Рівненський експерт каже, що побачить, якщо людина ставила підпис під дулом пістолета
За останні роки в Україні, мінімум вдвічі, зросла кількість різного роду афер із нерухомістю, продажем та орендою землі, а також отримання різного роду кредитів, готівкових та безготівкових операцій.
Всі ці «промисли» відбуваються через підробку документів внаслідок чого українці втрачають майно, нерухомість чи земельні ділянки.
Вивести на «чисту воду» злодюг та шахраїв, допоможуть – встановивши при цьому справжність або навпаки підробку підпису, рукописного тексту чи просто короткого рукописного запису – судові експерти-почеркознавці Рівненського НДЕКЦ МВС України.
Ця стаття про людину, підпис якої неможливо підробити. Скрупульозний експерт знає безліч способів фальсифікування почерку та підпису особи, що його виконує. І може встановити ряд ідентифікаційних та діагностичних завдань таких, як встановлення зовнішніх обставин і умов виконання підпису (рукопису), встановлення внутрішнього стану виконавця (наприклад, стан фізичної втоми, тяжкий хворобливий стан, стан алкогольного сп’яніння, можливість встановлення факту виконання рукопису особою, що знаходилася у незвичайному психофізіологічному стані), а також встановлення приблизного віку виконавця того чи іншого почеркового матеріалу.
Для судового експерта Івана Гоменюка, який щомісяця проводить близько двадцяти почеркознавчих досліджень, розбірливий навіть почерк лікарів, який, як правило виконується в швидкому темпі та спрощеними рухами літер та їх елементів.
Експерт із 15-річним стажем – на керівній посаді і щодня підписує купу важливих документів. Відтак, щоб запобігти їх підробкам, удосконалив і свій власний підпис. Серед сотень підписів Іван Миколайович може визначити, який ставила нетвереза людина, перебуваючи в алкогольному сп’янінні, а який – перебувала у незвичайному психофізіологічному стані, наприклад, при виконанні передсмертних записок, які теж часто доводиться досліджувати.
У людини, яка виконує свій підпис чи рукописний текст із примусу, втрачається насамперед зв’язність виконання, відбувається порушення координації рухів, уповільнений темп письма, спрощене виконання літер та їх елементів, наявність граматичних помилок (дані ознаки почерку притаманні і тоді, коли особа перебуває в значному психофізіологічному стані, наприклад, при виконанні передсмертних записок)та ряд інших загальних ознак, у порівнянні із спокійним, звичним виконанням підпису чи рукопису – розповідає судовий експерт-почеркознавець Іван Гоменюк.
Щоб провести експертизу почерку, дослідник вивчає усі матеріали кримінального провадження чи цивільного позову. Іван Гоменюк каже: традиційно підробляють документи заради матеріального інтересу. Найважче працювати із підписами людей похилого віку, які померли. Чи їм належать підписи на заповітах та дарчих, важко встановити через відсутність або недостатньої кількості порівняльних зразків. А ось почерк лікарів для експерта цілком розбірливий. Бо до уваги він бере не загальні ознаки, як решта людей, а індивідуальні. «Медики послуговуються складною і надто збільшеною медичною термінологією, відтак змушені її скорочувати. Але нічого складного, попри поширене переконання, в їхньому почерку немає, – констатує Іван Гоменюк.
Судову почеркознавчу експертизу проводять за ухвалою суду, постановою слідчих поліції, прокуратури чи СБУ. Передбачена така експертиза і для приватного користування, тобто на платній основі. Інколи для встановлення істини необхідно вивчити та дослідити кілька томів документів.
До уваги експерта не лише загальні ознаки, як ступінь виробленості рухів, переважна форма рухів, зменшена чи збільшена протяжність рухів чи нахил, а й індивідуальні (окремі) ознаки, власне за якими і відбувається ототожнення особи, що виконала підпис чи рукопис.
Доводиться визначати наявність так званих «збиваючих» факторів, вплив на почерк внутрішнього стану людини, дані питання дуже цікаві, складні та, на жаль, ще недостатньо досліджені.
