Рак у дитини: як не втратити можливість приборкати хворобу
Онкологічні захворювання в дітей — чутлива тема, яка викликає багато запитань і страхів. На відміну від дорослих, у яких рак часто розвивається роками, дитячі злоякісні новоутворення зазвичай мають гострий і стрімкий перебіг. Вчасне виявлення, ефективне лікування, співпраця лікарів, пацієнта і його сім’ї — все це дає шанс повернути дитині дитинство.
До Всесвітнього дня боротьби проти дитячого раку, Центр громадського здоров’я у співпраці з громадською організацією Global Medical Knowledge Alliance, GMKA нагадує про необхідність уважного ставлення до дитячого здоров’я, регулярних профілактичних оглядів у педіатрів та важливість співпраці батьків і лікарів у боротьбі з дитячими онкологічними захворюваннями.
Матеріал підготовлено у співавторстві з Олександром Лисицею — лікарем-гематологом, дитячим гематологом-онкологом, завідувачем відділення трансплантації кісткового мозку (ТКМ) та імунотерапії НДСЛ «Охматдит» МОЗ України, головою правління УкАДОГ, експертом GMKA.
Які онкологічні захворювання найчастіше зустрічаються в дітей
За даними Національного канцер-реєстру України (НКРУ), у 2023 році в дітей зафіксовано 484 нових випадки онкологічних захворювань. Найчастіше, у 30–40 % від усіх онкологічних захворювань дитячого віку, встановлюється діагноз лейкемія. На другому місці, близько 20 %, — пухлини центральної нервової системи.
Чим відрізняються дитячі онкохвороби від дорослих
Дитячі онкологічні захворювання можуть розвиватися від зачаття до пізнього підліткового віку і зазвичай мають гострий початок. Деякі онкологічні захворювання зустрічаються винятково в дітей, наприклад, ретинобластома (рак сітківки) чи нейробластома (вид раку, який виникає з клітин нервової системи, зокрема з клітин, що утворюють нервові вузли, які називаються нейробластами).
Які симптоми в дитини мають спонукати батьків звернутися до лікаря
тривала і безпричинна втрата маси тіла;
часті головні болі, що супроводжуються ранковим блюванням;
набряки, постійні болі у кістках, суглобах, у ділянці спини або в ногах;
збільшення лімфовузлів;
висип та/або синці;
часто повторювані інфекційні захворювання;
білястий відблиск у зіниці дитини, особливо на фотографіях;
постійна нудота чи блювання без нудоти;
постійна втома і помітна блідість;
періодичне чи постійне підвищення температури без видимих причин.
Наявність одного або кількох таких симптомів у дитини є приводом негайно звернутися до педіатра або сімейного лікаря.
Які сучасні методи лікування дитячого раку доступні в Україні
На сьогодні сфера дитячої онкології в Україні розвивається швидкими темпами. Українські фахівці застосовують штучний інтелект, зокрема при променевій діагностиці стандартних випадків, що дає можливість заощадити час рентгенолога для більш складних кейсів, а також пришвидшує процес навчання молодих спеціалістів.
Впроваджуються новітні імунотерапевтичні методи лікування такі як таргетна терапія (коли препарати й речовини діють безпосередньо на механізми клітин пухлини), проводяться всі види трансплантації кісткового мозку — рятівного методу лікування багатьох онкологічних та злоякісних гематологічних захворювань.
Зважаючи на те, як важливо для дитини у процесі лікування залишатися в соціумі, забезпечується можливість навчання. Скажімо, на базі медзакладу «Охматдит» діє Школа Супергероїв — освітній проєкт для дітей, які проходять лікування. Вони можуть відвідувати уроки, складати іспити і водночас підбадьорювати один одного.
Як підтримати емоційний стан маленьких пацієнтів та їхніх родин під час лікування
Дитинство має тривати попри хворобу. Подаруйте дитині мрію, поверніть їй дитинство, і побачите, як її стан зміниться. Робота в команді «медичний персонал — пацієнт — сім’я» — це запорука успіху.
Проактивна позиція медичної команди та залученість у процес пацієнта і його сім’ї, можливість продовжувати навчання і здійснення мрій — це важливо.
Чи можуть онкохворі діти повернутися до звичайного життя
Так, і це основна мета лікарів після встановлення діагнозу. Є шанс, що вони навіть не пам’ятатимуть свого лікування, — у цьому своєрідна перевага дитячої психіки.
Якщо відсутні віддалені побічні наслідки лікування, імунна система відновлена і дитина отримала всі необхідні профілактичні щеплення, то вона швидко повертається в соціум, у садок чи школу.
Візити для спостереження в лікаря — згідно з рекомендаціями, які залежать від захворювання та проведеного лікування.
Повідомляє Центр громадського здоров’я України
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.