SMS з передбаченнями або нові методи політичної реклами у Рівному
9 вересня рівняни масово почали отримувати SMS-повідомлення з ознаками передвиборної агітації.
SMS-повідомлення містили згадку про двох політиків – мера міста Володимира Хомка та його заступника Віталія Германа. Відправником повідомлень в одних одержувачів був зазначений ZELENSKYY, в інших – POROSHENKO, в третіх – KHOMKO. Змістові акценти трохи відрізнялися залежно від того, хто був вказаний відправником повідомлення.
Скріншоти із Facebook-спільнот міста
Визначити точно, яка кількість людей отримала такі повідомлення неможливо. Щонайменше – дві сотні рівнян, про що вони самі писали на різних майданчиках та активно обговорювали у Facebook-спільнотах міста – Типове Рівне, Рівненщина політична та інших.
Зазначимо, що нещодавно Віталій Герман повідомив про те, що балотуватиметься на посаду міського голови від Політичної партії “Перемога Пальчевського”.
Натомість чинний мер Рівного Володимир Хомко у серпні заявив, що більше не буде змагатися за посаду очільника міста, а підтримає на цю посаду кандидатуру Юрія Вознюка.
Якось прокоментувати ситуацію щодо поширення повідомлень із використанням його прізвища Віталій Герман відмовився. Варто зауважити, що коли представники ОПОРИ звернулися за таким коментарем до Віталія Германа, то він зазначив, що нічого не чув про цю ситуацію і вперше про це дізнався саме від ОПОРИ.
Вже ввечері Віталій Герман поширив на своїй сторінці у Facebook позицію очільника обласної організації політичної партії “Перемога Пальчевського” Івана Шевчука щодо цього питання.
“Ми дуже дякуємо нашим опонентам за такий креатив. Нам важливо те, що Германа підтримують рівняни”, – коментує ситуацію Іван Шевчук.
Вранці 10 вересня на сайті Рівненської міської ради та її сторінці у Facebook була опублікована офіційна заява мера Рівного Володимира Хомка.
“Я не підтримую цього кандидата і тим більше партію, яку він представляє, а відтак не розсилав цих повідомлень.
Такі дії, на мою думку, є незаконними. Тому прошу правоохоронні органи розслідувати цей інцидент і надати правову оцінку його організаторам. Щодо їх морального рівня, то він і так очевидний.
Хочу також зауважити, що на цю ще незавершену у місті Рівному передвиборчу кампанію уже витрачено коштів більше, ніж на всі вибори з часів Незалежності України. Тому, без сумніву, найближчі півтора місяці нас чекає безліч цікавих шоу з тоннами «чорного піару», – зазначає очільник міста Володимир Хомко.
За повідомленням поліції жодних повідомлень про злочин щодо цього факту від рівнян вони не отримували. Однак, 10 вересня з власної ініціативи зареєстрували повідомлення у Журналі єдиного обліку на тій підставі, що в ході моніторингу соціальної мережі Facebook виявили публікацію про те, що мешканці міста Рівного через різних операторів мобільного зв’язку отримують повідомлення від імені міського голови Володимира Хомка зі змістом “Після мене буде Герман”.
ОПОРА нагадує, що ведення політичної агітації кандидатами має відбуватися відповідно до норм виборчого законодавства та не порушувати інших норм законодавства. Зокрема, і щодо захисту персональних даних.
Також наголошуємо, що відповідно до частин 1 та 3 статті 52 Виборчого кодексу України, передвиборна агітація розпочинається кандидатом, партією (організацією партії) наступного дня після дня прийняття виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидата (кандидатів) і закінчується о 24 годині останньої п’ятниці перед днем голосування. Передвиборна агітація у період виборчого процесу поза строками, встановленими у цій статті, забороняється.
ОПОРА просить виборців бути обачними і звертати увагу на те, кому і за яких умов вони повідомляють свій номер телефону.
Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.