У Рівному дослідили наскільки людям на візках є доступ до приміщень шкіл, бібліотек і поштових відділень
У рамках благодійної програми «Доступне місто» волонтери Благодійного товариства «Разом» в період з 25 січня по 07 березня 2017 р. провели моніторингові візити до розташованих на території міста Рівного приміщень 34 шкіл, 16 бібліотек, 20 відділень «Укрпошти» та 23 – «Нової пошти», а також приміщень в яких знаходяться 20 поштоматів «Нової пошти».
Під час таких візитів з’ясовувалося чи можуть без сторонньої допомоги до таких приміщень потрапити люди, які пересуваються на візках (кріслах колісних).
Під час дослідження експерти з’ясували, що ззовні доступними для людей з особливими потребами, які пересуваються на візках (кріслах колісних), у м. Рівному із відвіданих 16 бібліотек є лише 5 (31 %), із відвіданих 34 шкіл є лише 15 (44 %), із відвіданих 20 відділень «Укрпошти» є лише 13 (65 %), із відвіданих 23 відділень «Нової пошти» є лише 13 (57 %), із відвіданих 20 приміщень розміщення поштоматів «Нової пошти» є лише 6 (30 %). Це свідчить про те, що ззовні найбільш доступними для потрапляння до них людей з особливими потребами, котрі пересуваються на візках, є приміщення відділень УДППЗ «Укрпошта» (65%). Другими по зовнішній доступності йдуть приміщення відділень «Нової пошти» (57%), а третіми школи м. Рівного (44%). Далі на четвертій сходинці розташувалися бібліотеки (31%) та приміщення в яких знаходяться поштомати «Нової пошти» (30 %).
Своєрідний рейтинг внутрішньої доступності відвіданих приміщень виглядає дещо по іншому. Так, найбільш доступними є для відвідувачів саме приміщення відділень «Нової пошти» (87 %), за ними йдуть приміщення в яких розташовані поштомати «Нової пошти» (80 %), а далі відділення «Укрпошти» (70%) та бібліотеки (50 %). Приміщення шкіл до цього рейтингу не включалися.
Коментує ситуацію голова правління Благодійного товариства «Разом» Микола Глотов: «Ми переконані, що відсутність вільного і без сторонньої допомоги доступу в людей, які пересуваються на візках, до приміщень шкіл, бібліотек, відділень «Укрпошти» та «Нової пошти», а також приміщень в яких знаходяться поштомати «Нової пошти», є нічим іншим як їх дискримінацією. В країні, яка йде шляхом євроінтеграції, таке поводження неприпустиме. Ситуацію потрібно змінювати. Але, якщо про це ніхто не буде відкрито говорити, то думаю, що ситуація кардинально не зміниться. Думаю м. Рівному потрібно рівнятися, наприклад, на м. Вроцлав у Польщі. Там створення без бар’єрного простору – не просто слова, а реальні справи, втілені повсюдно у міському дизайні».
Як зазначається у звіті, причинами, які заважають людям на візках вільно і без сторонньої допомоги потрапляти до приміщень місць загального користування часто є наявність порогів і сходів з одночасною відсутністю пандусів (наприклад, Відділення №9 «Нової пошти» по вул. Є. Коновальця, 14 та Відділення №11 «Нової пошти» по вул. Фабрична, 1; поштомат №1006 по вул. Відінській, 8 у приміщенні Приватбанку; Рівненський природничо-математичний ліцей «Елітар» по вул. Гайдамацька, 9а; Бібліотека-філія №2 по вул. Залізнична, 6), або наявність надто похилих пандусів та відсутність поруч з пандусами опорних поручнів. Крім того, активістами було виявлено випадки, коли окремі приміщення облаштовані пандусами, які знаходяться в іншому місці аніж центральний вхід до таких приміщень. Проте, біля центрального входу відсутні вказівники на те, де знаходиться пандус (наприклад, такі вказівники волонтери не виявили при вході до: Рівненської української гімназії по вул. 24 серпня, 2; Рівненської ЗОШ №16 по вул. Чорновола, 101; Рівненської ЗОШ №22 по просп. Кн. Романа, 14а; Рівненської ЗОШ №28 по вул. Є. Коновальця, 19; Рівненського економіко-правового ліцею по вул. Гайдамацькій, 7А; Рівненської спеціалізованої школи I-III ступенів «Центр надії» у провул. І. Волошина, 12; Бібліотеки-філії №6 по вул. Чорновола, 101-а; Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки по вул. Короленка, 6). Також, було виявлено кілька випадків, коли до приміщення є пандус, але його використання неможливе. Так як вхідні двері у місці знаходження пандуса зачинені, а при натисканні на кнопку виклику ніхто не прийшов і двері не відчинив (наприклад, таке трапилося під час відвідування: Рівненського економіко-правового ліцею по вул. Гайдамацькій, 7А; Рівненської спеціалізованої школи I-III ступенів «Центр надії» у провул. І. Волошина, 12; Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки по вул. Короленка, 6; Рівненської обласної бібліотеки для молоді по вул. Київській, 18).
Продовжує розповідь Микола Глотов: «Сьогодні Благодійне товариство «Разом» з листами звернулося до керівництва управління освіти і управління культури Рівнеради, управління культури Рівненської ОДА, «Укрпошти», «Нової пошти». Цими листами направлено пропозиції про те, де і які варто здійснити дії, щоб поліпшити ситуацію із доступністю».
Хочете більш детальніше дізнатися про дослідження – читайте сторінку товариства у Фейсбуці.
Повідомляє інформаційний відділ Благодійного товариства «Разом»
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.