Новини по-рівненськи
  • Головна
  • Новини
  • Блоги
  • Всі рубрики
    • Топ-теми
    • Кримінал
    • Здоров’я
    • Відпочинок
    • Спорт
    • На замітку
    • Рекламні оголошення
  • Головна
  • Новини
  • Блоги
  • Всі рубрики
    • Топ-теми
    • Кримінал
    • Здоров’я
    • Відпочинок
    • Спорт
    • На замітку
    • Рекламні оголошення
Головна » Найцікавіше » Рівнян попереджають про ботулізм

Рівнян попереджають про ботулізм

26-Чер-2016

фото ілюстративне з мережі Інтернет

фото ілюстративне з мережі Інтернет


У травні  2016 року жителька Здолбунівського району захворіла на ботулізм. Ця небезпечна хвороба  була пов’язана з вживанням домашнього свинячого консервованого паштету (м’ясо, сало, печінка, морква, цибуля). Слід зазначити, що  з початку 2016 року, це вже 4 четверта особа, яка захворіла на ботулізм у Рівненській області. Попередній сімейний випадок ботулізму у області,  внаслідок якого постраждало 3 особи, був пов’язаний з вживанням рибної консерви домашнього приготування (тюлька, морква, цибуля).
Протягом  5 місяців 2016 р. в Україні від ботулізму постраждали 40 осіб і 5 з них померли Найчастіше причиною отруєння були харчові продукти, виготовлені у домашніх умовах. Зокрема, 33 потерпілих вживали продукти домашнього виробництва, зафіксовано і  7 потерпілих, які отруїлися від страв,  придбаних у місцях несанкціонованої торгівлі (стихійні ринки тощо).
Із вживанням: риби в’яленої, копченої та консервованої пов’язані захворювання у 26 потерпілих, м’ясних консервів та інших виробів з м’яса – у 10 потерпілих, овочів консервованих у – 4 потерпілих. 
Що ж таке  ботулізм ? Це небезпечна токсикоінфекція основну роль у виникненні якої відіграє токсин, а не бактерія (Clostridium botulinum). Збудник ботулізму у вигляді спор тривалий час зберігається в грунті.
Спори бактерії можуть попасти на продукти при порушенні санітарно-гігієнічних вимог при забої худоби, транспортуванні м’яса і риби. Токсин утворюється в безповітряних умовах, наприклад, в консерві ,але виробляє його бактерія, яка потрапляє у цю консерву через недотримання таких умов приготування як достатня стерилізація, миття овочів, фруктів, грибів та відповідна термічна обробка.  Також продукувати токсин бактерія може і в товщі шматка риби, шинки, ковбаси. Ботулотоксин у звичайних умовах навколишнього середовища зберігається до одного року, а в консервованих продуктах – протягом декількох років. Він стійкий у кислому середовищі, витримує великі концентрації кухонної солі й не руйнується в присутності спецій.
Токсин ботулізму є дуже сильним і не руйнується шлунковим соком,  тому для розвитку захворювання достатньо невеликої його кількості в продукті.
Нині найчастіше зустрічаються випадки захворювання, пов’язані із вживанням солоної риби (тараньки) та консервів домашнього приготування. Без використання сучасних методів лікування ботулізму, летальний результат становить 30-60 %. Смерть настає внаслідок паралічу дихальних м’язів  і дихальної недостатності. Імунітет після перенесеного захворювання не розвивається, людина може захворіти повторно. 
Зараження людини відбувається ,як правило,через шлунково-кишковий тракт , однак відомі два винятки, що трапляються  дуже рідко – ботулізм грудних дітей , у яких  токсин продукується в кишечнику вегетативними формами і раневий ботулізм ,коли розмноження  клостридій і токсиноутворення відбувається в загниваючих, некротичних, відмерлих тканинах рани. 
Підступність ботулізму в тому, що розмноження збудника і утворення токсину не змінює смакових якостей продукту. Але на ймовірність інфікування консерви може вказувати здуття кришки . Хоча відсутність бомбажу не  свідчить про безпечність продукту. 
Інкубаційний період при ботулізмі від 2 годин до 2-5 діб і залежить від дози ботуліністичного токсину, який потрапив з їжею в організм. 
Симптоми:   починається хвороба,  як правило,  з  гастроінтестинального синдрому – хворого турбують нудота, блювання, характерний біль в         животі , порушення випорожнення без патологічних домішок. Це продовжується, у середньому, 20-24 години. В подальшому з’являється неврологічна  симптоматика: порушення зору – одна з перших ознак ботулізму (хворого турбує «сітка» перед очима, двоїння предметів, важкість читання. Одночасно виникають спрага,сухість слизових оболонок, розлад ковтання, може змінитися тембр голосу. Хворий скаржиться на відчуття «грудки» в горлі, біль під час ковтання, подразнення. 
Хворий на ботулізм обов’язково підлягає госпіталізації, тому що без своєчасного  введення протиботулінічної сироватки  хвороба, як правило, закінчується смертю. 
Запобігання ботулізму: провідну роль у запобіганні захворювання відіграє суворе дотримання     санітарно-гігієнічних норм і правил під час транспортування, виготовлення та зберігання продуктів харчування, особливо консервованої продукції, ковбас, рибної продукції.
Під час забою худоби і птиці в домашніх умовах необхідно не  допускати контакту м’яса з землею та вмістом  кишківника.
Потрібно дотримуватися технології стерилізації продуктів, які консервуються , особливо м’ясних та рибних.  Консервовану продукцію слід зберігати в холодних  приміщеннях.
Потрібно пам’ятати, що в домашніх умовах термічна обробка консервації не виключає можливість зберігання спор бактерій ботулізму, які за сприятливих умов можуть проростати і продукувати ботулотоксин. Тому перед  вживанням продуктів домашнього консервування  їх необхідно прогріти, відкривши банку,  до 100 градусів  протягом 30 хвилин.
Фрукти,овочі і гриби слід ретельно вимити  перед консервуванням від бруду, адже саме там може бути небезпечна бактерія.
Бомбажні банки використовувати заборонено.
Не купуйте консерви  домашнього приготування та на стихійних ринках.
Виконання  зазначених заходів вбереже Вас від ботулізму!
Повідомляє Рівненський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України