Разом з тим є окремі дослідження впливу на процес письма мозкових травм, сп’яніння, підвищеного збудження, загальмованості, втоми, холоду, хворобливого стану й, нарешті, природнього старіння організму, які надають судовому експерту певну інформацію, яка полегшує процес дослідження й оцінки виявлених ознак.
Під час проведення судово-почеркознавчих експертиз, дуже часто доводиться досліджувати схожі почерки, у яких співпадають загальна будова, загальні ознаки й певна частина індивідуальних (окремих) ознак почерку, встановлювати фактори, які впливають на утворення схожих почерків, доводиться дуже часто досліджувати рукописних текстів, виконаних із розривом у часі, дослідження рукописних текстів, виконаних навмисно зміненим почерком або виконаних незвичною до письма (лівою) рукою та інше.
Як зазначає судовий експерт: «З часом почерк, підпис може удосконалитися, коли особа «переходить» із зв’язного письма шкільного віку в більш доросле життя, що пов’язано з трудовою діяльністю і т.д., або навпаки – з настанням природнього старіння в осіб похилого віку – почерк спрощується (втрачається виробленість, координація рухів та зв’язність виконання літер та їх елементів), також почерк може спрощуватися через недостатню (малу) практику письма (користування комп’ютерною технікою і т.д.).
Ототожнення особи, що виконує підпис, рукопис, відбувається за індивідуальними (окремими) ознаками, які проявляються при виконанні окремих літер, елементів в літерах та ї сполучень, тому що загальні ознаки, які відображають просторову орієнтацію рухів, структурні характеристики рухів, ступінь сформованості письмово-рухових навичок – можуть повторюватися в декількох осіб (двох, трьох, п’яти і більше).
«Візьмемо, до прикладу, будь-яку літеру, в якої складне виконання:літера «Ж», «Д» «К». Особа, що змінює свій почерк може змінити загальні ознаки такі, як – ступінь складності, нахил, (зміна з ліво похилого на правопохилий), переважна форма рухів і т.д. Все це особа може змінити, а ось індивідуальні ознаки залишаються стійкими. Якщо, наприклад, перший елемент літери «К» особа починала виконувати з верху, донизу або зліва направо, значить вона так і буде його виконувати і таке виконання буде зафіксовано на письмі і, власне, за таких ознак, як розташування точки початку або точки закінчення рухів, розташування точки перетину рухів, взаєморозташування одного елементу відносно іншого, протяжність рухів і т.д. і відбувається ототожнення особи за його почерком» – розповідає свої секрети почеркознавець.
Експерт виявить, якщо людина змінила власний почерк навмисно, з’ясує, якщо підпис перебивали на віконному склі. Навіть приведений до автоматизму чужий підпис змусить недобросовісного фальсифікатора перервати літеру там, де автентичний власник автографу цього не зробить. Має бути щонайменше десять індивідуальних (окремих) ознак, за якими експерт зробить свій висновок: категорично позитивний, категорично негативний або зроблений висновок у ймовірній формі. Та ще є форма висновку, коли встановити, ким виконаний підпис не представляється можливим по причині простоти виконання підпису, малого об’єму почеркового матеріалу або підписи містять різний транскрипційний склад.
Аби вберегти свій підпис від фальшування, експерт радить «створити» його складним для виконання, тобто таким, де не можна відслідкувати послідовність виконання рухів, тоді особа, яка наслідує, не зможе відтворити рухи у тій послідовності, що має справжній підпис.
А заради автоматизму щодня відпрацьовувати автограф. Бо якби не намагалась людина сфальшувати Ваш підпис, більшість літер вона напише так, як писала до цього – на підсвідомому рівні, відмінному від вашого.
Незабаром у “Новинах по-рівненськи” ви зможете дізнатись про те, як експерти досліджують холодну зброю.
Світлана Прокопчук
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.
Новини партнерів: