Рівненські лікарні мають укладати договори з благодійними фондами
А останні, у свою чергу, мають звітуватися. У цьому переконані активісти Центру суспільних дій «Сівітас». Громадська організація долучилася до Програми протидії явищу неформальних платежів у закладах охорони здоров’я України. ЇЇ третій рік поспіль реалізують експерти Інституту аналітики та адвокації у різних областях України. Основна мета – «опрозорення» та нормативне врегулювання співпраці благодійних фондів та лікувальних закладів.
У сучасному світі одним з показників загального успіху соціально-економічної політики будь-якої держави є стан здоров’я її населення. Відповідно до статті 49 Конституції України держава забезпечує фінансуванням відповідні соціально-економічні, медико-санітарні й оздоровчо-профілактичні програми, а також гарантує безоплатність медичної допомоги у державних і комунальних закладах охорони здоров’я. Але реальність насправді така, що попри щорічне збільшення обсягів фінансування об’єктивного покращення забезпечення галузі не відбувається. Більшість медичної інфраструктури є застарілою, а медичні працівники, за даними Держкомстату, лишаються однією з найменш оплачуваних професій. Як зазначається в Концепції реформи фінансування системи охорони здоров’я України, державні видатки покривають лише близько половини всіх витрат галузі, а решту доплачують пацієнти з власних кишень.
Не стала виключенням з правила й Рівненщина. Так, 7–17 липня 2014 р. експерти Інституту аналітики та адвокації провели соціологічне дослідження, яке показало, що більше 87% мешканців Рівного не вважають медицину безкоштовною. При цьому 73% пацієнтів сплачували кошти до благодійних організацій. Дослідження підтвердило гіпотезу про те, що переважна більшість населення проявляє готовність до оплати за лікування за умови прозорості та права на отримання інформації, куди спрямовані кошти, внесені ними, як благодійні пожертви. Таку інформацію хотіли б мати 88,89% респондентів у Рівному.
Саме тому подолання хаотичності та не контрольованості, запровадження дієвих механізмів звітування медзакладів за зібрані з пацієнтів кошти є важливим компонентом реформування медицини.
Як показує практика, міська влада Рівного усвідомлює усю глибину окресленої проблеми та йде на зустріч громадським ініціативам. Так, з метою покращення якості та доступності медичної допомоги населенню, сприяння ефективному управлінню та поліпшенню матеріально-технічної бази закладів охорони здоров’я, забезпечення відкритості та прозорості в діяльності лікувально-профілактичних закладів (ЛПЗ) м. Рівне рішенням міського голови від 10 вересня 2015 р. при управлінні охорони здоров’я виконавчого комітету Рівненської міської ради було створено Наглядову раду. Окрім того, 23 грудня 2015 р. побачив світ наказ Управління охорони здоров’я «Про забезпечення відкритості інформації використання залучених коштів в ЛПЗ м. Рівного», яким головним лікарям рекомендувалося укласти угоди про співпрацю із благодійними організаціями, що діють на території відповідних закладів.
Сьогодні, коли створена відповідна база, необхідно працювати над поширенням позитивного досвіду інших регіонів та сприяти укладанню таких договорів, вимагати від благодійних фондів звітування аби відновити довіру пацієнтів та сприяти збільшенню фінансування закладів охорони здоров’я. Саме тому Центр «Сівітас» прагнучи зменшення та унеможливлення існування корупції, розвитку прозорої та підзвітної медицини, зорієнтованого на збільшення об’єму додаткового фінансування галузі, долучилася до зініційованої Інститутом аналітики та адвокації програми, яка реалізується за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
Повідомляє Центр «Сівітас»
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.