У Рівному обговорили проблеми безвісти зниклих військових та їх родин
Діалогова платформа Ветеранської політики «Рівненська єдність» – відбулася у Рівному. Цього разу обговорили тему Безвісти зниклих військових та соціальний супровід їх родин. Захід обʼєднав Ветеранські спільноти, державні установи і організації, інститути громадянського суспільства, юридичну та, зокрема, адвокатську спільноту, з метою опрацювання найбільш проблемних питань у сфері ветеранської політики та погодження дієвих траєкторій для їх вирішення.
Артур Добросердов Уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин розповів про головні завдання на 2025 рік:
- Вирішення проблемних питань ідентифікації тіл;
- Зустрічі у громадах з родинами безвісти зниклих;
- Напрацювали законопроєкт з пошуку зниклих і передали у Верховну Раду;
- Створення Єдиного центру з ідентифікації;
- Запуск меморіального кладовища для захоронення не ідентифікованих тіл;
- Відкриття молекулярних лабораторій, тощо.
Нині у Рівненській області нараховують 2434 особи зниклих безвісти, які внесені у офіційні реєстри. Тож і надалі в пріоритеті роботи залишаються координація та комунікація, визначення проблем родин зниклих безвісти на місцях.
Ганна Лазарчук, членкиня Ради адвокатів України, Голова Опікунської ради НААУ розповіла про юридичну допомогу родинам та які проблеми вони мають сьогодні.
Андрій Рисюк начальник управління цивільно-військового співробітництва
ОК «Захід», полковник зазначив що у них створено відділ соціального супроводу. У своєму виступі підняв наступні актуальні теми – грошове забезпечення по зниклим безвісти, адже спостерігається певна несправедливість по відношенню до військових коли вони повертаються. Тому нині чекаємо постанову щодо врегулювання даного питання, адже ніхто не знає як правильно оформляти грошове забезпечення для родин у 2025 році. Цей етап треба пришвидшувати на рівні Києва.
Службові розслідування – суперечне питання. Якщо були порушення – то треба проводити, а якщо все добре – тоді на розсуд командира. Теж відсутня єдина форма.
Обговорили також – юридичне визначення статусу захисника, ситуації також не однозначні і складаються по різному.
Наголосив також, що нині Безоплатна вторинна правова допомога надається родинам загиблих героїв та тим що перебувають у полоні, однак рідні зниклих безвісти не мають права на таку допомогу. Це також питання не справедливості і його потрібно впорядкувати.
Людмила Кучер уповноважена з питань осіб зниклих безвісти у Рівненській області, наголосила – щочетверга відбуваються консультаційні виїзди у громади Рівненщини, там зустрічаються з родинами зниклих безвісти. Вона озвучила проблеми, які мають родини – усі ці випадки не врегульовані законодавчо. Опіка над майном, виписка не повнолітніх дітей, придбання нерухомості, грошові виплати тощо. Тому роботи для юристів та фахівців ще багато.
Під час заходу зацікавлені інституції підписали Меморандум про співпрацю, який ініціювало Управління з питань ветеранської політики Рівненської облдержадміністрації.
Олена СЕМЕНОВИЧ
Маєте важливі і цікаві новини? Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або телефонуйте за номер телефону 098 37 98 993.