Про це повідомляє Рівненський обласний лабораторний центр
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.