Новини по-рівненськи
  • Головна
  • Новини
  • Блоги
  • Всі рубрики
    • Топ-теми
    • Кримінал
    • Здоров’я
    • Відпочинок
    • Спорт
    • На замітку
    • Рекламні оголошення
  • Головна
  • Новини
  • Блоги
  • Всі рубрики
    • Топ-теми
    • Кримінал
    • Здоров’я
    • Відпочинок
    • Спорт
    • На замітку
    • Рекламні оголошення
Головна » На замітку » Що потрібно знати про законну силу судового рішення? Роз’яснює юрист

Що потрібно знати про законну силу судового рішення? Роз’яснює юрист

09-Кві-2018 / переглядів: 1 566

Ухвалене судом рішення визначає права та обов’язки осіб, які беруть участь у справі, надає безумовний і безспірний характер правовідносин між ними. У зв’язку з цим особливу важливість набуває питання про силу судового рішення,  рівну силі закону для конкретного випадку.
Детальніше щодо цього питання консультують фахівці системи безоплатної правової допомоги Рівненщини у рамках національного правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!».
Законна сила судового рішення – це його правова дія, що полягає в тому, що рішення стає обов’язковим як для сторін та інших учасників справи, так і для самого суду.
Порядок набрання рішення законної сили у всіх формах судочинства є однаковими.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення терміну для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції у цивільному судочинстві та адміністративному судочинствах подається упродовж десяти днів з дня його проголошення, а у випадках, визначених законом, – упродовж десяти днів з дня отримання копії цього рішення. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається упродовж п’яти днів з дня її проголошення, а у випадках, визначених законом, – упродовж п’яти днів з дня отримання копії ухвали.
У кримінальному судочинстві апеляційна скарга на вирок або ухвалу про застосування чи відмову у застосуванні примусових заходів медичного або виховного характеру подається протягом тридцяти днів з дня їх проголошення, на інші ухвали суду першої інстанції – протягом семи днів з дня її оголошення, на ухвалу слідчого судді – протягом п’яти днів з дня її оголошення.
Якщо апеляційну скаргу на рішення суду подано після закінчення терміну подання апеляційної скарги, а термін апеляційного оскарження буде поновлено, вважається, що рішення суду не набрало законної сили.
У разі подання апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення або ухвала апеляційного суду набирають законної сили з моменту їх проголошення, незалежно від результатів розгляду справи.
Таким чином, рішення підлягає до виконання після розгляду справи в суді апеляційної інстанції, незалежно від того, подана касаційна скарга на рішення судів попередніх інстанцій чи ні.
Рішення і ухвала суду касаційної інстанції набирають законної сили з моменту їх оголошення.
Після набрання судовим рішенням законної сили настають певні юридичні наслідки.
Рішення суду, яке набрало законної сили, є обов’язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Таким чином, якщо резолютивна частина рішення містить вказівку вчинити певні дії, то особи, зазначені в ній, зобов’язані виконати відповідні дії. Якщо судовим рішенням визнається право, то відповідно воно повинно бути визнане і іншими особами на всій території країни тощо.
Крім того, якщо є рішення суду, яке набрало законної сили, то не допускається звернення до суду з того самого спору, який виник між тими самими сторонами, щодо яких вже винесене рішення суду. У разі подання звернення до суду в такому випадку, суд закриває провадження у справі і повторно справа в суді не розглядається.
Аналогічна ситуація має місце і в кримінальному судочинстві, оскільки Конституцією України закріплено, що ніхто не може бути двічі обвинуваченим або покараним за кримінальне правопорушення, за яким він був виправданий або засуджений на підставі вироку суду, що набрав законної сили.
Набрання рішенням суду законної сили відіграє важливу роль і процесі реалізації процесуальних прав та обов’язків учасників судового процесу, які виникають при розгляді інших справ в судах.
Зокрема, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлені ці обставини.
Вирок у кримінальному провадженні, що набрав законної сили, або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення обов’язкові для суду, що розглядає справу про наслідки дій/діяння особи, стосовно якої ухвалено вирок або постанову суду, з питань, чи мали місце ці дії/діяння та чи вчинені/не вчинені вони цією особою.
Підсумовуючи, варто наголосити, що Конституцією закріплено, обов’язковість судового рішення до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
За умисне невиконання вироку, рішення, ухвали, постанови суду, що набрали законної сили, або перешкоджання їх виконанню настає кримінальна відповідальність.
Довідково. Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги знаходиться за адресою м. Рівне, вул. Кавказька, 7. Тел. (0362) 46-01-09, (067) 604-59-55 (цілодобово).
Більше інформації про проект «Я МАЮ ПРАВО!» на сайті www.prаvo.minjust.gov.ua та за номером 0 800 213 103 – єдиного контакт-центру системи надання безоплатної правової допомоги.

Позначки:
«Я МАЮ ПРАВО!»судове рішенняюрист

Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.

Новини партнерів:
Читайте також:
11-Жов-2016На замітку

Андрій Смердов: “…оце буде нація, вже справжня. А ми — поки що так, народ…”

29-Чер-2017На замітку

Діти з прифронтової зони — майбутні поліцейські завітали на Рівненщину

16-Кві-2018На замітку

Рятувальники розповідають як уберегтися від блискавок

27-Лют-2019На замітку

Рівнянам на замітку: бюджетний ремонт своїми руками

Останні новини

16-Кві-2021

У Рівному чоловік вбив ножицями знайомого (ВІДЕО)

16-Кві-2021

На Сарненщині поліцейські встановлюють осіб, причетних до підпалу позашляховика

16-Кві-2021

У Рівному поліцейські розшукали та повернули додому неповнолітню

16-Кві-2021

Жителя Здолбунова підозрюють у контрабанді культурних цінностей

16-Кві-2021

П’ятеро молодих вчених Рівненщини отримають обласні премії

Популярні новини

20-Бер-2021

Неповнолітньому, який позбавив життя листоношу, сарненські слідчі повідомили про підозру

13-Кві-2021

На Сарненщині під час обшуків поліцейські вилучили понад 25 кілограмів бурштину, 10 мотопомп і зброю (ВІДЕО)

24-Бер-2021

На Рівненщині вчитель взяв учня за вухо та поставив у куток

16-Кві-2021

На Рівненщині, під час відпочинку на озері, під колесами авто загинув чоловік

20-Бер-2021

На Гощанщині трьох підлітків, після вживання наркотиків, без свідомості госпіталізували до лікарні

Ми в мережі

Новини по-рівненськи
Погода
Рівне

вологість:

тиск:

вітер:

Погода на 10 днів від sinoptik.ua

Всі права захищені чинним законодавством України.
Повне або часткове використання матеріалів сайту можливе лише за умови посилання (для інтернет-видань — гіперпосилання) на tomat.rv.ua
Редакція може не поділяти думку авторів. Адміністрація сайту залишає за собою можливість редагувати надані їй матеріали.
Блоги – це матеріали, які відображають винятково точку зору автора. Редакція не несе відповідальність за публікації блогерів.
Контакти сайту: Електронна адреса: [email protected] Тел: 098 37 98 993
© ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «НОВИНИ ПО-РІВНЕНСЬКИ» 2014-2020

Розробка сайту.