Позначки:
ботулізмпрофілактикахвороба

Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.

Новини партнерів:
Читайте також:
01-Гру-2017Новини

На Данила Галицького сталася ДТП

20-Лют-2019Новини

У Рівному ліквідували діяльність нелегальної АЗС

17-Гру-2020Кримінал

На об’їзній Костополя під колесами вантажівки загинув пішохід

19-Гру-2015Новини

ПРАВООХОРОНЦІ РІВНЕНЩИНІ ОСОБЛИВИМ ДІТКАМ ПРИНЕСЛИ ПОДАРУНКИ ВІД МИКОЛАЯ

Останні новини

01-Тра-2025

На Рівненщину евакуювали дітей з Миколаївщини опубліковано 01 травня 2025 року о 10:00

01-Тра-2025

Смерть немовляти у Рівному: слідчі розслідують кримінальне провадження за фактом умисного вбивства

01-Тра-2025

На Рівненщині судитимуть лікаря, який взяв хабар за вплив на членів МСЕК

30-Кві-2025

Вибухонебезпечна реальність. На Рівненщині розповіли, як діяти при виявленні підозрілих предметів

30-Кві-2025

Рівнян безкоштовно навчать цифрової грамотності: стартує онлайн-школа для початківців

Популярні новини

15-Кві-2025

Перед судом постане житель Рівненського району за скоєння смертельної ДТП напідпитку

11-Кві-2025

У Млинові та Гощі — нові керівники поліції

21-Кві-2025

Поліцейські та рідні розшукують зниклу 42-річну костопільчанку

13-Кві-2025

До Небесного війська доєналося троє захисників із Рівненщини

10-Кві-2025

Додому на Рівненщину «на щиті» повернулися двоє Захисників

Ми в мережі

Новини по-рівненськи
Погода
Рівне

вологість:

тиск:

вітер:

Погода на 10 днів від sinoptik.ua

Всі права захищені чинним законодавством України.
Повне або часткове використання матеріалів сайту можливе лише за умови посилання (для інтернет-видань — гіперпосилання) на tomat.rv.ua
Редакція може не поділяти думку авторів. Адміністрація сайту залишає за собою можливість редагувати надані їй матеріали.
Блоги – це матеріали, які відображають винятково точку зору автора. Редакція не несе відповідальність за публікації блогерів.
Контакти сайту: Електронна адреса: [email protected] Тел: 098 37 98 993
© ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «НОВИНИ ПО-РІВНЕНСЬКИ» 2014-2020

Розробка сайту.