Рівненські Мальдіви… або чим ризикують рівняни у гонитві за гарними світлинами
Похизуватися світлинами з «рівненських Мальдів» у соціальній мережі мало не сама модна справа цього літа. Краєвиди дійсно вражають – блакитна вода, білий пісок… Якщо не знати, що фото зроблені у Здолбунівському кар’єрі можна подумати, що це закордонні пейзажі. Утім працівники підприємства «Волинь-Цемент», які видобувають там крейду дивуються – невже гарні фотокартки вартують людського здоров’я чи навіть життя? Яку небезпеку криють у собі «рівненські Мальдіви» читайте у нашому матеріалі далі.
«Дана водойма утворилася внаслідок видобування крейди, тут зараз проходить процес технічної рекультивації», – розповідає начальник виробництва №1 ПП “Волинь-Цемент” Борис Царук. – «Це не є водойма для купання чи відпочинку і вона буде засипатись рекультиваційними ґрунтами».
Щоб добратися до облюбованої туристами водойми доведеться пройти досить велику відстань по бездоріжжю. І вже сам шлях до неї приховує свої підступи та небезпеки, адже під час руху великогабаритного транспорту здіймають таки клуби пилу крізь які людину майже не видно, а ще завжди є ризик, що «на голову» може зватися чимала брила крейди.
Самі ж працівники пересуваються по території у спецодязі і тільки після детального інструктажу з охорони праці.
Начальник служби охорони праці та навколишнього середовища “Волинь-Цемент” філії ПАТ “Дікергофф Цемент Україна” Олександр Чумак наголошує, кар’єр абсолютно не облаштований для купання, тут немає пологих спусків лише різко-обривисті, а у разі нещасного випадку, доїхати сюди рятувальникам буде проблематично.
«На території підприємства знаходяться лінії високої напруги 6000 Вольт, які у результат обриву можуть впасти, як на ґрунт так і у воду і відповідно смертельно травмувати людину», – каже Олександр Чумак.
Чатує на охочих попірнати небезпека і у самій воді – дно водойми рясніє небезпечними брилами, а ще там б’ють підземні води, які можуть спровокувати корч у людини.
За словами працівників підприємства в окремих місцях глибина водойми сягає до 8 метрів. Та пори це, охочих відвідати кар’єр не меншає.
«Два тижні тому ми проводили «рейд» на території і виявили чоловіка, жінку і неповнолітню дитину. Вони заблукали, стомилися і вже налякалися, ми вивезли їх автобусом з території. Також нещодавно повернули назад двох рівненських 10-класниць», – розповідає Олександр Чумак.
Дошкуляють працівникам підприємства і любителі екстремального відпочинку.
«Існує проблема з відпочивальниками, які приїжджають на гірських велосипедах та починають стрибати із різких обривів» – каже Олександр Чумак – «Хлопці переважно, інколи дівчата, бездумно стрибають наражаючи себе на небезпеку».
Попри те, що територія має чотири охоронних пункти, шлагбауми та попереджувальні знаки люди все одно продовжують сюди проникати. Більше того, за словами працівників «Волинь-Цемент», не поодинокі випадки агресивної реакції відпочивальників на зауваження.
«Ми не можемо відповідати за тих людей, які незаконно зайшли на територію підприємства. Якщо людина буде відмовлятися покидати територію будемо викликати наряд поліції», – запевняє Олександр Чумак.
І хоча за два місяці водойму мають засипати, допоки видобуватимуть крейду, на території кар’єру будуть утворюватися нові «лагуни». Загалом процес рекультивації тривалий та складний і проводиться у відповідності до проекту. Він передбачає два етапи – це технічна рекультивація, тобто засипання виямки відвальними породами та засипання території потенційно родючим ґрунтом. Лише після цього землі будуть передані органам місцевого самоврядування.
Вікторія Малецька
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.