Рівне може залишитись без каштанів… через міль
Зів’яле коричневе листя на каштанах досить не типове явище для серпня, утім така тенденція на вулицях Рівного прослідковується у все більших масштабах. Все тому, що дерева атакує шкідник.
Каштанову міль у Рівному зафіксували двадцять років тому, вона і нині є предметом дослідження фітосанітарної лабораторії. Утім, якщо раніше з шкідником боролися з допомогою розпилювання інсектицидів, то тепер цей метод заборонений, через шкоду для здоров’я людини. Поки ж науковці лише працюють над новим біологічним методом боротьби з міллю – трихограмами.
Людмила Оржеховська, завідуюча відділом фітопрогнозу зазначає, що цього літа розвитку каштанової молі сприяють погодні умови: «Зараз іде літ метеликів, інтенсивна яйцекладка».
«Шкідник є дуже небезпечним. Сам метелик не є шкідливим, є шкідливою гусінь . Молода гусінь поїдає, висмоктує сік з листка, а старша вже обгризає саму паранхіму листка», – розповідає ентомолог, завідувач відділу фітосанітарного аналізу Іванна Білан.
Утім екологи наголошують, знищувати шкідника у великих масштабах не потрібно, адже це може негативно позначитися на екосистемі та призвести до нових проблем.
Поки ж факт лишається фактом, якщо міль не зупинити, через серпневий листопад Рівне може лишитись без каштанів.
Еколог Василь Черенков зазначає: «Можливо, не хватає пташок , які ними харчуються, а це синиці точно , а можливо, й горобці, яких у нас не стало. Через те, що ми зробили охайні кущики, в яких вони вже не можуть ховатись від яструбів».
Як вирішення ці проблеми, не відкидають екологи і селекційне виведення нових видів каштанів. До прикладу міль зовсім не «куштує» бріоті та м’ясочервоний каштани.
Надія Литвинюк, Вікторія Малецька
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.