Рівненські журналісти взяли участь у Національному прес-клубі щодо питань децентралізації
«Децентралізація: що далі?» такою була тема Національного прес-клубу для регіональних ЗМІ, який відбувся днями у Києві. Це шостий щорічний традиційний інформаційний захід АМУ для медіа щодо децентралізаційної реформи.
Пресклуб організовано у рамках проєкту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує АМУ за підтримки USAID. Тут зібралося більше 100 представників ЗМІ з усіх областей України.
Одним із запрошених спікерів пресклубу став заступник міністра розвитку громад та територій В’ячеслав Негода. Він презентував план заходів Уряду щодо децентралізації та реформи місцевого самоврядування.
«Питання реформи – це не тільки технічні рішення, а передусім розуміння процесів її впровадження та суспільне сприйняття, – наголосив він. – Адже не секрет, що реформи годі провести без належної інформаційної підтримки, хай як ефективно діє уряд чи парламент. Реформа, яку ми коротко називаємо децентралізацією, розпочалася давно. Потреба у її проведенні виникла з моменту ухвалення чинної Конституції, бо українська модель місцевого самоврядування не відповідає ключовим аспектам Європейської хартії місцевого самоврядування. Низка моментів, які зараз закладено в Конституції, потребує змін».
Також В’ячеслав Негода підкреслив, що останні роки впровадження реформи підтверджують, що країні потрібні сильні, спроможні громади:
«Процес добровільного об’єднання дав практичне розуміння як позитивних, так і негативних аспектів впровадження реформи. Втім, політика і Міністерства, і Асоціації, полягає в тому, що ми підтримуємо громади, які самостійно за цей час вирішили об’єднатись, а якщо в громадах виникає проблема спроможності, – аналізуємо, яким чином можна підсилювати їх. Адже лише спільними зусиллями ми зможемо провести реформу».
Щодо змін Методики формування громад В’ячеслав Негода зазначив, що критерії залишаються незмінними. Змінилась лише оцінка спроможності. Спікер зауважив, що Уряд створив геоінформаційну базу даних усіх надавачів публічних сервісів та послуг на рівні територіальних громад. Зокрема, вже розроблена електронна карта мереж.
«Говорячи про формування громад, для нас важливим є не формальне об’єднання, а створення мережі дієвої соціальної інфраструктури, яка дасть можливість надавати якісні послуги а місцевому рівні», – пояснив він.
Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан роз’яснив, чому АМУ не підтримала два проекти конституційних змін і що пропонує Асоціація у власній Концепції змін до Конституції в частині місцевого самоврядування та територіальної організації державної влади.
Він наголосив, що у пропозиціях АМУ щодо конституційних змін відображені головні принципи Європейської хартії – справедливість розподілу фінансів і однакова якість публічних послуг. Він зазначив, що АМУ привітала рішення президента про відкликання законопроекту, який було внесено у грудні.
«Завдяки консолідації зусиль розпочалися консультації, – зазначив Олександр Слобожан. – І це дуже добре. Адже не можуть конституційні зміни для місцевого самоврядування відбуватися без цього місцевого самоврядування. Конституція – дуже тонкий інструмент. Фактично, це суспільна угода, але не між центральною владою і місцевим самоврядуванням, а всіх нас із вами. І в ній відображаються ті принципи, як діятиме місцеве самоврядування як один з різновидів публічної влади, що найбільш наближена до громадян».
У дискусії також взяли участь народні депутати. Так зокрема Віталій Безгін переконаний, що 2020 рік є ключовим для проведення реформи та наголосив, що зміни до Конституції необхідні а місцеві вибори цього року мають відбутися на новій адміністративно-територіальній.
«Депутати мають забезпечити якісну реформу децентралізації, щоб вона стала успішною, і обговорення з усіма стейкхолдерами може допомогти у цьому. Щодо головних завдань, критично потрібно завершити формування адмінтерустрою та визначити три рівні управління, однак лише з двома виборними рівнями, а саме – громада та область», – зазначила Лариса Білозір.
Народний депутат Зіновій Андрійович переконаний: «Від того, наскільки якісно ми розробимо зміни до Конституції, буде залежати життя громадян нашої країни на десятиліття, тому поспішно вирішувати таке питання не можна. Якісна фінансова децентралізація, фінансова автономія, має стати базою для муніципалітетів у питанні впровадження реформи децентралізації»
«Завдяки активній позиції АМУ, міських голів, стали можливими обговорення проблемних та нагальних питань громад. Головне завдання, щоб утворені в ході реформи громади були реально спроможними» – зазначив Руслан Трєбушкін.
Альона Шкрум наголосила, що реформа децентралізації – дійсно успішна, і дала людям відчути справжні результати. Щодо підготовки тексту конституційних змін народний депутат зазначила, що цей процес має бути відкритим і АМУ має бути до нього долучена. Адже, зміни до Конституції мають залишалися на довгий час для громад, для країни загалом, а не змінюватися кожні п’ять років.
На завершення дискусії виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан підсумував: «Ідея таких пресклубів полягає в тому, що завдяки реформі з децентралізації можна об’єднати представників різних політичних сил, що займаються питанням децентралізації, які дійсно працювали для жителів громад, для поліпшення їх благополуччя та отримання якісних послуг».
Руслана Броновицька
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.