Рівнянам на замітку: що робити при травмах
А чи знаємо ми як надати долікарську допомогу при травмах?! Найближчим часом синоптики прогнозують погіршення погодних умов: снігопади та ожеледиці! Саме в цей період в рази збільшується кількість падінь, що призводить до забою мягких тканин, розтягів, вивихів та переломів кісток!
Забій — закрите пошкодження м’яких тканин і органів внаслідок удару. Зазвичай на місці удару виникають біль, припухлість та синець. У разі пошкодження великих судин може утворитися гематома — скупчення крові під шкірою.
Що робити при невеликих забоях м’яких тканин та розтягненнях?
> Якщо є подряпини шкіри – обробіть края рани антисептичним засобом.
> До ушкодженого місця прикладіть холод на 15—20 хв.
> Накладіть тугу пов’язку, щоб здавити тканини і обмежити поширення крововиливу (можна використати еластичний чи звичайний бинт).
> Забезпечте пошкодженій кінцівці повний спокій і холод протягом 2 днів.
> Через 2 дні після травми почніть зігрівати травмоване місце, щоб прискорити розсмоктування крові з крововиливу (робіть зігрівальні компреси, місцеві теплі ванни тощо).
> За наявності підозри щодо розриву зв’язок або сухожилля, а також у випадках, коли біль і набряк не зникають, зверніться до травмпункту або лікаря-травматолога.
> При множинних ударах, ударах суглобів, внутрішніх органів викличте «швидку медичну допомогу».
Розтягнення — пошкодження зв’язок, м’язів, сухожиль та інших тканин під впливом сили, що діє поздовжньо. При розтягненні м’язів виникають раптовий різкий біль та крововилив, у разі розтягнення зв’язок — біль у суглобі під час руху та припухлість. Розтягнення або розрив сухожилля також супроводжуються раптовим болем і порушенням рухів м’яза, який за допомогою сухожилля кріпився до кістки, а також появою набряку. Перша допомога за умови її своєчасності здатна значно полегшити процес реабілітації, прискорити одужання пошкодженого суглобу. Для цього необхідно:
> знерухомити травмований суглоб, зафіксувати кінцівку за допомогою шини або фіксуючої пов’язки;
> забезпечити суглобу холод для полегшення болю і запобігання сильної набряклості – це може бути рушник, змочений у холодній воді, або загорнутий у рушник лід, але не можна прикладати лід безпосередньо до шкіри;
> щоб не допустити синець і посилення набряклості потрібно укласти пошкоджену ділянку на підвищення;
> місцеве використання протизапальних гелів і мазей.
Через 5-10 днів при правильному лікуванні розтягнення пройде, проте якщо біль і набряклість не спадають в перші дні після травми, краще звернутися до лікаря. Приводом для консультації також повинні бути:
– сильний невщухаючий біль;
– оніміння в місці пошкодження;
– повторне пошкодження одного і того ж суглобу;
– тріск і хрускіт в суглобі;
– озноб, температура,
Вивих — ушкодження, під час якого в суглобі відбувається зміщення поверхонь кісток відносно одна одної з розтягненням або розривом капсули суглоба. Ознаки вивиху — різкий біль в ушкодженому суглобі при спробі зробити рух, зміна форми і розміру суглоба, порушення його функцій, поява припухлості та почервоніння шкіри навколо суглоба. Можливе пошкодження зв’язок, судин і нервів.
> Ні в якому разі не намагайтесь самостійно вправити вивих! Відразу звертайтесь до лікаря!
> Зафіксуйте вивихнуту кінцівку в тому положенні, яке вона набула після травми. Верхню кінцівку підвішують на косинку, нижню — іммобілізують за допомогою шин і підручних засобів.
> Прикладіть холод до ушкодженого місця.
> Дайте постраждалому знеболювальний засіб.
> Не дозволяйте постраждалому пити та їсти.
> Викличте «швидку медичну допомогу».
Перелом — травма, за якої порушується цілість кісток, при цьому їхні уламки можуть залишатися на місці або зміщуватися. Крім того, порушується цілість м’яких тканин, можливе травмування м’язів, нервів, судин тощо. При закритому переломі, коли шкіра не пошкоджена, виникає сильний або стріляючий біль, у місці пошкодження може швидко з’явитися набряк, деформація і рухливість кінцівки обмежені. У разі відкритого перелому кістка кінцівки часто не просто зміщується, а оголюється тією чи іншою мірою, утворюється рана, іноді можлива значна кровотеча. Множинні відкриті переломи зазвичай супроводжуються травматичним шоком.
Що робити при переломі та підозрі на перелом?
> Ні в якому разі не намагайтесь вправляти самостійно уламки кісток, «вирівнювати» деформовану кінцівку.
> Викличте «швидку медичну допомогу»!
Про це повідомляє Управління охорони здоровя м.Рівне
фото ілюстраційне з мережі Інтернет
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.