Новини по-рівненськи
  • Головна
  • Новини
  • Блоги
  • Всі рубрики
    • Топ-теми
    • Кримінал
    • Здоров’я
    • Відпочинок
    • Спорт
    • На замітку
    • Рекламні оголошення
  • Головна
  • Новини
  • Блоги
  • Всі рубрики
    • Топ-теми
    • Кримінал
    • Здоров’я
    • Відпочинок
    • Спорт
    • На замітку
    • Рекламні оголошення
Головна » Блоги » На столичній сцені зіграли спектакль за поемою Тараса Шевченка “Великий льох”

На столичній сцені зіграли спектакль за поемою Тараса Шевченка “Великий льох”

20-Бер-2025

Наприкінці лютого, перед Шевченковими днями, відбувся показ вистави “Великий льох”. Цю своєрідну театральну візитівку мистецький колектив театру “Вільні” демонструє часто, адже в основі вистави – поема геніального письменника й пророка Тараса Шевченка. Однак цей твір маловідомий широкому українському глядачеві, оскільки його немає у шкільній програмі.

Це пояснюється тим, що Кобзар в алегоричній і фантастичній формі осмислює складну українську історію. У поемі йдеться про три етапи занепаду України: Переяславську раду, поразку гетьмана Івана Мазепи та руйнування Запорозької Січі.

— Це дуже складний для сприйняття твір. Ми з акторами перечитали його багато разів, поки зрозуміли, про що ця містерія. Шукати форму було важко: спочатку експериментували з пластичним рішенням, можливістю передати текст, де багато історичних подій нашого минулого, багато запитань, але мало відповідей. Ще складніше було знайти правильну подачу для глядача. Щойно знайшли атмосферу й пластичне рішення – вистава народилася сама собою, — розповідає режисерка

(Олександра Кісілевська)

Попри складність адаптації поетичного твору до сценічного втілення, репетиції тривали всього лише два місяці.
Олександра Кісілевська створила виставу спільно з шістьма актрисами: Інною Поліводою, Ярославою Венцеславською, Анною Глуховцовою, Тетяною Дзюбинською та Севіль Мехтієвою. Нещодавно акторка Ганна Мирошниченко пішла медиком на передову.

На запитання, що ж було найважчим у роботі над виставою, пані Олександра відповіла:
— Зрозуміти, про який насправді “великий льох” мовиться. І що автор заклав у цю метафору. Хто не знає: великий льох – це прихований погріб у дворі, який, якщо не знаєш його точного місця, дуже складно знайти. Сам сюжет містерії описує безліч історичних подій та загарбницьких нападів на Україну протягом віків, але жоден окупант так і не знайшов цей “великий льох”, як би не катував наш народ. Усвідомити, що насправді закладено в цей образ, було найскладніше.

Цікаво, що у виставі використані авторські костюми, створені за ескізами, які одного разу наснилися режисерці. Образи на сцені поєднують культуру самураїв та українську етніку. Актриси уособлюють українських жінок — сильних, незалежних, ніжних, вольових. Українська символіка у виставі передана через три кольори: чорний, білий, червоний.

Зайве говорити про вічну актуальність творів Шевченка. Його позачасовість, могутність і вплив на покоління підкреслює і режисерка, очільниця театру “Вільні”:

— Зараз час відкривати мистецтво з нової, невідомої сторони. Раніше українську літературу часто сприймали як суцільну трагедію нещасного народу. Настав момент відкласти старі підручники й перечитати класику заново, побачити її в новому світлі. Шевченко ніби пише про наші часи — ставить запитання, на які ми, українці, століттями не можемо дати відповідь: Хто ми? Яке наше минуле? Що для нас воля? Куди ми йдемо?

Про реакцію публіки режисерка зауважує:

— Це складна вистава. Завжди у фіналі глядачі перебувають у стані емоційного шоку. І це правильно. Адже постановка підіймає питання, які нам не завжди приємно чути, — резюмує пані Кісілевська.

Найбільша мрія всього творчого колективу – показати виставу закордонному глядачеві. Адже “Великий льох” – це віддзеркалення українського народу, який бореться за свободу всього цивілізованого світу.

Спілкувався Ярослав Карпець
Фото театру “Вільні”

Позначки:
виставаОлександра КісілевськапоемаТарас ШевченкотеатрЯрослав Карпець

Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.

Новини партнерів:
Читайте також:
15-Лис-2018Блоги

«Вибори» без вибору

05-Гру-2017Блоги

Для тих, хто підтримує Саакашвілі…

22-Сер-2016Блоги

Проти параду – липові «патріоти»

21-Кві-2020Блоги

69 відтінків Рівного: онлайн-залицяльники, або чи можна знайти ідеального коханця у мережі (18+)

Останні новини

26-Чер-2025

«Культурний код: відчуй себе в традиції» — новий культурний проєкт стартував у Білій Криниці

26-Чер-2025

єРобота: 26 ветеранів Рівненщини отримали гранти на розвиток бізнесу

26-Чер-2025

Консультативна практика для соціальних працівників ОМС: навички комунікації в умовах невизначеної втрати

25-Чер-2025

Сарненські патрульні виявили ймовірного “двійника”

25-Чер-2025

Понад чверть ярих угідь Рівненщини – під соєю

Популярні новини

12-Чер-2025

На Рівненщині додому на щиті повернулися двоє Захисників

12-Чер-2025

На Кореччині внаслідок ДТП загинув мотоцикліст

02-Чер-2025

На Рівненщині сталася смертельна ДТП

16-Чер-2025

На Рівненщині повернувся додому на щиті Віктор Остапчук з Дубенщини

30-Тра-2025

У Костополі внаслідок ДТП травмувався мотоцикліст

Ми в мережі

Новини по-рівненськи
Погода
Рівне

вологість:

тиск:

вітер:

Погода на 10 днів від sinoptik.ua

Всі права захищені чинним законодавством України.
Повне або часткове використання матеріалів сайту можливе лише за умови посилання (для інтернет-видань — гіперпосилання) на tomat.rv.ua
Редакція може не поділяти думку авторів. Адміністрація сайту залишає за собою можливість редагувати надані їй матеріали.
Блоги – це матеріали, які відображають винятково точку зору автора. Редакція не несе відповідальність за публікації блогерів.
Контакти сайту: Електронна адреса: [email protected] Тел: 098 37 98 993
© ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «НОВИНИ ПО-РІВНЕНСЬКИ» 2014-2020

Розробка сайту.