“Рівнегаз” проводить публічне дослідження, щоб довести споживачам, що ті оплачують якісний газ
Оплачуючи космічні ціни за спожитий природній газ, українці дедалі частіше нарікають на його якість. Мовляв, лічильники куби намотують, а чайника кип’ятити тепер доводиться в рази довше! Газівники усе заперечують. Кажуть: згідно норм, нижній рівень теплоти згоряння газу – сім тисяч шістсот калорій на кубічний метр, а результати їх традиційних досліджень свідчать ще й про перевищення цього показника. Невдовзі ж при нарахуванні вартості спожитого газу газові компанії враховуватимуть не лише кількість вигорілих кубів, а й якість тепловіддачі. Відтак, рівненські газівники вирішили продемонструвати як відбувається забір газу на аналіз та власне саме дослідження.
Мешканка Рівного Ольга Чубай часто спостерігає, як газ у комфорці міняє колір. Це перша ознака того, каже Оля, що на чай доведеться чекати довше: «Дуже часто, особливо після обіду, включаєш газ, а він не синього, а помаранчевого кольору. Якщо ставиш чайник, то він дуже довго закипає. Така ситуація і в багатьох моїх знайомих».
Щоб довести споживачам, що ті оплачують якісний газ, газівники вирішили провести дослідження публічно. Для цього пішли до котельні – однієї з найстаріших у Рівному. Вона опалює житлові будинки, садочки та школи. Газ забирають у дві ємності. Один зразок досліджуватиме лабораторія теплопостачальної компанії. Тут кажуть: такий аналіз проводять щотижня. Склад газу може мінятися в залежності від родовища, з якого його забрали. Втім, на калорійність це не впливає. «Калорійність газу змінюється. Вона не є постійною. Але той відсоток зміни мізерний», – коментує заступник керівника району №1 ТОВ «Рівнетеплоенерго» Олександр ЮЩУК. «За січень 2017 року середній показник згоряння палива, згідно протоколів, був встановлений – 8,196 на метр кубічний. Що відповідає вимогам державного стандарту, – додає керівник лабораторії ТОВ «Рівнетеплоенерго Жанна ТКАЧУК.
Ще один відібраний зразок досліджуватимуть у лабораторії «Рівне газу». «В нас є прилад – хромотограф. Завдяки йому ми розраховуємо відсоткове співвідношення компонентів газу. Помилятися прилад не може, тому що ми орієнтуємось на показники ідеального газу, який нам для зразку видали відповідні фахівці», – розповідає Максим БЕРЕЖНЮК, інженер – лаборант «Рівнегазу».
Для чистоти експерименту газівники відбирають ще кілька зразків. Цього разу з газорозподільчої дільниці. Тут газ середнього тиску перетворюють на такий, яким користуються у побуті. Окрім газової та теплопостачальної компанії, аналіз газу будуть проводити незалежні експерти: фахівці підприємства «Рівнестандартметрологія». На цей вид дослідження вони щойно отримали спеціальний державний дозвіл. Хизуються надточним єдиним в області калориметром бомбовим. Цей пристрій між собою фахівці називають просто бомбою. За зовнішню схожість і не лише. Це дослідження буде дебютним для калориметра. Лише на підготовку до аналізу йде кілька годин. Результати усіх досліджень у «Рівнегазі» обіцяють оприлюднити в понеділок. Поки ж міркують: чому люди скаржаться на газ. «За газ доводиться багато платити, тому поступають скарги, що газ неякісний. Крім того, можливо не налаштоване або неправильно працює газоспоживаюче обладнання, внаслідок чого йде неповне спалювання газу і з’являється жовтий чи червонястий колір полум’я», – каже головний метролог «Рівнегазу» Олексій ТАРАСЮТА.
У «Рівнегазі» додають: неповністю газ згоряє і тоді, коли в оселі герметично закриті кватирки.
Надія Литвинюк
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.